Tienjin-Qingdao utazasunk naploja

Kína Tsingtao

Ott-tartózkodás ideje: 2006. aug. 25.  - 2006. aug. 31. (6 nap)

0 hozzászólás I 2 280 látogató olvasta. Rögzítve: 2007. aug. 26. küldd el ismerősödnek
avatar kinaisarkanykacsa Beszámolója
Elso nap.Augusztus 25-en delutan 1/2 3-kor indult vonatunk Tienjin egyik kisebb palyaudvararol.
Mar a jegyelovetelnel akadtak gondjaink ugyanis a palyaudvaron jegyuzerek felvasaroltak az oszes agyasjegyet, es jo helyeket igy csak szekes, es rosz helyek maradtak meg.
Igy egy igen faraszto 13 ora ele neztunk.Indulasunkor a palyaudvaron a vonatra felnyomulo ember tomeg ujjabb problemaba utkozott.Ket szerelvenynek csak egy ajtajat engedtek kinyitni a bunko vasutasok. En megprobaltam szepszoval kinyitatni a masik ajtot hatha a kulfoldi kinezetemre megteszik, de csak goromba rohoges volt a valasz, erre mar durvan en is visszaszoltam, hogy majd visszafele Pekingben a vasutasok kozpontjaban el fogom meselni ezt a storyt. Visszalepve a regi sor vegere a taskabol a fotogepet elohalaszva lencsevegre kaptam az esemenyt. Erre a masik lepcsonel ahol az iment veszekedtem elkezdtek intgetni, hogy lehet itt is felszalnunk. Jo vicc,-mondtam, de elkesett elobb kelett volna gondolkozniuk mar nincs visszaut , hogy ne jelentsem ezt a gorombasagot. Mikor verge a lepcsohoz erek latom, hogy elottem egy pici kis no hatalmas boronddel kuszkodik a felszallassal a bunko vasutas fentrol meg orditva sieteti, hogy mar regen elkellett volna indulnia a vonatunknak.Mire en kivettem a dobbent no kezebol a koffert es egy hatarozott mozdulattal felraktam a lepcso tetejere majd intettem a holgynek, hogy o is lepjen fel.A dobbent holgy nem gyozott halalkodni.Ekozben felleptem en is a peronra, es hallom, hogy a vasutas motyog valamit, mire en mint az elobb, o hirtelen uvoltve tamadtam ra, hogy ezt neki kellett volna megtennie mar reg, meg , hogy inkabb tehen pasztornak ment volna mint vasutasnak.Alig helyezkedtunk el mar indult is rozoga vonatunk. A szerelvenyunkben 118 fot ultettek le tizes oszlopokban. Ez az ember tomeg egyszere beszelt, nevetet hangosabb volt mint egy zsibvasar. Az egyik oldalon hatfonek mig a masik oldalon negyfore jutott egy pici asztalka. Ide rakta le mindenki a teas kocsoget, termoszat.
