Anguilla - a paradicsomi nyugalom

Anguilla

Ott-tartózkodás ideje: 2008. nov. 30.  - 2008. dec. 05. (5 nap)

5 hozzászólás I 21 382 látogató olvasta. Rögzítve: 2008. dec. 23. küldd el ismerősödnek
avatar gschofl Beszámolója
Anguilla igazi nászutas, romantikus hely - vagy "A" tökéletes hely arra, hogy naplementekor a Shoal Bay-en kimond a boldogító igen-t...;-)
Igazi mesekék tenger, a türkiz minden árnyalatában, valódi hófehér púderfinomságú homok amerre a szem ellát, és általában nagyon kevés turista - főként előszezonban. (A főszezon, mint általában a karib-tengeri szigeteken, dec. 15-től kezdődik, és nagyjából február közepéig, végéig tart. Ekkor az árak is jóval magasabbak.)
Anguillára eljutni viszonylag egyszerű dolog, ha már eljutottál St. Martinra, és utóbbival ellentétben nagy szerencse, hogy ide nem érkeznek naponta óceánjáró luxushajók sok-sok amerikai turistával.
Több módon érkezhetsz ide: vagy St. Martin francia oldaláról, Marigotból komppal (45 percenként jár reggel 8:00-naplementéig), ez esetben 20 USD/fő az út egy irányba, plusz az 5 USD goverment fee, hogy elhagyod az országot. Vagy érkezhetsz igazi 6-8 személyes kisrepülővel, Princess Julianáról, St. Martin felől (SXM).
A repülőjegy egy irányba nagyjából 100-105 USD/fő, plusz a goverment fee. (Anguillát elhagyva St. Martin felé a kilépési goverment fee sajnos 20 USD/fő-re módosul.)
Odafelé mi a kompot választottuk, az út nagyjából 25-30 perc. Kis, reteszelt ablakú hajókba kell beszállni, amik maximum 60 fősek, viszont nagyon jól mennek. Állítólag csak kicsit volt szeles az idő, de a hullámok néha nagyobbak voltak a hajónknál, és bár nagyobb kompokon eddig soha nem volt kutya bajom sem, ez annyira megviselt, hogy már a partraszállás előtt könyörögtem egy visszafelé repülőjegyért. (Jellemző egyébként, hogy míg én az életemért kapaszkodtam, addig a helyiek aludtak a kompon...)
Egyéb fenálló lehetőség a vezetővel bérelhető expressz motorcsónak, ezek igazi karcsú, hosszú hajók, amelyek körülbelül 4 embert tudnak szállítani, és nagyjából 60 USD/fő körül mozog az áruk egy irányba. Ha vihar van, vagy nagy a hullámzás, kizárólag a repülés jöhet szóba, amelyre jegyet vehetsz aznap reggel is a reptéren, általában nincs tömeg. (WinAir, illetve AnguillaAirServices repül AXA és SXM között. 1 órával előbb kell kiérni, és a kis gépekre ugyanúgy fel lehet adni 20 kg-ot, kézipoggyász azonban necces, lévén nincs hely, így ezt is bedobják hátra, ha valamivel nagyobb az átlagnál.)
Mi november 30-án érkeztünk Anguillára, amely strandjainak szépségével egyszerűen nem lehet betelni. Nem hiába a világ 10 legszebb strandja között van a Shoal Bay East, mi is ott szálltunk meg. Az Allamanda Beach Hotelt választottuk, amely egyszerűen kifogástalan volt. Saját édesvízű medencéjével, kis trópusi kertjével és csendjével tökéletes a kikapcsolódásra vágyóknak. Kis ösvény visz le a hoteltól a kb. 50 méterre kezdődő strandra. (Elérhetősége, képek: http://allamanda.ai/)
Egész Anguillára jellemző a nyugalom, az emberek kedvessége és a stresszmentesség. Nemhiába ez a sziget jelmondata: Tranquility wrapped in blue. Tökéletesen igaz.
Mi 5 napot töltöttünk Anguillán, de nagyjából még 2 nappal hosszabbítottunk volna, ha nem kellett volna továbbindulnunk Guadeloupe felé. Ez azonban már elég lett volna bőven. Anguillára ugyanis pontosan az emberek vallásossága és a csend miatt igaz, hogy nem nagyon van szórakozási lehetőség (néhány Beach bárt leszámítva), aki bulizni akar, az ne erre a szigetre jöjjön, aki viszont romantikusan sétálni a tengerparton sokat, vagy csak egyszerűen fürdöni-pihenni-fürödni-enni-pihenni, az igen:)
Tényszerű adatok:
Közlekedés:
A sziget nagyjából 12 km hosszú, és 2-3 km széles, mégis mindenki autóval jár. St. Martinnal összehasonlítva azonban az autóbérléskor nem kérnek depositot, csak a szokásos előrefizetés megy, de még egy tank benzint sem foglalnak be, ahogy általában (Európában) szokás. Ugyancsak St. Martinnal ellentétben nincs szemét az utcákon, sőt, reggelente emberek gyűjtik össze amit a szél szétfújt, nincs lopás, a bérautót utolsó nap kulcsotul a reptér parkolójában hagytuk, hogy majd érte mennek. (Természetesen a parkolásért nem kellett ott sem fizetni.) Elvileg vannak buszok is a szigeten, de mi csak iskolásokat és munkásokat szállítókkal találkoztunk. Gyalog sajnos elég macerás bárhova eljutni, a motorbérlés pedig hasonló árban van, mint a klímás autó.
