Édes Erdély?

Románia

Ott-tartózkodás ideje: 2006. aug. 10.  - 2006. aug. 24. (14 nap)

9 hozzászólás I 4 499 látogató olvasta. Rögzítve: 2011. márc. 10. küldd el ismerősödnek
avatar juditlili Beszámolója

Cimkék: Erdély  video

Siess, nagyon siess kedves olvasó, ha még az igazi hamisítatlan Erdélyt akarod látni!
Miért? Mert a globalizáció minden káros hatása már jelen van ezen a csodálatos vidéken.

A fiatalokat már ott is elbolondították a kereskedelmi televíziók, a multiplex mozik és a diszkók.
A templomokban már jószerével csak az idősebb korosztály jár.
Egyre-másra nyílnak a plázák. Természetesen nyávognak a "plázacicák"

Na és persze a gazdag cigányok építik a több emeletes rémes pagodákat bádogtetővel.
Nem is sorolom...
Csak reménykedem, nem tűnik el végleg az a gyönyörű tündérvilág amit oly nagyon szerettük.
daci - 2009.07.23. 21:16

Kedves juditlili!A hozzászólásod jobb, mint maga az eredeti beszámoló. Szép gondolatok!üdvd

Koga - 2009.07.22. 17:46

Így kell egy kulturált beszélgetést lefolytatni. ;) Sajnos manapság az ongo is bővelkedik a modortalan beszólásokban. :( A leírtakkal amúgy egyetértek.

juditlili - 2009.07.22. 14:56

Köszi, nagyjából egyetértünk.Szent a béke!

janihaverja - 2009.07.22. 14:42

Judit: Akkor szent a béke. A videóidhoz tényleg gratulálok (a harmadikhoz is), nekem sajnos sem időm, sem türelmem nincs megtanulni ilyent szerkeszteni, ez sajnos szintén a rohanó világ következménye, de ha nem lenne rohanó világ, akkor nem lennének számunkra elérhetők az ilyen számítógépes programok sem, és nem is tudnánk itt az interneten írogatni egymásnak. Tényleg az eredeti erdélyi írásodból valami keserűség jött le nekem, azért írtam az első hozzászólásomat. Az tényleg baj, hogy a hirtelen fejlődés nagyon sok hátránnyal is járt, lásd Magyarországon is. Akik hátrábbról indultak, pl. Erdély, Csángóföld, de legsúlyossabban pl. Albánia, ott folyamatosan még nagyobbak lettek, és lesznek az ellentétek a társadalmi csoportok között, mind anyagi, mind erkölcsi szinten. Nyugat-Európának szerencséje volt, mert ott nem volt szocializmus, a II. Világháború óta folyamatosan, és nagyjából egyenletesen fejlődtek. Mi ebből kimaradtunk sajnos, de ezen nem lehet változtatni. Bevásárlóközpontok: Én nem ismerem az erdélyi ismerőseidet, de a csángóföldi ismerőseimnek onnantól lett fürdőszobája, hogy pl. Bákóban megnyílt a Metro áruház (meg más áruázak is). Ugyanis nagyon nehéz volt minden szükséges anyagot innen Magyarországról hazavinniük (az ottani, helyi kis építőanyagkereskedéseket volt szerencsém látni, inkább hagyjuk), főleg úgy, hogy 2004-ben még volt vám a határon, és mivel én is vittem ki nekik kisteherautóval rengeteg mindenfélét (jórészt építőanyagot, és szerszámokat), így saját bőrömön is sikerült megtapasztalni, hogy milyen is volt akkoriban a román hivatalnok (a vámos, aki magyar származású volt egyébként, és akivel nekem afférom volt, de a származása nem gátolta meg abban, hogy fellengzős stílusban, lenézően elég súlyos kenőpénzt kérjen). Szóval a bevásárlóközpontoknak a sok hátrányukon kívül vannak előnyeik is. A tucatszámra épített betonlétesítmények ellen nekem is van kifogásom, de csak kiforrják magukat ezek is. Környezetszennyezés, -rombolás: Ez viszont a szigorú, és ésszerűen-egyszerűen betartható törvények hiánya, amelyek nem a kiskapuk megtalálására születtek. Sajnos nekünk is, meg a Romániában élőknek is (függetlenül, hogy székely, magyar, csángó, román, vagy ruszin), fel kellene nőnünk ahhoz, hogy egy választáson olyan politikusokat válasszunk meg, akik nem a korrupció mintaképei. Ahogy én látom, még nálunk is több évtizednek kell eltelnie ehhez, talán Romániában meg még 10 évnek. Nyugat-Európában ez érdekes, de többé-kevésbé működik (igaz, ők 40 évvel előrébb vannak, mert nálunk eddig tartott a szocializmus). Annak nagyon örülök, hogy Nektek is felejthetetlen élményeitek vannak Erdélyről, és Csángóföldről (nekem is), ezek az élmények viszont tényleg sajnos olyanok, hogy nem lehet az unokáinknak megmutatni, mert a világ változik, ha akarjuk, ha nem, ennek minden jó, és rossz oldalával együtt. A technika elterjedésével az emberi kapcsolatok is változnak, és nem mindig jó irányba, de hát ez van. Nézd meg mondjuk az amerikai mentalitást, ehhez képest Nyugat-Európa, és azon belül pl. Svájc a pozitív emberi kapcsolatok, az egymásra odafigyelés, stb. mintaképe:)Tényleg bocsi itt az összevissza fecsegésemért, csak így hirtelen ezek jutottak eszembe.Üdv: Jani haverja