Minden vonaton a forrovizet igyen adjak. A kinai ember telen-nyaron tea, forroviz nelkul nem tud meglenni. Mi egy hatos boxban kaptunk helyett. Irto mazlink volt ugyan mivel ket tag az ut felenel leszallt. Igy a velunk szemben ulo fiatal par is fel valtva tudott pihenni, fekudni.Ejfel fele elocsondesedtek a beszelgetesek, de mikor kiderult, hogy elromlott a legkondicionalo ujra morajlott a tomeg. Egy orara elokerult az elmosfeju vasutasunk es mindket oldalon kinyitotta az ablakott. A menetszell nagyon bevagott. A fejemre huztam a kabatott igy tudtam csak aludni.Fel haromra erkeztunk meg Qingdaoba. Taxiba szalltunk, de az nem indult monda, hogy meg szerez ket utast tobb penze legyen. Na verge osszegyultunk es indultunk. A szallast a Xin interneten nezte ki, egyeztete az idopontott es foglalta le 25-en ejszakara. A panziohoz odaerve ejjel haromkor derult ki, hogy az egyik alkalmazott elnezte a datumott es kiadta a szobankat. Nagyon megilyedve kerleltek a Xint ne hivja fel a fonokot mer az biztosan haragudni fog rajuk. De a Xin, mar hivta a fonokot kivel interneten keresztul megbeszelte a foglalast es kiabalva hangoztatta, hogy ha nem oldja meg azonnal ezt a problemat akkor masnap az egesz varsot rauszitja a fejere. Ekozben kint az utcan hatalmas felhoszakadas ert ide. Az alkalmazott kis vartattva elment es par perc mulva borig azva jott vissza, hogy menjunk vele. Egy masik szomszedos panzioba kisert minket. Itt egy ejszakara ideiglenesen egy kis szobat kaptunk mig a masik panzioban rendezodnek a dolgok. A kis szobaban csak egy francia agy fert be. Rogton meleg vizzel le is zuhanyoztunk, es mar aludtunk is. Ezert az ejszakaert 50yuant kertek a furdessel egyetemben. Masodik nap. Augusztus 26.Masnap delelott 11-kor ebredtunk. A tulajdonos erdeklodott miert volt ejjel a Xin annyira duhos. Elmondtuk. Mire o megkerdezte vissza akarunk menni a masik panzioba vagy itt maradunk naluk, mivel ki urult fent az emeleten egy nagyobb szobaja, de az mar 90yuan egy ejszakara furdessel egyutt. Felmentunk megnezni a szobat es ugy dontottunk itt maradunk, jol tettuk. A tulajek nagyon kedves emberek voltak a vegere ossze is baratkoztunk veluk. Nem telt el ugy nap, hogy ne kedveskedtek volna valamivel. Delutan elmentunk a
Qingdao-I sorfesztival elso szamu telephelyere.Itt a tsingtao soron kivul nagy neves sor cegek is jelen voltak. Hatalmas sor satrak emelkedtek
minden fele. Mindegyik sator kozepen nagy szimpad allt korulotte hosszu sorokban fapados asztalok, a szeleken sor csapos pultok, meleg svedasztalok, grill pultok. Mi a HB sor satraba mentunk be mert epp onnan szurodot ki jo elozene. Eppen az egyik hires kinai rock banda jatszott. Xin vilagos, en barna sort rendeltem. Mikor jott a pincer a sorrel meg a szamlaval azt hittem rosszul latok 80yuant kert. A 0.50lbarnasor 50yuan mig a 0.50l vilagos 30yuanbe kerult. Nagyon dragalottuk ezert a kajalas utan atmentunk a
Tsingtao sorhazba. Most biztos hitetlenkedve olvassatok ezt, a Csaba (mar mint a cikk iroja) sort ivott hiszen sohasem szerette, ez igaz de itteni egeszen mas izu es gyengebb is joval. Mielott a tsingtao sorhazaba erkeztunk volna korbe setaltunk a hatalmas sorfesztival teruletet. Volt itt
