Barbadosi elmenyek

Barbados

Ott-tartózkodás ideje: 2009. ápr. 12.  - 2009. ápr. 19. (7 nap)

0 hozzászólás I 19 187 látogató olvasta. Rögzítve: 2009. máj. 30. küldd el ismerősödnek
avatar bogarka Beszámolója

Cimkék: AnimalFlowerCave  Barbados  Bay  CraneBeach  Harrison'sCave  Holetown  korall  oriasteknosok  PaynesBay  StJames

Eloszor egy par altalanos info. Volt angol gyarmati orszagrol van szo, tehat baloldali a kozlekedes. Vezetnek mint az orultek, hatalmas a forgalom (nem is ertettem, hogy mi van) ugyhogy csak aki nagyon bator, annak ajanlom a vezetest a szigeten. Penzneme a barbadosi dollar, es 1 usd = 2bbd. A kaja nem olcso, viszont a rum az igen. :) A sziget a turizmusbol, es a cukornad termesztesbol el, nomeg a rumbol. Magyaroknak nem kell vizum. Lehet inni a csapvizbol, az utikonyv szerint a vilag egyik legtisztabb vize van itt. Mondjuk akkor nem ertem, hogy minek klorozzak annyira, mint a Komjadi uszodat? Hivatalos nyelv az angol. Az oslakosok feketek, es nagyon kedvesek. A kozbiztonsag szempontjabol nekunk rossz elmenyunk nem volt, de a haziak, akiktol az apartmant bereltuk, nagyon intettek bennunket, hogy jol zarjunk mindent. Ennek megfeleloen egy akkor kulcscsomot kellett cipelnunk magunkkal, hogy inkabb ketszer is meggondoltam, mit pakoljak meg be melle a strandtaskamba. Tomegkozlekedes nagyon olcso, 1,5 bbd-ert addig mesz a busszal, ameddig akarsz. Es mindig jon a busz, mert kis helyi vallalkozasokkent mukodnek a "sarga buszok". Epp ezert barmikor leintheted a buszt, keresre megall, es az uvolto rap, raggei, stb. zenekbol,- amik az utasok es a sofor szorakoztatasara szolganak - mar messzirol hallod, ha kozeledik. :) A taxival kozlekedesnel mindig elore alkudjuk ki az arat, nehogy utolag huzzanak le. Supermarket is van, innen pedig egy shuttle busz elvisz a szallasodra bevesarlas utan. Tok ingyen!!!! Ez a bolt szolgaltatasa! Amit erdekes megfigyelni, az az ejszakai egbolt. Valahogy mas, mint Magyarorszagon. Annal is inkabb, mert a Goncol szeker tokre fejjel lefele van (tehat konkretan kiesik belole a rakomany), es tole nem messze az Orion csillagkep is feltunik. Tele van szent janos bogarakkal, es persze szunyog is akad boven. Malaria nincs, es mi nem is oltottuk be magunkat egyaltalan semmi ellen. Pokot, erdekes nem lattam, pedig keszultem ra lelekben, de megusztam szerencsere. :)

