Indiában járunk 6. - Varanasi, a hinduk szent városa

India Varanasi

Ott-tartózkodás ideje: 2009. okt. 22.  - 2009. nov. 19. (28 nap)

0 hozzászólás I 5 683 látogató olvasta. Rögzítve: 2009. nov. 28. küldd el ismerősödnek
avatar zebrina Beszámolója

Cimkék: Bakery  bétel  Bodhgaya  Buddha  csónakázás  egyetem  Gangesz  halottégetés  hindu  India  Mishra  napfelkelte  papírsárkány  Sarnath  selyem  sikátor  szári  Varanasi  Vishwanath

(Ez a beszamolo indiai online blogom masolata, folyt.)

november 4.

Varanasi valahogy nem az igazi. Egyre inkabb ugy gondolom, aki Indiaba megy, az ne Darjeelinggel kezdjen, mert ott elfeledkezik arrol, amire honapokig keszul, hogy mi varja majd Indiaban. Szerintem ha Delhi utan Agra, majd Varanasi jott volna, sokkal kevesebb problemank lenne itt Varanasiban. Delhiben, amikor megerkeztunk, az fogadott, amire szamitottunk. Nem zavart. Utana viszont Darjeelingbe mentunk es ott olyan kellemes legkor volt, hogy most Varanasiban (egyelore) keptelenek vagyunk megszokni a korulmenyeket. Hihetetlen az ovaros, olyan szuk es olyan riaszto. Szaguldoznak a motorosok, szabalyosan lekaszabolnak az embert, ha nem ugrana felre idoben. Alig van kulfoldi a szuk sikatorokban, az emberek nem mosolyognak, viszont nem lehet oket lerazni. Lent a parton nemhogy kulfoldi, de no sincs egy szal sem. Azt hiszem, most jott ki rajtunk a kultursokk.

Ezt a bejegyzest nem biztos, hogy meg kellene mutatni az osszes csaladtagnak! :) Legfeljebb innentol.

A szallasnak van egy tetoterasza, ahonnan ralatni a Gangeszra. Ez az etterem, ami tok jo, mert nem kell kulon nyakunkba venni a varost, ha enni akarunk es - bevallom - nagyon jolesik, hogy mindenfele ismeros kaja is van, mint tojasetelek, sultkrumpli. Az etvagyam meg nem az igazi.

Van itt egy pasas, Suresh, azt hiszem, o a fonok, aki igen jo uzleti erzekkel foglalkozik a vendegekkel. Nagyon udvarias, de emellett oszintenek tunik, nem csak felvett a viselkedese, hogy minel tobbet el tudjon adni a szolgaltatasaikbol. Adott terkepet, elsorolta a varos latvanyossagait, persze kitert a sajat szervezesu varosnezesukre es hajokirandulasaikra is. Nem eroszakos!

Ma felajanlotta, hogy menjunk vele az allomasra, mert meg akartuk venni a jegyeket a tovabbi uticeljainkra. Felvallalta az egyeb inteznivaloinkat is, pl. megkerdezni egy taxist, mennyiert vinne el Bodhgayaba. (Eleg draga, este utitarsakra vadasztunk a tetoteraszon.) Szoval tok jo fejnek nez ki az illeto. Jolesik a gondoskodasa ebben az elegge ijeszto ovarosban. (Csak remelni tudom, hogy ez a velemenyunk nem lesz tartos.)