minden kis vasut, vidampark, ilyen-olyan szobrok, kirakodo vasar mondogattuk is ha elobb ertesulunk akar mi is arulhattunk volna itt. A tsingtao sorhazban a szinbad kozepen allt egy magasitott emelvenyen.Mikor beleptunk diszkositott regi kinai nepzenet adtak elo. Az egyik sarokban sor ritkasagokat arultak.Mi is vettunk egy parat ajandekba az otthoniaknak, meg magunknak. Egy orat uldogeltunk itt halgatva, videozva a zenet majd tovabb mentunk. Eljutottunk a
Qingdao varos turisztikai satraba. Itt megbeszeltuk a holnapi kirandulasunkat Laosanba a
Qingdao melletti kisvarosba. Ez a varos hires magas hegyeirol, vizeseseirol es nem utolso sorban vilaghiru teajarol. 1800-as evek kozepetol amikor a nemetek voltak itt a gyarmatositok mar vittek szerteszet a vilagba. Ekkor epultek Qingdaoban is az europai tipusu hazak kastelyok, azutan a japan lett itt az
ur, majd 1949-ben a kinai voroshadsereg felszabaditotta a varost es kikergette a kulfoldieket. Mara sok nemet visszatelepult rehabilitaltak oket, de nemelyik hazaban most museum mukodik.A sorfesztival utan hazaterve a kozeli tengerpart fele vettuk utunkat. 10perces seta alatt ertunk oda. Xin felt a nagy hullamok miatt bemenni ezert egyedul usztam egy jot. Majd a kozeli wc-ben atoltozve a mar kivilagitott tengerparti setanyon setaltunk egy kicsit. Holnapi turankra vasarolnunk kellett valami elelmet mivel kaja nem volt benne. A setanyon buszra szalltunk es a kozpont fele utaztunk. Itta hatalmas szupermarketben hosszu seta utan megtalatuk szamunkra megfelelot. A bevasarlokozpont kozel volt szallasunkhoz igy hazasetaltunk a vasarolt kajaval. Lefurodtunk, majd kimentunk vacsorazni. Egy kis etteremben helyi tengeri specialitasokat ettunk, tsingtao sort ittunk. Vacsora utan setalva talaltunk egy sarki uzletet ahol tsingtao sort mertek szatyorba felkilora(kinaban mindent fel kg-ra mernek eloszor). 0.50kg sor 1yuanbe kerult. Szivoszalal ittuk ki a hideg sor. Panzioba erve megmosakodtunk majd kicsit tv-t neztunk es nyugovora tertunk, mivel masnap koran indulunk majd.Harmadik nap. Augusztus 27.Reggel hatkor keltunk. Helyi kozlekedessel kb. egy orat utaztunk a palyaudvarnal levo talalkozasi helyig. Emeletes busszal mentunk ami ott a legolcsobb kategorianak szamitott, 1 yuanbe az egesz ut, de borzaszto lassu volt. Reggelinket a palyaudvar kozeleben fogyasztottuk el, majd a megbeszelt helyre mentunk. Buszunk nyolckor indult Laoshanba. Tengerparti hegyvidek magas sziklas csucsai kozott ude forrasok tornek a szabadba es nehol kis vizesesenken zudulnak ala. Tavaszi olvadasok idejen oriaskent gorgetik lefele a sziklak letoredezett reszeit. Utunk elso allomasa egy taoista templom volt.1500 meterre a tenger szintjetol fent a zord sziklak kozott, azoknak a szeleire epitettek elszant szerzetesek meg qin dinasztia idejen. Mara patinansan felujtva varja az idelatogato turistak es hivok millioit. A felfele vezeto utunk soran tobb hatalmas vesett kinai irasjegyekkel levo sziklat csodaltunk meg, fotoztunk le. Kinaban az a szokas, hogy
