Egy kis Tunézia 3. nap 3. rész

Tunézia El Jem

Ott-tartózkodás ideje: 2007. okt. 04.  - 2007. okt. 17. (13 nap)

0 hozzászólás I 2 170 látogató olvasta. Rögzítve: 2008. máj. 10. küldd el ismerősödnek
avatar nami Beszámolója
Utam 3. napja
Sousse- Monastir-Mahdia-El Jem-Sousse
2007. 10. 06.

A luázsállomáson rögtön beültetnek egy, a garázsban lévő mikróba. Kiszállnék dohányozni egy idő után, de visszaültetnek, ráadásul elvesztem az ablak melletti helyemet. Kb. 15 perc várakozás után indulunk. Hátul ülök, középen, szenvedek is rendesen, de 40 perc alatt El-Jemben vagyunk. A sofőr kirak a vasútállomásnál, ekkor fél három felé jár.
Bemegyek, járatinformáció sehol, így megkérdem az állomásfőnököt:
- Ugye 19: 15-kor meg a vonat Sousse-ba?
- Non, ma már nincs járat, legközelebb reggel kettőkor!
Puff! Most mi lesz?
Az LP szerint van busz is, de a busz állomáshelyét senki sem tudja! Tévelygek kicsinyt.
Sfax felé látom a Múzeum tábláját, de előbb a luázsállomás kell nekem, ha már se vonat, se busz! Negyed óra után megvan, már izgultam, hogy itt maradok ebben a jellegtelen kisvárosban! 5-kor indul az utolsó járat Sousse-ba. Na jó, azt még elcsíphetem a Colosseum után! Most negyed négy. Tíz perc alatt a Colosseumnál vagyok, ahol nem kis meglepetés ér:
A diákigazolványom felmutatásával ingyen mehetek be!
Hohó, Korben Dallas. Világjegyed van!
Varázslatos a Colosseum, engem már két éve lenyűgözött, amikor, mint a csorda, úgy hatoltunk be a turisták hadával. Most csend van, szinte alig vannak bent. Ideális!
Egy órát töltök bent, közben iszom, dohányzom és főként fotózok. A toilet nevű műintézményt is megtisztelem. Az is engem, a tisztaságával! 4: 20, indulás a fő kivezető úton.
Az állomás előtt még látok egy árust, friss datolyát árul, 2.500/ kg áron.
Demi kiló rendel, comprende? Könnyebb lettem 1250 millimmel és nehezebb fél kiló friss, édes datolyával, aminek maradékát két nap múlva Lajosunk evett meg (vagy hajított ki
A többit én ettem meg és közben véstem eme sorokat anno!
Tovább a luázsállomásra, előtte kétszáz méterrel piros csíkos luage fékez: - Merre?
- Sousseba! Fel! - Gyere! - Mennyi? -Nem sok. - De mégis? - Három.

Ami persze útközben három-hetven lesz valamiért, sőt, mire odaérünk, végül négy.
De csak ha ennyi bajom lenne! Előre ültetnek, egy kancsal mellé és végig azért szorítok, nehogy kiraboljanak. Utas ugyanis rajtam kívül senki, aki leintené a járatot, annak sem áll meg!
Most mi van? Csak siet vagy más van a háttérben?
A hatvan kilométert egy óra alatt tesszük meg, nekem jóval többnek tűnik!
Így, amikor kitesznek, nem bánom a 4 dinárt, sem azt, hogy azt sem tudom, hol vagyok!
Mondjuk Sousse-ban, így nagy baj nem lehet, a körforgalomnál (melyiknél, hát az egyiknél a kb. ötszázból) találok helyi louge-t, ami bevisz a belvárosba 500 millimért és onnan már ujjgyakorlat taxival haza, 1.500-ért.
De előtte még megpihenek a Boulevard Yahia Ben Omeren, a medina belső oldalán, így látom a soussei ribatot kívülről, a Dar Essid irányát(erről későbben) és Paris Hotelbe is be akarnak tessékelni.
A taxis persze a helyi néphagyomány keretében bepróbálkozik egy 3 dináros árral, de fáradt vagyok kedvesnek lenni, így maradunk a felénél, fél perc alatt.
6:25, újra itthon. Jó nap volt, kalandos!
Este még vásárlás Lajossal vacsora után a környékbeli kisboltban: Camel és 0,75-ös víz együtt 3,950.

Folyt. köv.