Az allomason szinten van egy turist buro, ahogy mas turistahelyeken is. Teljesen hulye modon nem vittunk magunkkal eleg penzt a jegyekre, ezert kimentem, hogy vegyek fel az ATM-bol. Na, ott helyesek voltak az emberek. Egy hosszu sor vegere alltam be, csupa pasi volt ott. Egyszercsak jott ket no es a sor elejere alltak. Akkor megkerdeztem, hogy nok elore mehetnek? Mire mutattak, hogy persze! Elobb is megtehettek volna, de mindegy. Odaalltam a nok moge. Utana viszont segitettek a ket nonek penzt felvenni, az egyik srac egyfolytaban engem bokodott, hogy latom-e, milyen benak. Azok voltak, meg kell hagyni. Utana nekem is segiteni akartak, csak nem volt mit, 2 masodperc alatt a penzemhez jutottam. Mire visszaertem, szegeny E, aki az egyik felbehagyott jegymegrendeles miatt nem tudott velem jonni, mar teljesen kikeszult az aggodalomtol, hogy hol a feneben jarok. Kozben a turisztburos pasi is akadekoskodott vele, szoval szegeny teljesen kiakadt. Vegul persze nem ugy vettuk meg a jegyeket, mint akartuk, kenytelenek leszunk Delhiben tolteni egy ejszakat. Esetleg valaki tud ajanlani az allomashoz kozel egy szallast Delhiben?

Vissza az ovarosba autoriksaval (tuktuk), ameddig lehetett es elkezdtunk maszkalni, ki egeszen a ghatig (a Gangeszhez). Kozben elegge elment az ido. Lattunk halottegetest is, de zavart, hogy ott sem volt egyetlen no sem (nem lehet indiai nonek ott lenni, ezt is Suresh meselte), sem kulfoldi.

Eloszor megmartjak a szepen becsomagolt halottat a Gangeszban, utana rakjak a hasabfakra. 400 kg fa kell egy egeteshez, azt is ott meregetik, a halottegetes is csak egy uzlet! Kicsit acsorogtunk, persze allandoan el kellett hajtani a kiskolkoket es a felnott ajanlkozokat, akik mind teged akarnak elvezetni mindenfele. Nincs mas, csak lepusztult sikatorok, ezeken keresztul probaltunk kivergodni a tulajdonkeppeni piacra, az ovaros szelere, hogy vegyunk nehagy cuccot, amit hordani lehetne ebben a melegben. Kozben bejutottunk egy selyemszaris uzletbe, nagyon szep kelmek voltak, jo borsos aron. Mire kiertunk a piacszerusegre (az ovaros is tele van mindenfele arusitohellyel, de ruhat nem talaltunk), addigra teljesen kiakasztottak a robogok es biciklistak es az oriasi tomeg. Megprobaltunk gyorsan visszajutni es akkor jott egy kissrac biciklin, a legjobb fej az egesz napban, aki elvezetett majdnem teljesen a szallasig. Mindig megallt es bevart es teljesen intelligensen viselkedett. Halisten, hogy ilyennel is talakoztunk!

Na mindegy, most mar vacsiztunk, megnyugodtunk, holnap megyunk hajnalban csonakazni a Gangeszre a szallo szervezeseben. Beszelgettunk 2 spanyol lannyal, hatha hajlandok megosztani velunk a taxit Bodhgayaba, de sajnos utaznak tovabb. Aranyosak voltak.

november 5.

Ma egesz jo napunk volt, leszamitva, hogy a reggeli megallt bennem es nem akart mozdulni.

Reggel 5 korul keltunk, mert lementunk csonakbol megtekinteni a napfelkeltet meg nehany emberrel egyutt a szallobol. A ghatakon furodtek a hivok, de nem tul sokan. Utana visszazuhantunk az agyba es alvas delig, majd reggeli. Akkor mar nagyon meleg volt a tetoteraszon.

Viszonylag zokkenomentesen kijutottunk az autoriksas reszre (ertsd: ahol mar jarhatnak az autoriksak) es fogtunk egyet, mert a hires Benaresi Hindu Egyetemre igyekeztunk. Eleg sokat kellett haladni a tomeny benzingozben, lepesben, dugoban, ettol nem lett jobb a fizikai allapotom, sot.