juditlili - 2009.07.22. 10:48

Janihaverja:a második bejegyzéseddel teljes mértékben egyetértek.Többször jártunk Erdélyben (Csángóföldön is).A szomorú tapasztalat íratta velem ezeket a gondolatokat. Nem arról van szó,hogy középkori állapotok megőrzését szeretném Erdélyben. Mi is együtt örültünk a háziakkal,amikor büszkén mutatták az újonnan kialakított fürdőszobát és a felújított hangulatos szobákat, a szépen parkosított virágos kertet.Igen ez a jövő és így is kell lennie!Annak viszont nem örültünk, hogy panaszkodtak a környékbeli erdők fáinak kipusztítására,a folyók szennyezésére, a mérhetetlen kapzsiságra. A szomszédokra akik már nem szívesen beszélgetnek velük, mert milliomosok sőt milliárdosok lettek.Építik a kacsalábon forgó palotákat , rombolják a tájat az oda nem illő épületekkel. Tudod az emberek gondolkodásában történt változás - szerintem nem jó irányban.Féltik fiataljaikat a rájuk zúduló sok szennytől és mocsoktól. Próbálják megóvni őket a kábítószertől és alkoholtól.Azelőtt ilyesmire gondolni sem mertek.Valóban az csak üdvözölendő ha templomok épülnek, de nem hatalmas betonból épült rémségek (tucat tervek alapján), amelyek azt szeretnék bizonyítani, hogy Erdélyben is az ortodox vallás az uralkodó.Azt sem hiszem, hogy Csángóföldnek a Metro áruház volt a legfőbb óhaja.Van szegényeknek elég bajuk!Sokat beszélgettünk velük arról a sok fájdalomról és megaláztatásról amelyben részük volt és van.A székelynek is van igényük új templomokra és építenek is közadakozásból. Erre bizonyíték a videómban látható és hallható Makovecz Imre által megálmodott gyönyörű templom Csíkszeredában.A háttérben én magam állok a saját gondolataimmal és tapasztalataimmal, nem szolgálok egyetlen pártot sem - ha arra gondoltál.Viszont van egy kialakult értékrendem, amit nem szégyenlek.A profizmusról csak annyit: már nem egészen fiatal - és főleg nő létemre :-)) saját magam jöttem rá a filmkészítés rejtelmeire, amellyel kivívtam gyermekeim és tágabb családom elismerését is (ami persze nem könnyű dolog). Különösen nagy örömöt jelent a zeneszámok kiválasztása.Öt sávot kell összehangolni, hogy minden a helyén legyen.Látod talán még sem vagyok annyira maradi, amilyennek Te gondolsz.Egyszerű a dolog (most már), ha van egy digitális fényképezőgéped és a számítógép által felkínált Movie maker programod. Te is készíthetsz filmeket, csak nagy türelem és némi fantázia kell hozzá.Nem akarom Erdélyt visszacsatolni, azonban jó lenne ha nem esnének át a ló túlsó oldalára, ami miatt elvesznének az értékek, a hagyományok, elpusztulnának a természeti szépségek, megromlanának az emberi kapcsolatok. A falvakban még mindig kedvesek és vendégszeretőek az emberek. A városokra már nem ez a jellemző.Szeretném,ha sokáig lennének még Sanyi bácsik. Ő egyszerű falusi tanító létére, mérhetetlen tudással, gyakorlati érzékkel,a természet tiszteletével és imádatával vezetett végig bennünket Erdélyben és Csángóföldön.Egy igazi székely góbé, aki minden körülmények között feltalálja magát.A Békás - szorost nem autóval, hanem a Békás patakban (igen a patakban), köveken bukdácsolva fedeztük fel.A Hargitára szintén gyalogszerrel jutottunk fel és jöttünk le egészen Szentegyházáig. Közben csodálatos történeteket mesélt. Név szerint ismeri a virágokat,a gyógynövényeket, fákat, bokrokat, madarakat.Nem utolsó sorban a történelmet!Megálltunk egy Estenánál, ahol a gazda pálinkával és pompás sajtokkal kínált. Több órát szekereztünk a környéken.Számos kalandban volt részünk - talán egyszer itt is beszámolok róluk.Férjemmel többször jártunk azóta "Erdélyországba", felfedezve a rejtett - és természeti szépségeket is.Igen! Örültünk az épülő utaknak, a szépen fejlődő és virágzó vendéglátásnak.Éppen eleget zötykölődtünk szinte járhatatlan földutakon.Valóban csak a negatívumokat említettem az írásomban, mert "értük haragszom és nem ellenük".Azt, hogy nem vagyok szemellenzős - csak Erdélyt és Magyarországot járó utazó - bizonyítja az az Ongon található videóm is, amely Európa számos országáról készült. Nem kettő, hanem három videót töltöttem fel és ha van kedved hozzá, a "juditlilire" kattintva megtalálod a video címszó alatt.Annak örülök, hogy tetszettek a filmek, annak is örülök, hogy kulturált hangnemben értekeztél ami a mai világban és főleg fórumukon ritka, mint a fehér holló.Üdvözlettel- Judit