minden konek, fanak, erdekessegnek nevet adnak. A kolostorban nem volt szabad fotozni, videozni ezert csak rejtve tudtam hasznalni a kamerat ugy, hogy nem neztem bele az optikaba. A templom belsejet gyonyoruen alakitottak ki a szerzetesek. A fo helyen Buddha hatalmas aranyozott szobra helyezkedett el. Ketoldalt pedig vedoszentjei vettek korul. Rengetegen imadkoztak, hajlongva tisztelegtek a Buddha kepmasa elott. Fustolok szazai eregettek fustjuket mind a kezekben, mind a mar behelyezett kovacsoltvas tartokban. Naracssarga imazaszlok lengtek a szelben fohaszokkal teleirva. Lefele jovet a kolostor kapujaban mindenkinek megkellett simogatni egy neveto kobuddha kover hasat, csak az volt a baj, hogy ket meter magasra epitetttek. Tovabbi utunk soran egy teahazhoz erkeztunk. Itt kis szobakban harom fele teat szolgatak fel, kostoltattak meg velunk.Megcsodalhattuk a hires Mount lao-i teakulonlegessegeket is. Ki-ki tetszes szerint vasarolt is beloluk. Persze az arak a fellegekben voltak, mi mar tudjuk ilyen helyen csak kostolgatni szabad, vasarolni inkabb a varasban kell. Harom evente Laoshanban rendezik meg az azsiai tea termeszto orszagok bemutatojat, versenyet. Hegyek kozott arnyas, lombos erdoben hiper-modern kis falu varja az ide erkezo kulfoldi szakembereket. Ceylonbol, Sri Lankarol, kinai
Yunnan tartomanybol,stb. erkeznek.2005-ben a
mont laoi tea nyerte el a legfinomabb tea minositest. A tea hazbol atsetaltunk a kozeli etterembe ebedelni. Mi csak egy zoldseget rendeltunk hisz hoztunk magunkal uzsonnat. A zoldseg melle abbol csipegettunk amit hoztunk magunkkal egy felre eso sarokban. Ebed utan lanofkaval fellibegtunk magas hegyek tetejere. Innen fel kellett volna meg masznunk egy kolostorig, de Xin utkozben feladta teljesen kifulladt, igy visszafordultunk. Leereszkedesunk kozben hus vizu patakocskanal allltunk meg. Kibujva ciponkbol ernyedt labainkat aztattuk benne.Kis ido mulva teljesen feludulve a kis labfurdotol tovabb ereszkedtunk egeszen a lanofka allomasig. A tobbiek kik megmasztak a hegyet meseltek boszen, hogy nem vesztettunk semmit, sot nyertunk hisz felerve egy taoista templomot talaltak ahol a belepesert fizetni kellett. Amit kaptak gyonyoru panoramat, azt mi 200meterrel lejebbrol csodalhattuk meg. A lanofkaval leerve, par percre tovabb buszozva ertuk el a szepen kialakitott mesterseges vizesest. A tengerpart fellett szaz meterrel az egyik sziklat lerobbantva formaltak, alakitottak ki a hegyet, hogy a tetejerol alazudulhasson a kis forras vize. A vizeses elotti parkban hatalmas kagylo allt. Nem tudtam megallapitani, hogy igazi vagy szobor. A park masik oldalan a tenger hullamainak morajat hallotuk. Fotozas, videozas utan tovabb indultunk inmaron hazafele,de , hogy a buszsoforunknek is megerje a kaland bevitte a tarsosagot egy tengeri szaritott zoldsegeket, kagylokat, halakat mindenfele tengeri csecsebecset arusito uzletbe. Itt ha vasarolnak kozulunk akkkor o fejpenzt kap ezert. Persze itt
minden dragabb mint a varosban, de ez kianaban bevett szokas sokan bele is ugranak, mert nincs idejuk a varosban vasarolni.Delutan a qingdaoi palyaudvarhoz visszaerve masfeloras sorallas utan megvettuk a visszautra szolo jegyeinket. Ezt kovetoen kisetaltunk a qingdaoi hires molora es az esti fenyekben pompazo kivilagitott varosban gyonyorkodtunk. Ez a molo volt sokaig a varos jelkepe. Meg a nemet gyarmatositok epitettek. Ez van a
