A velencei riviéra gyöngyszeme:Lido di Jesolo

Olaszország Lido di Jesolo

Ott-tartózkodás ideje: 2007. júl. 20.  - 2007. júl. 27. (7 nap)

7 hozzászólás I 30 735 látogató olvasta. Rögzítve: 2010. jún. 02. küldd el ismerősödnek
avatar reserva Beszámolója

Cimkék: adriaonline_játék  jesolo  lido_di_jesolo  lido_di_jesolo_nyaralás  olaszország  Velence  velencei_riviéra

Jesolo tengerparti része Lido de Jesolo, a Velencei Riviérán, az Adriai-tenger északi partvidékén fekszik. Szerencsénk volt ezen a tipikus, olasz üdülőhelyen egy hetet eltölteni. Önellátó apartmanban laktunk, ami nagyon jól felszerelt volt, 2 tágas hálószobával.

Véleményem szerint azért is érdemes Olaszországban nyaralni, mert autóval is könnyen megközelíthető, nem kell 4-5 órát a repülőn ülni. Egyébként két reptér is van a közelben, a velencei Aeroporto Marco Polo és a trevisói Aeroporto Canova. Mi júliusban voltunk Jesolóban, és roppant jó idő volt.

Az apartman kb. 100 méterre volt a strandtól, így nagyon kényelmesen le lehetett sétálni. Jesolo tengerpartja nagyon szép, ápolt, zuhanyzókkal, mosdókkal (mozgássérülteknek is) felszerelt, ráadásul ingyenes is. Az apartmanhoz járt 2 napágy, napernyő is, mindenkinek megvolt az előre számozott helye. Nekünk szerencsénk volt, mert az első napágysorban kaptunk helyét.

Az üdülőváros 15km-es összfüggő stranddal büszkélkedhet, a víz sekély és kellemesen meleg, főleg júliusban. Nem mondanám, hogy mindig kristálytiszta volt, délutánonként nem volt mindig a legtisztább, de nagyon jót fürödtünk itt.

Maga Lido de Jesolo tipikus, modern üdülőhely; rengeteg étteremmel, bárral, szórakozóhellyel, de nem bulizós üdülőváros, inkább rengeteg kisgyerekes család tölti itt a vakációját. Sok játszótér, mini vidámpark várja esténként a gyerkőcöket. A főutcán, városközpontban található éttermek általában drágábbak, és kevésbé autentikusak. Ha igazi olasz ízekre vágyunk, akkor ne a tipikus turisták által látogatott éttermekbe menjünk. Mi esti sétáink közben felfedeztünk egy jó kis helyét, ahová szinte csak a helyiek és néhány külföldi járt. Nagyon finoman főztek, itt ettem életem legfinomabb pizzáját és lasagneját. Isteni volt!! Nagy olaszfagyi rajongók is lettünk, a kedvencünk a banános-tejszínes kombináció volt, hatalmas adag és rettenetesen finom. Ennyit a kulináris élvezetekről.

Igazi relaxációs üdülés volt, ami legtöbbször abban merült ki, hogy a tengerparton napoztunk, úsztunk (ilyen is kell az embernek). Jó alkalom volt arra, hogy megismerjük a környező napágyon nyaralókat:) A kis 4 éves Tiziánót, akinek a nevét naponta 200-szor hallotuk a hangos olasz anyukájától és nagyijától, az osztrák családot, akik minden mozgóárustól vettek valamit (minden nap). Minden délután, este nagy boccia versenyeket rendeztek a helyi nyugdíjasok a tengerparton, öröm volt őket nézni, én is szeretnék 70 évesen olyan fitt lenni, mint ők.

Természetesen kirándultunk is, mégpedig Velencébe (az én nagy kedvencem). Kombinált busz- és kompjegyet vettünk egyik nap, és ha már az ember ilyen közel van (kb. 30km) ehhez a csodálatos városhoz, akkor meg kell látogatnia. Na, de erről a következő részben!