Elso lepeskent felkerestuk az egyetem teruleten talalhato muzeumot (Bharat Kala Bhavan) es ott vagy 2 orat maszkaltunk sok szep szobor, festmeny, rezkarc, penzerme, meg tudomisen, meg mi minden kozott. Kellemes elmeny volt. Majd atmentunk az uj Vishwanath templomba korulnezni. Jo volt helyes, ertelmes fiatalok kozott lenni. Innen meg elmentunk a Majmok templomaba, majd a Kedar gathoz vitettuk magunkat. Itt a sikatorok sokkal szelesebbnek tuntek es az utcak baratsagosabbnak, az emberekrol meg nem is beszelve. Kezdtuk elvezni a helyzetet! E-nek jo otlete volt, hogy menjunk vissza csonakkal a szallasunkhoz, akkor nem kell a sikatorokban tenferegni, mert kozben besotetedett. Persze azert megrohantak a kissracok apro viragos-mecseses tutajokkal, amiket meggyujtanak es a Gangesz vizere helyezve uszkalnak a kis fenylo tutajok, amig el nem sullyednek. Vettunk ketto tenyernyi kis tutajt, az enyem beleborult a vizbe es azonnal elsullyedt, E tutajan a mecses pedig kialudt. Kertuk a csonakos pasit, hogy menjunk kozel egy uszkalohoz, hogy E mecseset meg tudjuk ujra gyujtani, mert egyikunknel sem volt gyufa. Odahajoztunk a legkozelebbihez, de nem volt sikeres az akcio, az is elaludt. Akkor jottek mas kissracok, azoktol vettunk egy harmadikat es azzal meg lett gyujtva a kettes szamu. Egyiket en a vizre tudtam helyezni, masik beleborult...

Na jo, szoval hazahajoztunk, kozben lattuk (illetve abbol egy reszletet, mert kozben a tutajokkal bajlodtunk) a vizrol a nagy nepi ceremoniat (mindennap 6-7-ig), aminek a vallashoz nem sok koze lehet, viszont a turistaknak tetszik. Valoszinuleg.

MISHRA Guest House

A Manikarnika Ghat (lepcso) kozvetlen kozeleben levo olcso szallas. Ugy latom, jo kis forgalmuk van, nem is ertem, hogy nem kerultek meg be az LP-be. A szobak elfogadhatok, az epulet belsejeben van egy atriumszeruseg, a korfolyosokhoz az szolgaltatja a fenyt. Vannak szobak, amiknek az ablaka csak errefele nyilik. A recepcio mellett internet lehetoseg van, az epulet tetejen tetoterasz etteremmel. Eleg jol foznek es sokminden van az etlapon. A tetoteraszrol nagyon szep a kilatas a Gangeszra es a kornyezo templomokra. Sok a majom a kornyeken es van nehany gekko a szobankban. :)

Meg valami. Annak ellenere, hogy kint a napon igen meleg van (a sikatorokban nem annyira), es a szobank ablakai del-delkeleti fekvesuek a masodik emeleten (osszesen 4 emelet van), megsincs tul meleg.

november 7.

Itt vagyunk, senki ne aggodjon, kicsit csokkenteni kell az internet elott toltott orak szamat, mert a gatyankat kifizetjuk erte. Ami az egeszsegunket illeti, en talan most mar elkezdek majd enni, E viszont mostanra kapott be valami bacit, igy mindketten piciket doglodunk, de (remelem) nem komoly.

Tegnap Sarnathban voltunk, ami itt van Varanasitol kb. 10 km-re. Buddha itt tartotta az elso beszedet es itt talalkozott a tanitvanyaival elso izben.

De meg mielott elmentunk volna, hajnalban arra ebredtem, hogy iszonyuan zorog valami. Eloszor ugyet sem vetettem ra, mert itt Varanasiban allandoan van valami zaj, enekles, kolompolas. Multkor peldaul valaki estetol szerintem kifulladasig kiabalt egy mikrofonba, es mondhatom, egesz ejjel jol birta.

