Egy érdekes város Betlehem

Izrael Betlehem

Ott-tartózkodás ideje: 2008. júl. 24.  - 2008. júl. 24. (1 nap)

0 hozzászólás I 6 731 látogató olvasta. Rögzítve: 2008. aug. 04. küldd el ismerősödnek
avatar iadanyne Beszámolója

Cimkék: betlehem  fal  palesztinok  születéstemploma

Jeruzsálemből kb 15 perc alatt értünk Betlehembe. Útközben sok érdekes és meglepő információt kaptunk erről a kettéosztott városról. Aztán élőben is megtapasztaltunk néhány igen érdekes dolgot. 6 méter magas fal veszi körül azt a területet, ahol a palesztinok élnek, s ki nem jöhetnek onnan!!! Ha mégis kijönnek, akkor meg vissza nem mehetnek. Borzasztó lehet, s ennek ellenére 30 ezer ember él ott bezárva, bekerítve, rengeteg szép, új ház, alig van munkalehetőségük, szinte csak az idegenforgalomból élnek. Jordánia ugyan évekkel ezelött felajánlotta, hogy befogadja az elvándorolni akaró palesztinokat, de mégse mentek el, itt maradnak a szülőföldjükön. A falnál szigorú ellenőrzés várt minket, /mindenkit/ mint egy határátlépésnél, útlevél ellenőrzés, pisztolyos határőr mindenkit szemügyre vett, mindenki gyanús alapon. Átengedték aztán a buszunkat, s bemehettünk a városon belüli városba. Egy ajándékboltba mentünk be közösen, majd egy ebédet kaptunk egy szép étteremben, aztán irány a buszparkoló. Innen csak fel-fel a meredek utcákon, míg a Születés Templomához értünk. Itt kaptunk egy ismertetést a templomról, megtudtuk, hogy a jászol fölé ahol született a kis Jézus, építettek egy kis kápolnát, aztán többszáz év múlva efölé egy másik, nagyobb templomot, hozzá is építettek a 2 ezer év alatt, úgyhogy most elég érdekes formája van. Az idők folyamán többször támadások áldozata volt ez a templom, törökök dúlták, égették fel, de mindig újjáépítették. A bejáratot úgy befalazták, hogy a lovasok ne tudjanak bemenni, csak egy 120 cm magas bejárón, csak meghajolva tud bejutni mindenki az Alázat kapuján. Bent aztán gyönyörűség fogad minket, ámulunk - bámulunk. A légkör egy kicsit meghitt is, habár elég sok turista furakodik az emberek között. Sokat állunk sorban a volt jászolhoz való lejutáshoz, így van időnk megcsodálni a körülöttünk levő többszáz, vagy ezer éves, repedezett fákon levő képeket Máriáról és a kis Jézusról. Aztán több lépcsőn lejutunk arra a helyre, ahol a jászol volt. Most egy csillag jelöli ezt a helyet. Itt van a Háromkirályok Oltára is, és rengeteg ember. Alig lehet mozdulni, mindenki fényképezkedik a csillag elött. Ott elgondolkodtam én is pár pillanatra azon, hogy milyen szerencsésnek mondhatom magam azért, hogy életem folyamán eljutottam ide is, sok más mellett.
Végigsétálva a templomon, kijutottunk egy szép udvarra, majd visszaindult csoportunk a buszhoz. Aztán ismét a fal. Most keményebb ellenőrzést kaptunk, nem elégedtek meg az útlevél ellenőrzéssel, hanem kiszállítottak mindenkit a cuccaival együtt, átvizsgálták a buszt, minket meg betereltek egy zeg-zugos folyosón keresztül, többszöri átvilágítással, motozással, kérdezősködéssel: fegyver van-e nálunk? vizsgálatra. Hát nem éreztük jól magunkat a bőrünkben meg kell, hogy mondjam. Aztán egy jó fél óra múlva már " szabadok " voltunk mindannyian! Fellégeztünk ezután a tortúra után. Kijutottunk a szabad városrészbe, s mégegyszer végigmentünk Jeruzsálem utcáin, búcsúpillantást vetve a délelött végigjárt bibliai helyekre.
Feltöltve: 2008. aug. 04.