Mi Kanadabol utaztunk a ferjemmel Barbadosra, Torontobol es asszem Montrealbol is mar kozvetlen jarat jar. Mi Edmontonbol jottunk, ugyhogy igy kb. 10 ora volt az ut.
Mikor leszalltunk Barbadosra, es kiszalltunk a gepbol, rogton megcsapott a tropusi levego illata, es egybol ramjott a jesszus, mindjart megfulladok ebben a paratartalomban erzes. Annal is inkabb, mert Edmontonban altalaban 35%-os a paratartalom, ami ugye nem tul sok. Mivel ez volt a legelso tropusi sziget elmenyem, nagyon elveztem ezt a meleg, nyari idot. Azert kellett egy-ket nap, amig hozzaszoktunk a klimahoz. Egy apartmanhazban szalltunk meg, St. James varosban, es a Paynes Bay strand volt a legkozelebbi a szallasunkhoz. Mivel a ferjem egy workshopja miatt jottunk, ezert inkabb a Holetown-i strandokra jartunk, mert az kozelebb volt az esemeny helyszinehez. Mindket telepules a sziget nyugati oldalan talalhato, ahol a homokos strandok is vannak.
A sziget gyonyoru, az egyetlen a Karib tengerben, ami nem vulkanikus eredetu, hanem korallbol van. Igy hat a hagyomanyos buvarszemuveg, pipa, bekalab buvarkodas minden nap egy elmeny volt. Alig egy par lepes a parttol, es maris gyonyoru halakkal uszhattunk a korall sziklak kozott. A Paynes Bay strandtol be lehet uszni addig a helyig, ahol az oriastenosok "vannak". Igazabol odaszoktattak oket a turistak miatt, es fantasztikus elmeny egy ilyen gyonyoru allattal eloben talalkozni.
A nyugati part a turista paradicsom, homokos tengerpart, szallodak,- de nem azok az ormotlan multiemeletes hodalyok, hanem kis kellemes csaladiasak - tengerparti ettermek, barok, fagyizo, kifozde, stb.
A sziget masik oldalat az Atlanti ocean mossa. Sziklas, vad, teli barangokkal, es advanced surfing helyekkel ongyilkosoknak. Azt az oldalt inkabb a hullamok szerelmeseinek ajanlom. Aki inkabb uszni, buvarkodni szeretne, annak erdemesebb a nyugati oldalt valasztania.
A sziget kozepen pedig cukornad vegestelen vegig, nehany ut, kis telepulesek, golf es krikett palyak, lovaglasra kivaloan alkalmas zold mezok, es amit meglatogattunk, az a Harrison's Cave cseppkobarlang es a Folwer forest arboretum. Mindketto egy csoda. A cseppkobarlang nagyon szuperul ki van epitve, kb. 3 lepest sem kell tennunk ahhoz, hogy megtekintsuk a barlangot. Ugyanis egy villanyos buszocska viszi vegig a turistalat. Kerdes, hogy vajon a lusta amerikai turistak igenyeinek megfeleloen "tiltottak meg" a gyaloglast, vagy inkabb a fenntarthatosag szempontjabol... Ez nem derult ki. Viszont a barlangban nagyon szep cseppkoveket, kis vizeseseket lattunk, es jo 27 fok volt bent. Erdemes lett volna azert esokabatot vinnunk, mert csurom vizesen jottunk ki a barlangbol. Kovetkezo allomasunk a Flower Forest arboretum volt, ami kb. olyan volt, mint maga a Paradicsom! Sokfele palmafa, gyonyoru tropusi novenyek, viragok, kilatas az Atlanti-oceanra, szoval minden, ami kell. Mindenkeppen ajanlom mindket latnivalot!
A kovetkezo gyonyoruseg, amit lattunk, az a Crane Beach, a sziget keleti partjan, az Atlanti-ocean feloli reszen. Itt sem kellett csalodnunk a latvanyban, tatva maradt a szam. Egszinkek ocean, hatalmas (tenyleg nagyon durva!) hullamok, elkepesztoen feher finom homok, palmafak, napernyok, nyugagyak, hatalmas szikla, tetejen luxusszalloval, ahova lift visz fol. Ide sikeresen bekeredzkedtem pisilni, merthogy a strandon nincsen wc. Ez mondjuk hiba, de azert vegszukseg eseten megesik a szallodasok szive a halando turistakon is, akik csak strandolnak, es nem szallovendegek. Ez a strand a helyi utikonyv alapjan benne van a vilag 10 legszebb strandja kozott. Kivalo body surfingelesi adottsagai vannak a strandnak, ugyhogy aki szerelmes a hullamokba, es nem hatral meg a feluleti horzsolasok elol, annak hatalmas elmeny. A ferjem ugyan nem egy vizitunder, de 2 oran keresztul nem birt kiszabadulni a hullamok karjaibol. :)
Ahova szinten erdemes ellatogatni, az a sziget legeszakibb csucske. Itt talalhato az Animal Flower Cave barlang, amit a hullamok mostak ki a sziklafalbol. Erdekes formak, alakzatok lathatok a barlangban, nomeg van egy "kis medence" szeru tavacska, ahol nagyon jol esik megmartozni az embernek. Erdekesseg, hogy a barlang egyik szegleteben lathato egy beszorult evezo maradvany, ami bizony a kalozok beszorult evezoinek egy darabja. Merthogy gyakran latogattak ok is a barlangot, kincsrejtes meg kitudja milyen celbol, csak szegenyek arra nem szamitottak, hogy bizony van, hogy teljesen ellepi a barlangot a viz... Mind a barlangbol, mind pedig a szirtrol gyonyoru kilatas nyilik az oceanra. Allitolag a szerencsesebbek meg balnakat is lathatnak innen. Persze mi nem voltunk koztuk. :) Van itt egy kis helyi bufe is, ahol a turistak minenfele csecsebecseket, fotokat, zaszlokat, nevjegyeket hagytak hatra, erdemes bongeszgetni koztuk, hatha talalunk ismerost. :)
Nagyon ajanlom a szigetet mindenki figyelmebe, aki nemcsak strandolni szeretne egy paradicsomi tropusi szigeten, hanem latnivalokra is vagyik, mert abban igazan bovelkedik a sziget. Barbados tiszta, rendes, finomak az etelek, es szeretik a turistakat. Varandos anyukaknak is ajanlom, en az 5. honapban utaztam. :)