Pozsonyi városnézés

Szlovákia Pozsony

Ott-tartózkodás ideje: 2007. jún. 01.  - 2007. jún. 01. (1 nap)

0 hozzászólás I 8 367 látogató olvasta. Rögzítve: 2007. szept. 26. küldd el ismerősödnek
avatar Koga Beszámolója

Cimkék: főváros  templom  vár  várkastély

Pozsonyban immár másodszor jártam, s örömmel tapasztaltam, mennyit változott a város egyes helyeinek állapota két év alatt.
Mi Somogy megyéből indultunk, s utunk több elég hosszúra elnyújtott megállókkal együtt, kb. 5 órán át tartott.
A határon szerencsére most se szívóztak. Már többedszer mentem át a Rajkai határállomáson, s most se volt gond se a magyar, se a szlovák oldalon.
Szerencsére Pozsony nagyon közel esik a magyar (és az osztrák) határhoz. Igy ha valaki pusztán környező fővárost szeretne látni, nem kell sokáig utaznia idegen országban. Az azért fájó, hogy pont Pozsony miatt vettek el Magyarországtól a II. világháborúban tudomásom szerint három községet ezen a területen, azért hogy közigazgatásilag, s védelmileg is előnyösebb helyzetben legyen Pozsony (illetve akkora inkább már Bratislava).
A városból legelőször természetesen a pozsonyi várat (várpalotát) látja meg az ember. Koránt sem a legszebb középkori védelmi célú épület, amit valaha láttam, de azért mégiscsak szép látványt nyújt. Maga a várpalota alatt a belső védelmi fal is egész jó állapotban maradt meg, sőt az egykori városerősítésből is fent maradtak falak, amiket igyekeznek a szlovákok hasznosan beépíteni az Óvárosba.
Maga a várpalota manapság múzeum, méghozzá ha jól tudom, Nemzeti Múzeum. Ha mégsem nemzeti, akkor bocsánat. A belépő fejenként 100 szlovák korona, amit nem szivesen fizettem volna ki, ha nekem kellett volna állnom a belépő árát. Elevenen élt bennem hogy két évvel ezelött mennyire nem volt bent semmi egypár kommersz kép, s bútorzat kivételével. Amúgy látható benne érme kiállítás, szentkorona repro, időszaki kiállításként Dürer-t lehetett megtekinteni, s fel lehet menni az egyik toronyba.
A várpalotából kilépve gyönyörű látványt nyújt a város Dunától délre eső része. Jó-jó, nincs más ott, csak panelrengetek, s érződik is rajta a szocializmus "gyorsan, sokat" irányelve, de ettöl függetlenül nagyon szép az egész.
Innen nagyszerű kilátás nyílik nemcsak a városra, hanem a Novy Mostra (Új Híd) is, melyet egy időben le is akartak bontani a harmónia megrontása miatt. Szerintem az "átkos" szocializmus egyik legjobban sikerült architektúrája. A teteje olyan, mintha UFO szállt volna le rá. Amúgy az egy vendéglátó egység akar lenni (ki büfének, ki étteremnek mondja).
A város másik nagy - véleményem szerint nagyobb - érdemü épülete, a Szent Márton székesegyház, mely 1563-1830 között koronázó templom volt. Habsburg Miksától V. ferdinándig itt koronázták meg az összes magyar (értsd: Habsburg) királyt és királynőt. ét évvel ezelött még nagyon nem volt ott semmi, mostanra viszont a város legjobban rendberakott épülete lett. Rafael Donner Szent Márton szobra pedig igazi kincs. A belépővel le lehet menni a kriptába, és körbe lehet járni az egész épületet. Fényképezni elvileg tilos, de azért sokan csinálták. A mobiltelefonos fotózásért meg nem is szóltak senkinek sem. A pénztárosok közül volt aki tudott magyarul, szóval no para, hogy szlovákul kellene megszólalni. Figyelem: a kripta (sírbolt) kicsit hideg, érdemes nem egy száll pólóban lemenni. Megjegyzendő hogy átalakítás alatt van az a rész is. Ha valaki Pozsonyban jár, ne sajnálja megvenni a belépőt a dómba, mert érdemes, hiába néz ki oly lepusztultan kivülről.
Templomnéző körútra azért senki se adja a fejét, mert nem érdemes. Amelyik templom nincs bezárva, annál szinte biztos hogy csak csak üvegen keresztül lehet bekukucskálni. Ilyen volt pl. a ciszterciták temploma és a ferencesek temploma is.
Kivülről a legszebb templom a klarisszák temploma. Igazi gótikus tornya van, nagyon szép.
Ha valaki Pozsonyba jár, készüljön fel hogy a belvárosban csak vendéglátó helyek vannak, bolt nincs. A legérdemesebb a Mihály utcában beülni valahová, bár az árak természetesen drágábbak mint máshol.
A Mihály utcában van a híres Mihály kapu, melyről több embernek a soproni tűztorony jut eszébe. Ez a kapu a régi várfal egyik bejárata volt, mára viszont bele van építve teljesen a házak közé.
Magyarként érdemes megnézni a Magyar Király Kamar palotáját, mely szinténközel van a Mihály kapuhoz (egy utcában). Itt szólalt fel annak idején Széchenyi, s Kossuth is itt tudósítgatott.
Emellett szép látványt nyújt a Prímáspalota, a Szlovák Nemzeti Színház, és az Óvárosháza is.
Az Óvárostér mellett a másik fontos tér/utca a Hviezdoslav tér. Szerintem a legnagyobb nyílt terület egész Pozsonyban, rendezett, minden ház felújítva, nagyon sok ember, sok bár, jó hangulat.
Függetlenül attól, hogy magyarkodás e, vagy sem: Minden honfitársamnak egyszer az életébe el kellene jönnie ide is. Többször nem, de egyszer mindenképp érdemes.