hong kong-i gondolatok

Kína Hong Kong

Ott-tartózkodás ideje: 2007. máj. 09.  - 2007. máj. 16. (7 nap)

6 hozzászólás I 10 603 látogató olvasta. Rögzítve: 2007. aug. 15. küldd el ismerősödnek
avatar hamritka Beszámolója

Cimkék: Hong  Kong

Mikor a reptéren megcsap a paras, sos levegö, s beszivod a tüdödbe, mikor latod, a hatalmas felhökarcolokat uton a hipergyors reptéri mertorol, ahol reklamokat vetitenek egy lapos kepernyon, s azon elmagyarazzak, hogy a böröndöket hol helyezze el a kedves utas, s latod a kijelzön, eppen meg mennyi idö van a következö megalloig, akkor Hong Kongban talalod magad !
Pontos, preciz, keveredett nemzetek élnek itt együtt, ebben a hatalmas metropoliszban. Figyelnek a tisztasagra, együtt müködnek egymassal. A biztonsag naluk hatalmas kincs, amit meg is öriznek.
Venni egy jegyet s elindulni a komppal, ami a hatalmas felhökarcolok közé visz, par perc csak, de erdemesebb hajoval menni, mint metroval.
A latvany magaért beszél, épületek tornyosulnak felettem, nem birom a fejem az égbe tartani.
Elindulok utikonyvet venni, igy megis csak tanacsosabb utnak indulni felfedezni a varos szepsegeit. De lassan megéhezem, mert otthon ilyenkor van reggeli idö, megzavar az idöeltolodas, de nagyon jo, s csöppet sem banom !!
A reggelit egy erösen légkondicionalt Mc Donald’s-ba vetödve majszolom el. Közben olvasom a ujonnan vett utikönyvet. Fejemben a kész utvonal, s kezemben a térkép, elindulok hat a buszokkal, autokkal, zebrakkal, emberekkel teli forgatagban. Felfedezni mindazt, amit csak lehet a röpke par nap alatt, amit itt töltök.
Utam soran könnyen belejövök, hogy a magas tornyok igazan jo tajékozodasi pontok. Azt is megallapitom idöközben, hogy a jobb oldal az a bal, s ha megy at azebran akkor jobbra figyeljek elöször...hm, még jo hogy fel van irva az uttestre “look right”.
Az éjszakai kivilagitasa a szigetnek rabul ejtö. A fényeket jatékosan vissza tükrözö éjsötét tenger lehetöséget ad a turistaknak fotozàsra. En is élek a helyzettel ! Csodalatos !
A szallodaba visszatérve folyamatosan azt érzem, hogy nagyon nedves a levegö, s a legjobb öltözék a zuhany utan az a köntös, amit a hotel gardrobjaban felakasztva talalok. Mellékesen megjegyzem hihetetlenül lehütik itt a belsö tereket legyen az kavézo, etterem, bevasarlo központ. A levegö hömérséklete mindig 17 fok….
Masnap befizetünk egy turara, amit idegenvezetövel teszünk meg. A buszra almosan felszallva alig veszem észre, hogy a hatam mögöt fülemnek ismerös szavakat hallok…magyarok ! Ez mindig nagy meglepetés, ha barmerre vetödöm is a nagyvilagban.
Utamat igy mar egy középkoru magyar hazaspar is szinesiti. Elindulunk a nagy Buddha szoborhoz, amit rengeteg kis szines zaszlo hatarol. A kis csapatunk viccesen fel van cimkézve, ki a karjan, ki a polojan, de a szamok és a betük segitik a beazonositast, ha netalantan egy turista felcserélödne, vagy eltévedne. Az utunk vezet tovabb egy halasz falucskaba, ahol megtekinthetjuk a helyi piacot. Tobbnyire tengeri szaritott herkentyuket kaphatunk. A lakosok nem türik a fotosokat, én is probaltam egy idös nénit lencsevégre kapni, de eltakarta az arcat. Sajnaltam, mert jo foto lett volna.
Tavozasunk a szigetrol modern felvonokkal történik, a panorama fantasztikus ! Mellettem egy turista kollega ül, aki fél uton megszolit, egy « honnan jottél ? » kezdö kérdéssel. Mire felelek, s szoba hozza a sportot, ö amerikai futballedzöként dolgozik. Aztan kedvesen hozza teszi, hogy Indianapolisbol érkezett, s mikor felszalltam a buszra reggel, meg volt gyözödve arrol, hogy az egyik csapataban jatszo lany all elötte. Hm ? Teljes a hasonlosag ? Valoszinü, hiszen el van ragadtatva tölem. Megkér, csinaljunk fotot, mert szeretné megmutatni a hasonmasomnak.
Lassan végetér a hong kongi vakaciom, de mielott elhagynam a paranyi szigetet, felmegyünk a legmagasabb pontjara, s eltöltünk ott egy teljes delutant, varva a felhokarcolok éjszakai fényét. Sajnos az idö nem kedvez, nagy a para, s nem lehet jo fotokat késziteni. De Guillaume mar is felfedez egy bazasort, ahol megpillantja élete legszebb « GO » jatékat. Kétszer is neki indul, s végül sikeres alku utan megelégedve sétal a kis diplomatatàskàhoz hasonlito dobozkàval.
Az utolso este még összefutottunk a férjem egyik, sidney-ben élö francia baratjàval.
Kész nemzetközi ürallomas ez a sziget ! Nem ?
Zinaida - 2009.08.01. 14:07