Autóbérlés Olaszországban:

Cikkek, blogbejegyzések Olaszországról:
tito64 - 2010.01.23. 12:49

Janihaverja írta le a tutit,pontosan definiált!

haaszj - 2010.01.22. 20:16

Szia, tetszett a leírás alapján a hely, ahol voltál. Mi ősszel mennénk, érdekelne, hol találhatok az apartmanról többet, mi a neve, hol lehet foglalni, ilyesmi. Illetve még annyi, hogy két kisgyerekkel (akkor már 3 és 1 évesek) mennénk, nem tudom, mennyire gyerekkompatibilis a hely. KÖszönöm előer is.

viharboszorka - 2009.08.21. 14:11

Szia,engem érdekelne az étteremnek a neve, elhelyezkedése, amiről írtál.Hányan voltatok és mi volt az apartman neve / kiadó cég neve?Nagyon köszi előre is a válaszod! :)

janihaverja - 2009.07.06. 00:02

Nem tudom, hogy miért nem engedte tördelni, a beírásomat, az Ongo, ill. miért nem emelte ki a linket, de ha kijelölöd a link szövegét (a http H betűjétől a JPG G betűjéig), és bemásolod egy üres keresősávba, meg tudod nézi a képeket.

janihaverja - 2009.07.05. 23:56

@reserva: Tényleg nem kötekedni akarok, de az általad belinkelt Wiki-s részből is az az értelmezés jön le, hogy a "riviéra" szónak semmi köze sincs a tengerparti síkságokhoz (Jesolo és környéke ilyen). A Ligur tenger pont az olasz csizma túloldalán van. Az, hogy a Wiki is hiányos, és azt mondja, hogy általánosságban minden tengerparti területre alkalmazzák, azt önmagával tudom megcáfolni, mégpedig azzal, hogy az általa leírt példák közül egyik sem tengerparti síkság, hanem olyan tengerparti terület, amit az előző hozzászólásomban írtam (nagyon magas hegyek, közvetlenül a tengerparton). Úgyhogy Jesolóban hiába hiába mondják a turistáknak, hogy riviérán nyaralnak, az nem az, és ezt az olaszok is tudják, csak így könnyebb eladni a dolgokat. Ha egy francia embernek azt mondod, hogy Marseille-től nyugatra nyaraltál a Francia Riviérán, eléggé kinevetne. De Horvátországban is ki vannak írva a turistáknak az út mellett táblákon, hogy hol kezdődik az adott riviéra. Pl. a Makarskai, Peljesaci, Dubrovniki Riviérát jelző táblákat a saját szememmel volt szerencsém megfigyelni. Albániában sem Durres a riviéra, hanem Vlorától délre kezdődik, és Sarandáig tart.Úgyhogy a "riviéra" szó jelentése csak annyiban változott az idők folyamán, hogy nem konkrétan a Ligur tengerre vonatkozik, hanem minden olyan partszakaszra, ahol a hegyek szinte "beleomlanak" a tengerbe, hangulatos kis (esetleg homokos) öblök, fentről-lentről gyönyörű panoráma, stb.Nagyon jól tudom, hogy nem Te találtad ki ezt, de hidd el, hogy egy spanyol, portugál, francia, horvát, görög, montenegrói, albán, stb. ember, sőt még egy nem Velence környéki olasz is igencsak meglepődne, ha Jesolo környékét riviérának neveznéd.Tényleg nem bántani akartalak, de ez az igazság.Van néhány képem fennt a neten Albániáról (egy hevenyészett válogatás), ahol az összes tengerparti kép (van benne néhány szárazföldi kép is, de ez most nem érdekes) az Albán Riviéráról készült. Itt láthatod, hogy miről írtam eddig.http://cid-a71e3204ceb53871.skydrive.live.com/self.aspx/Albánia válogatás/Albán hegyek a Muzinai hágóról nézve.JPGMégegyszer is bocsi, tényleg jó szándékból írtam.

reserva - 2009.07.05. 11:21

@janihaverja:köszönöm a kommentedet, valószínűleg földrajzi szempontból ez a jelentése a riviréra szónak, de maga a szó olasz eredetű és a Ligura partvidéket nevezték a középkorban riviérának, ezután ez az elnevezés elterjedt, és ma már szinte minden tengerpart populáris elnevezése a riviéra szó.Így változik az idők folyamán az egyes szavak jelentése.Bővebben erről a magyarázatról itt olvashatsz angolul:http://en.wikipedia.org/wiki/RivieraA Velence könyéki strandokat pedig "velencei riviérának" hívják, nem én találtam ki.

janihaverja - 2009.07.05. 01:34

Ne haragudj, de mindenkit kijavítok. A magyar ember a "riviéra" szót sokszor tévesen értelmezi. A "riviéra" szó azt jelenti, hogy közvetlenül a tengerparton nagyon magas hegyek vannak, így minimális a vízszintesnek mondható rész a tengerparton. Ez többek között azért jó, mert stabilabb az időjárás (a hegyen esik, de a tengerparton nem), szép a panoráma, stb.Lido di Jesolo-nak semmi köze nincs a riviérához, meg Velencének sem.A legnagyobb baj az, hogy mindezt sok utazási iroda sem tudja...