Vízum:
Anguilla brit fennhatóság alatt áll, nem önálló szigetország, így szükséges útlevél, de vízum nem kell az uniós országokból érkezőknek. Cserébe viszont lesz szép pecsét az útlevélben:)
Fizetőeszköz:
Anguillán az East Caribbean Dollar a hivatalos fizetőeszköz, de mi csak USD-vel fizettünk, néha ezt, néha azt kaptunk vissza. Az érméik és a bankjegyeik azonban nagyon szépek. Az árfolyam most 1USD=1,8ECD. Étterem viszonylag kevés van, általában az is a strandokon, kis grillezők formájában, de mivel a legtöbb apartman konyhával felszerelt, érdemes a nagy boltokban, bevásárlóközpontokban vásárolni, és azt otthon elkészíteni.
Árak:
Ha étteremben eszel, illetve grillezett ételt mondjuk a strandon, nagyjából 10-15 USD/fő-t fogsz fizetni, a dobozos üdítők ára 1-2USD. Az árak egyébként a boltokban valamivel (nem sokkal) az itthoni árak felett vannak, mindent kénytelenek importálni. Ugyanakkor a bolti bevásárlással az éttermi árak nagyjából 25%-át tudod megspórolni. Nincsen látogatható nemzeti parkok, vagy múzeumok, a templomokba való belépés azonban természetesen ingyenes. Mi az idő rövidsége és egyéb elfoglaltságok miatt nem búvárkodtunk, és sajnos kimaradt a delfinúszás is, ez utóbbi 110-200 USD/fő körül mozog.
Nyelv:
kizárólag az angol.
Autóbérlés:
Ezt célszerű itthonról elintézni, maximálisan betartják az e-mailben visszaigazoltakat, a komphoz/repülőhőz kihozzák az autót díjmentesen. Bal oldali vezetés van, az autók viszont vegyesek, van jobb és balkormányos is. Nagyjából 200USD-ért bérelhetsz autót egy hétre, az economy nekünk Toyota Corolla méret volt. (Hyundai Elantrat kaptunk.) A benzinár alacsonyabb az itthoninál, birodalmi gallonban számolnak (ha jól emlékszem) ugyanakkor a kutaknál előbb kell fizetni, aztán tankolhatod le. Nagyjából fél tank benzin fog elmenni (kb. 20 liter) kb. 5 nap alatt. Természetesen minden mérföldben van megadva, a távolságok és a sebességhatár is.
Szállás ár:
A szállásunk 110 USD/apartman/éj volt +20% tax, +1 USD/éj idegenforgalmi adó. A szobaszéf 20 USD volt az ottartózkodásunk időtartamára.
Költőpénz:
Erre nagyjából 35-40 USD/fő/napot kell szánni, de ki lehet hozni kevesebből is.
Időjárás:
St. Martinhoz képest 2-szer kevesebbet esik itt az eső, mi egyszer futottunk bele autóban ülve egy 10 perces esőbe, de az is a sziget nyugati részén volt, viszont éget a nap. A legszárazabb hónapok december-március. A tengerpartokon mindig fúj a szél, így szúnyog inkább a belső területeken és a bokrosabb részeken van. Egyéb veszélyes állat nincs:) Téli átlaghőmérséklet: éjjel 23-24 fok, nappal 26-29 fok, de melegebbnek érzed, a víz 28-29 fokos. (Február felé haladva minden csökken 2-3 fokot.)
Ruházat:
Kisnadrág/szoknya, plusz pólók/felsők elegendőek. Elegáns helyre nem nagyon kell menni, igazából két bikini és egy törölköző egy hétre elég:)
Helyi idő:
Ilyenkor -5 óra az időeltolódás a magyar időhöz képest, de náluk nincs óraátállítás ezért nyáron -6. Ugyanakkor este hatkor már erősen esteledik, lévén tél van, ezentúl mindenhonnan a Jingle Bell-s szól, néha gospel kórusként:)
Internet:
A legtöbb helyen van netelérés, de elég drága, kb. 5 USD/30 perc, a legolcsóbb a könyvtárban van, ott kb. 5 USD/60 perc. A gépek általában nem a legmodernebbek, mi egy helyen találtunk kártyaolvasót, így tudtunk néhány képet hazaküldeni. Sajnos Java-t nem tudnak futtatni általában, azaz pl. a netbankos ügyeket nem biztos, hogy el tudod majd innen intézni.
Hazatelefonálni:
Szintúgy horror. Jobb, ha e-mailezel. A T-Mobile kb. 850 HUF/perces hívásdíjat számláz, fogadott hívásra 350 HUF/percet kb. Sms is nagyjából 300 HUF/db. Akárcsak St.Martinon, de azért nézd át a szolgáltatód tarifalistáját, ezek általában 6. besorolású országok.
Amit feltétlenül látni kell:
Shoal Bay East, és a Rendevouz Bay. Mindkettő meseszép strand. Sok helyen érdemes sznorizni is, szépek a halak. Medúza néhány van, de nem csíp. A strandok nyilvánosak, akárcsak St. Martinon.