Tsingtao sor cimkejen is. Kis szigeten kinai ketszintes pagoda all. Regen vilagitotoronykent is hasznaltak. Most estenkent szepen megvilagitva turistak szazai jonnek ide, ulnek a toveben gyonyorkodnek a varos fenyeiben a Sarga-tenger kis oboljeben. Az obol uj szin foltja az otcsillagos diszko es kareoki bar ami kicsinyitet masa a sedneyi operahaznak. A masik oldalon kis sziget korvonalat veltem felfedezni. Tetejen vilagitotorony jelezte a partot a hajoknak. A sziget obleben hadihajo museum all. Szelso hadihajoja diszkivilagitasban ragyogott. Megproballtuk lencsevegre kapni, egesz jol sikerult.A parton hatalmas felhokarcolok aljaban megbujva nehol meg fel lelehet fedezni egy-ket europai epitesu hazat. A nemet majd japan gyarmatositok epitkeztek ilyen stilusokban majd a tovabbi nemzedek ezeket javitgatta, restauralta mai allapotukra. Sokukban museum, iskola, konyvtar mukodik. Mikor az evezos turan Munchenben jartam ott lattam hasonlokat. A homlokzatban fagerendakat epitettek az ablakok zsalugateresek nemelyikben most is viragladaban szinpompas viragok nyilnak.Xin kozben befizetet masnapra egy buszos, hajos kirandulasra 2 fore 20 yuanbe kerult.Helyi buszra szallva ertuk el az utolso zaro estejet unneplo sorfesztival masodik szamu telepet. A hatalmas tomeget tobb szinpadon zeneszek, eloado muveszek szorakoztattak. A majd egy millios tomegben csak araszolva tudtunk haladni. Itt is tobb neves nemet markaju sort is mertek. A sor satrak alatti tomegben fel lehetett fedezni egy-ket szoke voros arcu nemetett is ahogy donti magaba a literes hideg korsokat. Az egyik ilyen engem is meginvitalt az asztalahoz. Egy kis kinai csajjal volt aki szivesebben nezte inkabb a sator szinpadan levo musort mint ezt a reszeg fazont. En kezzel labbal nemetul, angolul megkoszontem az invitaciojat, de csak ideiglenesen kukkantottam be amig a Xin sorban allt egy arab grill sutode elott. Az arab sutodeben arabkendovel a fejukon sutottek faszenen a nyarsakat. Hangszorokbol szolt az arab, iszlam zene. Egyik, masik suto meg tancolt is a zenejukre. Ettunk egy par falatott, de ez is elkepesztoen draganak bizonyult. Egy marha grill nyars itt 10 yuanbe kerult mig otthon 1 nyars 1 yuan. Egyik satorban neves zenekarral egyutt uvoltotte vegig a szamot a reszeg tomeg, a masik satori szxinpadon ket gyonyoru holgy parduc mintas ruhaban egy hatalmas boaval ( kigyoval) tancolt erotikus tancot, en meg is lepudtem, hogy ezt meg engedik ebben a prud,
minden szexet mentesito orszagban?
Minden fele rengeteg or, rendor , katona vigyazott ne, hogy az esszeruseg hatarat etlepve valaki a sortol felbuzduljon. Neha megszolalt a sorfesztival hangosbemondoja, hogy elveszett gyerek keresi a szuleit.Mi az utolso busszal mentunk vissza a panzioba. Hulla fardtam rogytunk az agyra, holnap ismet koran kelunk.Negyedik nap. Augusztus 28.Reggel hetkor keltunk, nyolcra erkeztunk a belvarosi molonal levo talalkozo helyre. Kb. felorat kellett varnunk mig a tobbi hetalvo is megerkezet es indulni tudtunk a setahajo kikotobe. Kis hajonk behajozott a belvarosi obolbe. Igy a tengerrol is megcsodalhattuk azt amit tegnap este a molorol tettunk. Kozeleb hajoztunk a sedneyi operahaz masahoz, es a pagodahoz (mar mint a tsingtao sor logojahoz). Elhajoztunk a kis vilagitotornyu sziget mellett a tavolban jol kivehetok voltak a szurke hadihajo monstrumok, majd visszatertunk a kikotobe. Az egesz ut nem tartott egy orat sem. Itt kisvartatva kis buszok erkeztek. Ket reszre osztottak a tarsosagot. Elindultunk varosnezesre.Megmutattak az obol utjat, a varosi strandot, az ovaros foutjat. Azutan ahol mi is laktunk az ujvarosi reszen az uj Q
