Kréta: strandok,látnivalók,éttermek

Görögország Crete-Ammoudara Hotel Yanna

Ott-tartózkodás ideje: 2008. aug. 09.  - 2008. aug. 16. (7 nap)

0 hozzászólás I 17 034 látogató olvasta. Rögzítve: 2008. szept. 30. küldd el ismerősödnek
avatar rory Beszámolója

Cimkék: Ammoudara  Amoudara  Crete  görög  Heraklion  Kréta  souvlaki

Hotel Yanna értékelése
rory értékelése:

4.8

4.8

Krétán egy hetet töltöttem a családommal. Egy-két hely kimaradt a látogatásokból,de alapvetően egy hét nagyjából elég a szigeten. A repülőtéren autót béreltünk (mi a Hertz-et választottuk,de legalább még 6-7 kölcsönző közül lehet választani). Az idő egész héten nagyon meleg volt (végig 30 fok feletti hőmérséklet), de végig elviselhető volt az állandóan fújó szél miatt.
A szállásunk Ammoudara-ban volt,ami Herakliontól (a sziget fővárosától) nyugatra kb 6 km-re található.Gyakorlatilag egybe van épülve a két település. A település szélén Carrefour (olyan mint nálunk a Tesco) található,ami vasárnap kivételével mindig nyitva van.

Most pedig a látottakról:
1.(vasárnap): Érkezésünk másnapján elindultunk délnek. Gortys-ban megálltunk ókori római romoknál (4 euró volt a felnőtt belépő). Déli órákban érkeztünk, nagyon tűzött a nap, ezért fejkendő,sapka,kalap nagyon ajánlott(amit egyébként a helyszínen is lehet kapni).Továbbindultunk Faistosba, ami a minoszi időkben a második legnagyobb település volt,amolyan nyári rezidenciaként szolgált a királynak. Sok-sok lepusztult kő, restaurálás jelei kevésbé látszanak,mint Knosszoszban,de a kilátás szép. Végül lejutottunk Matalába. Ez egy nagyon jó kis strand,bár egy kicsit zsúfolt(de ha mondjuk a horvát tengerpartokhoz viszonyítom,akkor már nem is mondható zsúfoltnak).Ez a strand tulajdonképpen egy kis öbölben helyezkedik el. Egyik oldalán éttermek sora,másik oldalán a tengerbe hosszan benyúló szikla. Ez a szikla az ókorban temetkezési helyként szolgált (meg lehet nézni az üregeket,nincs belépő,később pedig hippi-tanya volt.Ma is láthatók hippi feliratok egy-egy falon. Rengeteg étterem rengeteg finom ételéből lehet választani.Ajánlom a Moussaka-t, Souvlaki-t, kalamárit, na és persze a Tzaziki és görög salátát. Gyakorlatilag egész héten görög finomságokból válogattunk.Habár a turisták kedvéért szinte minden étlapon szerepel a bolognai spagetti vagy a rántott borda,én inkább mégis a nemzeti ételeket ajánlom. A legtöbb helyen az étkezés végeztével ouzo-t illetve raki-t hoznak az asztalra (nem hiszem,hogy náluk van zéró-tolerancia) :), valamint gyümölcstálat. Átlagosan 50 eurót költöttünk 4-en egy étkezésre,ami szerintem elég jó ár.

2. (hétfő): Ismét délnek indultunk, ezúttal kissé nyugatabbra Matalától. Cél Palm Beach volt. Előtte kicsit eltévedtünk, amit utólag egy cseppet sem bántunk,ugyanis Plakias-ba,egy gyönyörű kis faluba értünk. Majd miután már a megfelelő irányban voltunk,eljutottunk M.P. Plevekisbe. Itt egy görög-katolikus monostor található, valami festőien szép környezetben. A belépésért fizetni kell,és nem árt az öltözékre odafigyelni,mint minden más egyházi épületbe lépéskor(bár ha esetleg sortban vagy rövid szoknyában érkeztünk,akkor adnak hosszú szoknyát,illetve vállakra kendőt). Innen kb 5 percre található Palm Beach. Viszont miután letettük az autónkat a parkolóba, következik egy negyed órás sziklamászás az öbölbe le.Nem kell megijedni,kiépített lépcsők vezetnek a strandra. Érdekessége ennek a strandnak,hogy egy kis folyó ered a völgyben, melyet pálmafák szegélyeznek. Vizibiciklit lehet bérelni(15 euró 3 órára), és lehet a folyón tekerni. Itt kb. 4 órát töltöttünk,majd Spili-ben étkeztünk (Yanni's Taverna). Ez egy nagyon klassz,és elég olcsó étterem a városi éttermekhez képest(35 eurót fizettünk).Itt, Spili-ben található a 32 oroszlánfejjel díszített szökőkút is. Ajándékok vásárlása szempontjából is jó hely.

3.(kedd): Ezúttal keletnek vettük az irányt. Agios Nikolaos kikötőjét érdemes megnézni. Innen és Elounda-ból is indulnak hajók Spinalonga szigetére,amely az 1950-es évekig lepratelepként szolgált. Elounda-tól elindultunk északra.Jó tanácsként:egészen eddig,kb félóránként volt benzinkút.Ezt követően viszont hosszú,kanyargós,elhagyatott vidékek következnek,úgyhogy nem árt teli tankkal elhagyni Elounda körzetét. Végül Malia-ban álltunk meg strandolni.Szabad strand van, és nagy hullámok. Imádtam.
4. (szerda): Knosszosz nincs messze Herakliontól. Belépő 6 euró.Faistoshoz képest több látnivaló.Itt kell a legtöbbet sorban állni a bejutáshoz. Majd utaztunk egy jó 40-50 km-t nyugatra,és megérkeztünk Balira. A legjobb kaját itt ettem. Ugrottam szikláról (ehhez előtte kellett vagy 200m-t úszni, ami nem egy nagy távolság). Sok gyerekes család volt a környéken. Lehetett motorcsónakot vagy jet-ski-t bérelni.Utóbbi asszem 40 euróba került negyed órára.
5.(csütörtök): Krétai nyaralásunk leghosszabb utazása következett. Több,mint 3 órát utaztunk (csak oda),hogy lássuk a híres rózsaszín homokos tengerpartot,Elafonisi-t. Gyönyörű, átlátszó, sekély tenger található itt. Ha Bali-t ajánlottam a kisgyermekes családoknak, akkor ezt még inkább. Csak ne lett volna ilyen hosszú az út. Visszafelé még beugrottunk Rethymno-ba, ami a sziget egyik legszebb városa. Megnéztük a velencei erődöt.Nagyon szép a kilátás a városra és a tengerre is. Ajándék vásárlása szempontjából is jó hely.
6. (péntek): az első nap, amit Ammoudara-ban, a szállodánk előtti tengerparton töltöttünk.
7.(szombat): még a reptérre kiérkezés előtt beugrottunk Heraklion-ba.

Egy kicsit még az autós közlekedésről: egy autópályának nevezett valami szeli át a szigetet Ny-K irányban. Nálunk leginkább főútnak mondanánk. Amúgy ennél csak rosszabb utak vannak,de azért a többsége még elég normális minőségű,viszont a szélessége valahol éppen csak egy autónyi.Nagyon könnyen fel lehet ismerni a külföldieket vezetés során...Ugyanis ők szépen tartják a saját tempójukat a sávban.Miközben a szokás,hogy lehúzódnak,amennyire csak tudnak,azaz a jobbratartást itt nem kell magyarázni a helyieknek.Konkrétan a leállósávban mennek (csak azt nem tudom,hogy aki lerobban,az hova áll...).