Más világ

Laosz Vientiane

Ott-tartózkodás ideje: 2006. feb. 15.  - 2006. márc. 08. (21 nap)

2 hozzászólás I 2 760 látogató olvasta. Rögzítve: 2007. dec. 18. küldd el ismerősödnek
avatar Phet Beszámolója
értékelése
Phet még nem értékelte!
Még senki sem értékelte ezt a szálláshelyet.

Légy
te az első!

Az adott dátummal jelezve már másodszorra voltam Laoszban. Bizonyára sokaknak van valamilyen kapcsolatuk laosszal, vagy laoszi emberekkel, vagy úgy, hogy nálunk tanultak diákok, vagy úgy, hogy kint dolgoztak. Esetleg mint túrista érkezett az országba. Mindenkinek más más élménye lehet. Röviden annyit mondanék, szép tájakat, fínom ételeket mindenütt talál az ember a világon, de különlegesen kedves embereket, mint laoszban keresni kell. A nyelv, tonális nyelv, sanscrit eredetű, európai ember számára szinte megtanulhatatlan. Dallamos néha kimondottan csúnyának hangzik. Nem ismerik a tárgyesetet, meghatározásaiban pontatlan. Mihelyt néhány szót megtanul az ember, kezd a beszédből kiviláglani az értelem. A vidék kihalt, tizen kilóméternként an néhány góréházból összeállt tanyaközpont a főút mellett, érdekes módon közművekkel ellátva, kivéve a csatornázás. Céltalanul lézengő, vagy heverésző férfiak, a kisgyerekeiket gardírozó nők és a tizen év körüli gyerekek siserehada Több elyen a megoldatlan hulladék kezelés miatti nylonzacskókkal borított falusi terek. A nap süt, szellő fújdogál, meleg, meleg, meleg! 34-38C fok estére kissé lehül. A heyvidéki területeken hűvösebb, reggel párás, ködös idő. Ritkán lemegy 16 fokra, de akkor az eúrópai ember is didereg, ha nincs felöltözve.
Mi egy luxushotel fürdő strandjára jártunk naponta úszni pár dollárért. Mivel abban az időszakban tél volt, az strand alkalmazott hölgykoszorúja tollal bélelt pufi dzsekiben szolgált ki minket. Dideregve néztek ránk. 22 C volt
A Mekong alacsony vízszintű, zavaros, nem fürödtem volna benne. Annál tisztábbak a mellékfolyói. Érdemes néhány úszóbárka éttermet meglátogatni napközben is. Finomat főznek. A "pimpha" a faszénen egyben sütött izletes laoszi hal kiváló! Lehetőségünk volt némi ételkülönlegességet is megkóstolni, de nem mind aratott osztatlan sikert nálam. Ami finom volt az a pálmapondró forró zsírban kisütve, mogyoró íze volt, a másik a vöröshangyák tojásából készült rántotta. Ami nem tetszett az a mókusleves, ami igazából a laoszban nemrég felfedezett de 11 millió éve kihaltnak hitt, patkánymókusból készült. Vadnyúl íze volt. Nem szeretem a vadnyulat. A másik, amit már meg se kóstoltam az a sült lóbogár mentalevél körettel. Kiválóak az édes savanyú és a csípős édes ízeik amit főként étel kisérőként vagy szósz formában tálalnak! A csípős az istenesen csípős. Ha valakinek volt már olyan élménye, hogy kézigránát robban a szájában, akkor a csípős köret bevétele ahhoz hasonlítható. Én ott szoktam rá a csípős ízekre. Jellegzetes finom étel náluk a "reggeli leves". Egyszer esznek ilyet, de akkor kiadósan. 1-2 liter is lehet egy adag, válaszott friss különleges zöldségekkel, főtt húscafatokkal, citrommal, forrón. A rizspálinkájuk leginkább a vodkára hasonlítható, síma, élvezetes. Nem szabad kihagyni. Részeg embert ott nem látsz!
Lustát lehet. A kókuszlé naturan és a cukornád lé jégkockával utánozhatatlan. Paradicsomi nektár ízek!!
Nemigen van tejből készült vagy tej étel. Ritka a felvágottféleség. Ha van, azt is banánlevélbe csomagolva árulják. Szeretik viszont a magyaros kolbászt!!! Minden alkalommal azt kell vinni a vendéglátóinknak! Sok kínai gyümölcs és konzerv van. Illetve szinte minden kínai! Érdemes ellátogatni a piacaikra, ott láthat az ember még élelmiszer csodákat, amit most nem, de a folytatásban részletezni fogok.
Phet - 2008.06.16. 19:08

Myhero!Mivel nem adtál meg válaszadásra elérhetőséget, ezúton próbálom megírni a lehetőségeid.Laos déli tartományaiban nem jártam. A legdélebbi pont az Takekh volt. A déli tartományok is nagyon szépek, csak hallottam, de az külön 2 hetet igényel, majd legközelebb megnézem. Vízumot minden határátkelőn adnak. 30USD volt mikor én voltam. Plussz 1 usd a Barátság Hídja hídpénz. 2 hétre adnak vízumot, de a fővárosban hosszabbítható további 2 hétre kb 20 usd fejében. Ha van pénzed, vegyél egy motorbiciklit, amit eladsz, amikor kilépsz, vesztesz rajta, de kevesebbet, mint egy taxit fizetnél. Tekintettel, hogy juliusban mész, az esős évszak közepén, méginkább a motor, vagy a terepjáró az ajánlott. Nagy esők naponta, meleg és sáros ragadós utak. Hova érdemes ellátogatni? Mindenhova. attól függ, mi az érdeklődésed. Kultikus, társadalom-ismeret, stb.. De ha keresztül mész az országon szinte biztos, hogy lépten nyomon belebotlasz érdekes új dolgokba. Ha nem voltál, minden élményszerű lesz, még az emberek életmódja és mentalitása is. az ételekről nem is beszélve. Ajánlom a "laap" nevű ételt egyed tökig csípősen! Mellé egy kis rizspálinkát (kao-lao).Szállás igényedtől függően 1-10 usd közt van naponta.Kíváncsi leszek az élmény beszámolódra, a fényképeidre! Jó kalandozást. Ha megadod a telefonodat, egyéb dolgokban is tudok útmutatást adni.

myhero - 2008.06.15. 11:50

Hello!júliusban megyek laoszba!Cambodiaból szeretnék átjutni laoszba!tudnál esetleg ajánlani egy gyalogos határátkelőhelyet?Vízumom még nincs;azt olvastam,hogy az ilyen átkelőhelyeken lehet kapni?igaz ez,vagy intézzem el itthon?Hova érdemes mindenképpen ellátogatni?Mivel érdemes ott közlekedni?Köszi szépen!Szg