(A történet első hetét megtalálhatod St. Martinnál, a harmadikat pedig Guadeloupe-nál.)
gschofl - 2010.01.23. 11:12

na igen, egy-egy ilyen eldugott hely felfedezése adja meg az utazás igazi élményét...és annyi ilyen van még a világban:-)

egyszervolt - 2010.01.19. 08:54

Helló!Volt szerencsém egyszer arra járni.Sosem fogom elfelejteni.

reserva - 2009.04.12. 20:29

Végignéztem az összed képet és elolvastam az egész beszámolót, nagyon jó, egy életre szóló élmény lehetett.Már holnap indulnék is:)Az én bejegyzésem is mostanában került ki, kb. egy fél éve írtam, furcsa.

gschofl - 2009.04.12. 15:04

szia:)örülök, h tetszett, de mondjuk nem tudom, miért van megint címlapon, dec 23-án tettem fel.ha tudsz, mindenképpen menj el ide, megéri.

reserva - 2009.04.12. 13:23

Szia gschofl!Nagyon tetszett a leírásod, mindenre kiterjed, jó részletes. Gratulálok hozzá!A képek önmagukért beszélnek, egy igazi földi paradicsom!!"két bikini és egy törölköző egy hétre elég:)" >> ez az én szigetem, legyen jó sok napsütés tenger nyugalomKedvet kaptam hozzá, hogy elutazzunk ide:)