ingdao jelkepet a voros szobor montrumot minek a neve “Majusi szel”, tovabb haladva az uj tengeri akvarium epulo sziluetjet veltuk felfedezni. 2008-ra tervezik az atadasat. Ez lesz a vilag leghatalmasabb ilyen letesitmenye. Kina is az elre akar allni vilag elso, leghatalmasobb epitmenyeivel. Az ujvarosi reszben 35 felhokarcolo es tobb tucat patinans bevasarlo kozpont all. Az 1970-es evek elott ezen a teruleten meg csak visszahuzodo tengeri lap, mocsaras terulet helyezkedett el. Csak a magasabb pontokon epultek nemet tipusu hetvegi villak. 15 ev alatt egy uj modern varos resz emelkedett ki a semmibol. A tengeri akvarium epitesi terulete mellett elhaladva kis csoportunkat tengeri csecsebecses uzletbe vittek. En a sofor melleti szekbol ki sem szalltam, monda lattam mar eleg ilyesmit. Valoszinuleg sok mindent vasaroltak a tobbiek mivel soforunk mosolyogva elegedetten szallt be mellem. Tovabb indultunk a qingdaoi kilatohoz. Ez meglepetes volt hiszen nem szerepelt a programban. Felerve fejenkent 15 yuant kertek ertunk a belepesert. Boldogan kifizettuk hisz ide csak taxival tudtunk volna feljonni. A kilato harom piros epulete ugy nez ki mint egy obszervatorium. A legnagyobba mentunk fel a masodik emeletere ahol korbe fogos presso mukodik. En felvideoztam az egesz forgo panoramat. Lefele menet folulrol megcsodaltuk a hatalmas nemet epitesu villat, ami erodnek is beillet volna. Allitolag ebben a hazban elt ittartozkodasa alatt Mao Zetung. Buszunk visszatert kiindulasi helyere, de felajanlottak, hogy ebed utan elvisznek a belvarosi akvariumba. Ebedre egy kis etteremben sult sertes csikokat es tengeri kagylot, zoldseget fogyasztottunk. Xin hideg csapolt tsingtao sort en vizet ittam. Ebed utan elvittek az akvariumba es ok vettek meg a jegyunket. A jegyert anyit kellett csak fizetnunk mint amennyi ki volt irva, de gyanitom, hogy nekik olcsobb volt igy nyertek rajtunk ezert volt a szivelyes fuvar.A museum harom reszbol allt. Volt egy tengerbiologiai resze. Masikban hatalmas kitomott halak, tengeri allatok kaptak bemutatasra helyet. A harmadik volt a legcsodalatosabb. Mozgo jardan egy hatalmas tengeri akvarium panorama uvegcsoveben utazva bepilanthattunk a melytengerek elovilagaba. Az akvarium alol kijove mozgolepcsokon vittek fel a masodik szintra. A terem uveg falan meg mindig a hatalmas akvariumot engedte bepillantani a latogatok szamara. A terem masik oldalan a padlotol a mennyezetig ero 7.5m magas, 5m atmeroju uveg csoben kapott helyet egy koral zatony reszleg. Szinpompas tengeri allatok uszkaltak szemunk elott. A terem falaban tobb ablakos akvariumban nagyobb halak uszkaltak. Szinte mit sem torodve a latogatok uvegfalan kopogtatasaval. Latszot rajtuk, hogy jol erzik magukat. Par perc mulva hatalmas tomeg gyult ossze a nagy akvariumi fal elott. Mondtam Xinnek kerdezze meg miert? Azt mondtak harom orankent szoval, ot perc mulva buvar showt tartanak. Mar