Nem értem miért kell belekötni abba, hogy ki hol eszik :-( Szerintem erre semmi szükség! Nem mindenki szereti kipróbálni a helyi ízeket. Nekem tetszik a beszámoló!

fTibi - 2009.07.29. 09:44

Nor1:Én mainland China-ban töltöttem a hétköznapokat, hétvégére voltam visszaengedve (péntek este-hétfő reggel) az európai jellegű civilizációba. Garantálom neked, hogy a negyedik ilyen hét után már eleged lesz a kinai kajákból, szinte ráveted magad a "hazai" izekre - pedig én imádom az ázsiai konyhát, pont a hunani és a zheijangi a kedvencem a kantoni mellett. Pláne, ha figyelembe veszed a kinaiak hagyományosnak mondható viszolygását a fertőtlenitéssel szemben :).Albertalex, legközelebb megkereslek Macau-n, felejthetetlen Moke-élmények kötnek a szigethez !

albertalex - 2009.07.27. 16:36

Legkozelebb, ha valaki erre jar Magyarorszagrol meglatogathat a szomszedos Makaoban.Szivesen korbekalauzolom.Csak 45 perc az ut kompal.S latnivalo is akad boven!Udv Albert Alexander

Nor1 - 2009.07.27. 14:23

Thakesita ? Hong Kong nem japán, azért onnan egy picit odébb van :-)(2-3000 km)Én minden évben vagyok kint 1 hetet hongkongban, szoval ha valakit érdekel, hol érdemes enni-inni, tudok tippeket adni hogy mi hol szoktunk, e-mailben.

LordM - 2009.07.27. 08:50

Hmm, valóban meglepő hogy mekiben. De annyit hozzátennék, hogy első nap amikor megérkeztem én is ott ettem :) aztán a hátralevő időben szoktam rá a helyi eleségre. Ha már "piac" a thakesita street-et sem árt megnézni :)mondjuk mi voltunk Kyoto városában is, meg Nagoya-t is megnéztük. Japán szép, Japán más... visszamennék.-- de az tuti hogy mégegyszer nem másznám meg azt a rengeteg lépcsőt ... :)))) ---

Nor1 - 2009.07.27. 07:50

Hong Kongban mekibe menni, hát gratulálok.Jobbnál jobb kajáldák vannak minden sarkon, a világon a legjobban hongkongban csinálják az édessavanyút, vagy ha steak-et akarsz enni, arra is van egy nagyon jó hely a happy valley mellett egy kis utcában.Ajánlott mindenképpen végigjárni a peking road környéki utcákat, ahol nem csak lehet, de szinte kötelező alkudni, ha megemlíted hogy KP fizetsz, alapból -10% (érdekes, nem? :-)De van piacsor a szigeten is, végig az emeletes villamos útvonalán boltok vannak, de a mellékutcái is tele vannak piacokkal meg éttermekkel.Ha meguntad a mogorva embereket és a szürkeséget, meg a 40-50 emeletes házak ridegségét, érdemes a Nathan road mentén kimenni a külvárosba, egy teljesen más arcát ismerheted meg a városnak, max. 3-4 emeletes parkvárosba jutsz ugyanis, sportpályákkal, zöld területtel, stb.