janihaverja - 2009.07.22. 09:11

Koga: Igen, a videó profi, és szép is (mindkettő). Az Őrséget csak azért hoztam fel, mert nemrég jártunk ott, és nagyon tetszett, pl. az ottani (értelmes) hagyományőrzése az ott élőknek. Én azt szeretném, hogy Erdély, meg Csángóföld is hasonlóképpen fejlődjön. Persze a fejlődésnek mindig is van ára, magyarul van mindig is hátulütője, de a világ már csak ilyen marad.

Koga - 2009.07.21. 22:52

A beszámolóhoz: Inkább tűnik az író egy vátensnek, mint egy élményeit leíró emberkének. Ebben a szövegben nyoma sincs se szépnek, se jónak, csak hogy mik csúfítják Erdélyt. A video viszont abszolúte nem arról szól, amiről a beszámoló: szép képek, szép zene... Szerencsére!

Koga - 2009.07.21. 22:45

A hozzászóláshoz: Érdekes fejtegetések. Tulajdonképpen külön fórumtémát megérne ez a szöveg; csak félő hogy elszabadulna az indulat sok ember között. Valószínűnek tartom, hogy nem lennénk egy állásponton sok mindenben (pl. Őrség, vmint egyéb ide nem kimondottan illő téma), de legalább kulturáltan fogalmaztál (szemben az átlagos mai magyar beszólogatós emberekkel).

janihaverja - 2009.07.21. 21:32

Te írtad: "Ortodox templomok csúfítják a vidéket." Többek között ezen mondatodért szólok tulajdonképpen hozzá az írásodhoz. Miért is csúfítja el egy templom a vidéket??? Legyen az akár ortodox, vagy akár iszlám mecset is...Nagyon nem értek egyet azokkal, akik Erdélyből "élő skanzent" vagy "rezervátumot" szeretnének csinálni. Igenis joguk van az ott élőknek is a fejlődésre, annak minden jó, és rossz hatásával együtt. A világ változik folyamatosan - hála Istennek - ott is. Ha nem változna a világ folyamatosan, akkor itt az Ongo-n nem olvashattam volna az előbb egy nagyon jó útleírást Egyiptomról, ugyanis akkor ott még mindig fáraók lennének, mi pedig nem tudnánk repülőgéppel odajutni, mert nem találták volna fel, mivel az bűnös dolog. Arról nem is beszélve, hogy nem lenne internet sem.Én, mint Csángóföld-mániás, kifejezetten örülök annak, hogy Csángóföld - ha lassan is, de határozottan előrefelé fejlődik. Nekem öröm volt 2004-ben meglátni Bákóban (Bacau) a frissen épült Metro áruházat. Tudom hogy mennyire megkönnyítik ezek a bevásárlóközpontok ebben a rohanó világban a helyiek életét. Vagy Te úgy szeretnéd, hogy az erdélyiek-csángók inkább éljenek középkori színvonalon, csak azért, hogy amikor évente egyszer arra jársz, életközelből szemlélhesd, hogy ilyenek voltak régebben a magyarok is? Szerintem a hagyományőrzés nem abból áll, hogy bizonyos népcsoportokat középkori körülmények közé kényszerítünk, és bámuljuk őket. Magyarországon is vannak skanzenek, múzeumok, vadasparkok, kastélyok, felújított templomok, népművészeti kiállítások-fesztiválok, stb. A hagyományt így érdemes, és kell őrizni, nem pedig úgy, hogy - mondjuk az Őrségben - megtiltjuk az autóközlekedést, beszüntetjük a nagyobb boltokat, stb.Visszatérve a templomokra, és Csángóföldre: Ott sorban épülnek az új katolikus templomok, a hívők adományaiból. Ja, ha a székelyeknek Erdélyben nincs igényük új templomra, akkor nem is fognak épülni új templomok, csak ortodox templomok (ezek szerint a románoknak van igényük új templomokra a globalizáció ellenére is).Mindezt nem bántásból írtam, hanem azért, hogy nézz egy kicsit szembe a tényekkel.Ha jól látom tegnap regisztráltál először ide, és azóta két írást is felraktál a legprofibban szerkesztett videókkal, amit itt az Ongo-n valaha is láttam (a zene teljes egészében összhangban van a képhatásokkal, és egyebek). Ki áll itt a háttérben? Melyik párt burkolt, előrehozott választási kampányához tartozik ez?Bocs a gyanusítgatásért, de nekem egy kicsit kilóg a lóláb.