minden szek, ulohely foglalt volt. Hatulrol pedi nem lehetet latni semmit. Fogtam magam atverekedtem az ulok kozott es a terkepet a foldre teve leultem az ulok ele.Hatra fordulva intettem a Xinnek, hogy jojjon o is. Mire elkezdodott a musor ( egy bolond szazat csinal) tele volt a padlo foldon ulo emberekkel. Egy kis holgy drot nelkuli mikrofonba meselte el milyen fajta halakat latunk az akvariumban. Egyszercsak feltunk egy buvar. Odauszott az uvegfal benti felehez es integetett a nezoknek. Kezeben neylon zsakban doglott kis halak voltak. Eljott az etetes ideje. A nagyobb halak mint a capa, meg a nagy pancelu teknos, hatalmas hosszufarku ralya csak ugy korulzsongtak. Amelyik kezevel etetett azon sodrony kesztyu volt, nehogy az egyik capa megtephesse a kezet. Nem adta olyan konnyen az eleseget nekik, eloszor ide-oda usztatta, porgette oket csak azutan kaptak meg a halfalatokat. A nagy pancelu teknos hataba belekapaszkodott es igy usztatta magat le-fel vele, kozben a kis hal rajok szazai uztak rendezett sorokban ide, oda. Vegul a legfelso bejarati szinten kapott helyet az ajandekbolt. Itt pluss tengeri allatokat,kulonbozo ajandektargyakat arultak. Sokan fotoztak lent is, itt kint is es eszukbe sem jut,hogy ez az egyetlen tokeletes erintettlen vilag a tenger alatt. Meg eddig nem nagyon tettuk tonkre vigyazzunk ra!Xin fejebe vette, hogy vesz egy halaszfarmer nadragot, ezert butikba be-ki maszkaltunk korbe az ujvarosi foter mellett.Vegul a szupermarkett ruhaaruhazaban vettuk meg a megfelelot.Ma esti is tengergyumolcseibol fogyasztottunk vacsorara. Majd seta utan a TV-ben a Gremy dij atado galajat neztuk.Otodik nap. Augusztus 29.Reggel huvos, paras esos idore ebredtunk. Ugy dontottunk beutazunk a qingdaoi katolikus templomhoz.Ez kb. akkora mint otthon a Bp. XI.ker. Feneketlen tonal levo templom. Szerenyen de szepen kialakitottak belulrol. Latszik a nemet kolonia odaado munkaja, szeretete. Itt is mint Ping-liangban egy tekeros orgona szolgaltatja a zenet.Ezutan a varosban bolyongva talaltunk ra egy udershopping centerre. Tobb alaguton keresztul jartuk be. Xin ezt, azt vasarolt is.Mire ismet feljutottunk a szabadba elallt az eso. Ki mentunk a molohoz. A tenger eppen apadt a viz alol kibujo sziklak kozott rengeteg kagylo gyujtogetot lattunk. Buszra szalltunk es a vilagitotoronyszigethez mentunk.Epp a szigetre ertunk mikor ismet eleredt az eso. Ernyovel a kezunkben jartuk korbe. Sajnos a vilagitotoronyba nem lehetett felmenni. Visszafele a szarazfold es a kis sziget kozotti zart obolben volt a China Navy muzeum. Xin mondta, hogy o nem jon be nem erdekli, de en csak menjek. A dokkban a part mellett horgonyzott egy kinai tengeralattjaro. Mikor ide bementem nagy csalodasomra elvettek a foto es video gepeimet. Monda kulfoldi nem fotozhat lent. Bemaszva majd felorat voltam lent.
Minden kutyut megneztem. Klasz volt. Kijove direct lent felejtettem az ernyomet, mikor vissza ertem a Xin telefonjeval visszakereckedtem azzal probaltam meg fotozni. Pehhemre pont akkor merult ki az eleme. Erdekes a hadihajokon mar engedtek videozni, fotozni. Megkertem az egyik tengereszt akirol kiderult , hogy nyugalmazott kapitany, hogy csinaljon rolam egy kepet. Mikor megkerdezte honan jottem mondtam Magyarorszagrol,egybol vagta ra, hogy a fovarosa
Budapest es a Duna folyo szeli kette.
Xin szerint
minden tengeresz tisztnek kotelessege tudni a vilag fontosabb vizeit.Vajon a magyarok is ilyen jol ismernek a kinaiaket?
