Szlovénia ősszel

Szlovénia

Ott-tartózkodás ideje: 2008. okt. 23.  - 2008. okt. 26. (3 nap)

5 hozzászólás I 14 163 látogató olvasta. Rögzítve: 2008. nov. 02. küldd el ismerősödnek
avatar kalled Beszámolója

Cimkék: Alpok  Bled  Bohinj  cseppkőbarlang  hegy  Ljubljana  Postojna  Predjama  Ptuj  Szlovénia    vár  Vogel

Szlovénia ősszel

Körutazásunk megnevezése Varázslatos Szlovénia volt. Azt hiszem, hogy ez az ország, még így ősszel is bebizonyította azt, hogy megérdemli ezt a jelzőt.
Bárhol jártunk, engem mindig lenyűgözött a magas hegyek, csodás tavak látványa, templomai, várai pedig szépek, érdekesek.

Késő este érkeztünk meg, így a sötétben szinte semmit sem láttunk a városból, ahol a szálláshelyünk volt. Annál nagyobb meglepetés volt az ébredés, amikor kinéztünk az ablakon, és elámultunk, hogy mekkora hegyek ölelnek körül minket. A tájat csak a köd látványa rontotta, de kedvünket azért nem vette el a nap további részétől.

Első megállónk Bohinj volt. Gyönyörű! A hegyek, a tó, és azok a fantasztikus őszi színek, amikben pompáztak a fák, teljesen lenyűgözött. Átmentünk a tó túlsó végéhez, ahol felvonóval szerettünk volna felmenni a Vogel csúcsára. Ez sajnos nem jött össze, mert karbantartás alatt volt a felvonó. Bár nem tudom, hogy egyáltalán láttunk volna-e valamit, abban a nagy ködben. Azért sajnálom, mert a felvonózás is egy élmény lett volna.

Utána következett Bled. Erről már sok fotót láttam, és nagyon vártam, hogy élőben is megnézhessem. Csónakkal jutottunk be a tó közepén lévő szigetre, ahol a templomban mindenki megkongatta a harangot. Állítólag, kívánni kell közben valamit, és ha a harang hármat kondul a húzásunkra, akkor teljesülni fog. Nagyon érdekes volt, tetszett a csónakázás is, és csodaszép volt maga a látvány is.

Utána a közeli Park Hotelben megkóstoltuk a híres-nevezetes bledi krémest. Akkora reklámot csapott neki az idegenvezetőnk, hogy nem voltunk képesek kihagyni. Hát, mit mondjak? Finom volt, de nem becsülöm alá a többi krémest sem.

Felmentünk a bledi várba is. A vár a tó partján egy magas sziklaszirten áll, onnan aztán élmény volt lenézni a tóra és a benne lévő kis szigetecskére!

Este Skofja Loka-ban tettünk egy sétát. Ez a város Szlovénia egyik műemlékekben leggazdagabb kisvárosa.

A városnézés után sikerült jó fáradtan megérkezni a szálláshelyre. Erről is ejtek pár szót. Kranjska Gora-ban a Hotel Alpina nevű hotelben volt a szállásunk. Épp mellette volt a sípálya és a felvonó. Belül nagyon szép a hotel, elrendezése, tisztasága kifogástalan. Bőséges választék volt reggeliben és vacsorában egyaránt. A reggeli svédasztalos volt, többféle kenyér, zsömle, felvágottak, sajtok, müzlik, rántotta, virsli, kolbász, főtt tojás, joghurtok, kávék, innivalók, gyümölcsök, stb. A vacsora szintén svédasztalos volt. Itt aztán volt minden. Kétféle leves, 4-5 féle hús és köret, sütemények, rengeteg gyümölcs és saláta, többféle öntettel.

Következő nap Ljubljana-ban néztünk szét. Hangulatos város, tetszett. Szombat lévén elég nagy mozgás volt a városban, táncoltak, énekeltek, szétnéztünk a vásárban is. Siklóval felmentünk a várba. Megtudtuk, hogy ott raboskodott Batthyány Lajos is. A vár kilátótornyából nagyon szép látvány a város.

Ezután Predjana-ba mentünk, ahol a várat néztük meg. Nagyon különleges, szinte bele a barlangba épült, egy bonyolult barlangrendszer bejáratához. Ezen keresztül kapták az utánpótlást, és szükség esetén itt tudtak elmenekülni is. Belül kissé furcsa volt sétálni, itt-ott a barlang volt a fal. Az egykori várbeli életet viaszfigurákkal és bútorokkal mutatták be.

Következő megállónk a Postojnai cseppkőbarlang. Nem igazán vagyok oda a barlangokért, de mivel a világörökség része nem voltam képes kihagyni. Mi az utolsó turnusra jelentkeztünk be, óriási tömeg volt már a bejáratnál. Kisvonattal mentünk be a barlang közepébe, aztán következett egy egy-másfél órás séta, majd kifelé szintén vonattal jöttünk. Maga a látvány gyönyörű és érdekes, az idegenvezetés több nyelven folyt. A fényképezés tiltott, ezért fotókat nem készítettem. Bár voltak, akik a tilalom ellenére is fotóztak.

Utolsó nap hazafelé megálltunk Ptuj-ban egy rövid városnézésre és várlátogatásra. Ptuj a Dráva folyó partján fekvő hangulatos kisváros. A vára teljesen be van rendezve, minden úgy néz ki, mintha az előbb léptek volna ki a szobából a lakói.

Szívembe lopta magát Szlovénia, sok szép élménnyel gazdagított. Lenyűgözött az őszi színeivel, látnivalóival, és elérte nálam, hogy máskor is vissza akarjak térni.
Orsika - 2011.01.19. 01:13

Az utazásból kimaradt a szlovén tengerpart - sajnálhatod!Az egy külön kis világ, én nagyon szeretem. Ahogy átérsz a Ljubljana felől jövő autópálya utolsó alagútján, egy pillanat alatt egy másik világban találod magad: a Mediterráneumban. Más házak, más növények - és a tenger!Kedvenc szlovén városom is ott van: Piran - ami egy kis darab Velence. (Hogy mennyire az: Giuseppe Tartini is ott született!)Szerencsés ország, amelynek ennyi arca van - és ráadásul mind szimpatikus!:-)

Herb - 2008.11.06. 10:24

Slvics=Slavica Bocsánat :)

Herb - 2008.11.06. 10:23

Szlovéni tényleg remek hely. Ha legközelebb Bled fele jársz, ajánlom a Slvics patak vízesését. Sokat kell gyalogolni, de megéri. 70 m magas. Valami csoda.

kalled - 2008.11.03. 19:53

Szia!Köszi a tippet. Most utazási irodával voltunk, de legközelebb már saját szervezésben szeretnék arra járni. Üdv: Edit

edit66 - 2008.11.03. 19:41

Ha esetleg visszatérnél Szlovéniába, ne hagyd ki a Skocjani barlangot, szintén a világörökség része. Postonja közelében található. Minket lenyűgözött a látvány!!! Hátha megváltoztatja a barlangokhoz való viszonyodat. Csodás hely.