A museum masik teruleten kissebb repulopark volt. Hatalmas hidroplant,vadaszgepeket,helikoptereket lattam.A sarokban tengeri aknak tomeget veltem felfedezni. Mellettuk kulonbozo torpedokat helyeztek el. Itt is siman videoztam mindent. Jott integetve az or, hogy zarora van. En megkoszontem, hogy idaig is beengedet, de a kijaratnal allt egy voros zaszlos limuzin meg azt lefotoztam. Xin kozben kivulrol elkezdett uvoltozni, hogy netan itt akarok ejszakazni, menjek mar. Kifele az ajtoban egy hatalmas horgony melle allva csinaltattam magamrol Xinnel egy kepet. Hazafele beugrottunk a Cerrefourba kajaert. Mai vacsorara csigat, kagylot ettunk. Annyira tele zabaltam magamat, hogy kisetalva a tengerpartra rosszul lettem, hanyingrem kerulgetett, szajamban ereztem a csiganak az izet. Visszaerve a szobaba beszedtem egy Xin szerint javasolt kinai gyogyszert es lefekudtem.Hatodik nap. Augusztus 30.Reggelre kutyabajom sem volt.Tegnap este meghalgattak az istenek a fohaszunkat ma reggelre virradoralag kicsit felhos de szep idonk lett.Bebuszoztunk Qingdao hatalmas voros szobrahoz a “Majusi szel”-hez. Majd atsetaltunk a Yaht klubba. Itt kulondij elleneben engetek ki a molora, mivel eppen most tartott a qingdaoi nemzetkozi vitorlasverseny. Itt a videomnak nagy hasznat vettuk a vizi tavolsag lekuzdesere. Volt itt mindenfele hajo szkuner, fregatt, egyszemelyes iskola hajo. A molon satrakat allitottak fel az erdeklodok reszere. Meglehetett nezni azokat a jovobeli fejlesztesi terveket ami majd a pekingi 2008-as olimpiara akarnak elkesziteni, mivel a vitorlasversenyeket itt fogjak rendezni. Egyik satorban az olimpia ajandektargyait lehetet elore megvasarolni, rohadt dragan. Ezt kovetoleg atsetaltunk a szinten a parton levo zene pavilonokhoz. Hatalmas vitorla vaszonokbol csucsos ernyoket keszitettek a napelol bujo emberek szamara. A legnagyobb ernyo alatt egy fekete marvany zongora allt. A pavilonok mogott a Wienna hotel szemet gyonyorkodteto lila-feher kastelya allt, aranyozott kis kupolai felhivtak az arra jarok figyelmet. A hotel mellett kis tablara lettem figyelmes Kekduna klub ez allt a tablan kinaiul angolul, lefotoztattam magamat a Xinnel.Utana kimentunk a varosi beachre.Furdogatyara vetkozve gazoltam a hus habokba. Egeszen az oblott vedo haloig beusztam.Alitolag sok erre fele a capa, ezert vedik a strandokat. Ebed a kozelben levo kis etteremben koltottuk el. Hazafele menet beugrottunk az egyik felhokarcolo aljaban levo luxus aruhazba nezelodni. Xint elore kudtem amig en az egyik saroknal levo hatalmas reklamtablat foztam le. Ezen ugyanis a varos lathato madartavlatbol es a szelen viragkoszorutol ovezve Teng Xiao
Ping. Be allitottam a fotogepen az onkioldott es lefotoztattam magamat a tabla elott allva. Az aruhaz aulajaban egy fekete versenzongoran kinai holgy csodaszepen jatszott. Videoval megorokitettem, de amikor az aruhazat akartam felvenni szolt az or, hogy nem szabad. A recepcional kulfdoldi szokehaju lanyok is dolgoztak. Vacsora utan setalva ismet szatyros sort vettunk. Hullafaradtan hazaerve nem maradt mas hatra mint furdes, alvas.Hetedik nap. Augusztus 31.
9.30-kor indult a “luxus” vonatunk. Tenyleg nagyon gyors volt az idefelejovethez kepest het ora alatt tette meg a tavot. Stuardesek segitettek fel a csomagokat, szolgaltak fel a forrovizet kulon keres nelkul. Az ulesek ugyan olyan elosztasuak voltak, de a fejtamlakon vasalt feher huzat volt. Zart lancu video adast vetitettek vekony falraakaszthato monitorokra.
Minden allomas elott hangosbemondo jelezte a kovetkezott. Orankent aktualis idojarasjelentes es a helyi, kulfoldi politikai helyzetjelentest adtak. Hazaerve Xin noverenek baratja altal keszitett vacsoraval vartak minket. Rovid elmeny beszamolot tartottunk, elfogyasztottuk a kannaban magunkkal hozott meleg Tsingtao sort.