Szoval arra ebredtem, hogy nagy a zorges. Amikor a komabol mar kikerultem annyira, hogy erzekelni birtam magam korul a vilagot, rajottem, hogy az egyik ablakunkbol jon a hang. Ugyanis az egyiken nincsen szunyoghalo es az also kisablakot probalta benyomni egy majom, halisten nem sikerult neki.

Szoval Sarnath. Jol sikerult a kirandulas. Errol majd legkozelebb tobbet. (utólagos megjegyzes: azota sem irtam rola, viszont teszek fel kepeket)

Ma viszont elmaradt a Bodhgaya, ami nagy szivfajdalom, de nem mertuk vallalni az utat az emesztorendszerunk problemai miatt.

Amugy egesz jo kis hely ez a Varanasi! :)

november 8.

Betel

A pasasok zome, de allitolag a nok is, eloszeretettel fogyasztja a betelt. Pontosabban ugy nez ki a dolog, hogy vesznek az arusnal egy betel-osszeallitast, ami egy betellevel (ugy tudom, nemi kabito hatasu), plusz rajta akar 4-5 halmocska, ami lehet kokusz, dohany es meg egyebek, amiket nem ertettem. Az osszetevoket a vasarlo hatarozza meg. Az egeszet az arus osszetuzi egy fogpiszkaloval es ugy adja at. Az illeto bekapja az egeszet es elkezdi ragni. Nem tudom, meddig tartja a szajaban, de szerintem legalabb feloraig. Kozben a nyallal keveredett cucc csak gyulik, annyira, hogy a vegen mar alig tud beszelni az illeto, mert kozben persze ugyanugy kommunikalnak. Ilyenkor a legjobb angolt beszelo indiait sem lehet megerteni, eloretolja az also ajkat es ugy artikulal. A legvege pedig az, ezen betegre rohogtuk magunkat, hogy mar nem is nyitja ki a szajat, hanem csak ugy dunnyog es mutogat, mint tegnap peldaul az egyik arus, aki igy magyarazott valamit a segedjenek es a masik megertette! A vegen aztan egy marha nagyot csulaznak a foldre, szep pirosat. Lehet kerulgetni a tehenlepenyen kivul azt is.

Szamarboges

A nap kulonbozo oraiban felhangzik egy szamarbogesszeru hang, eloszor azt hittuk, hogy valoban az, de gyanus volt a vegen a kitartott hang. Szerintem valami hangszer lehet.

Sarkanyok

A szallas tetoteraszara az egyik legmagasabban levo pont a kornyeken. Innen fedeztuk fel a szamtalan papirsarkanyt a hazak felett, jopofa, szokatlan szorakozas egy varoson belul. Nem tudom, kik eregethetik, talan az itteni gyerekek.

Brown Bread Bakery

Van itt egy sutode, tegnap jutottunk csak el oda, menku draga (allitolag valami alapitvanyra megy a bevetel egy resze), de nagyon hangulatos. Isteni a barna kenyeruk, azt hiszem, most elmegyunk oda kis kajat venni a vonatutra. Nem akarom elkiabalni, a gyomrom mintha beindult volna, de a fuszeres kajakat meg most sem tudom lenyelni. Egesz Varanasiban tartozkodasunk alatt E jobbnal jobb kajakat kostolt, en meg nyammogtam a piritoson, amitol a vegere szinten elment az etvagyam. Kiflit, parizsit, zacskos tejet szeretnek! :)) Nem is gondoltam volna, hogy ez lesz, de talan csak valami fertozes volt, azert. Jo lenne meg sokmindent megkostolni. (Tegnap azt almodtam, hogy talaltunk egy magyar uzletet selyemsonkaval, kolbasszal... :))

Az utolso ket napot (elozo bejegyzes) nem tudom, mikor fogom leirni, talan csak otthonrol. Ne aggodjatok, ma indulunk vonattal Agraba (ejszaka a vonaton), ott csak egy ejszakat toltunk, majd Delhiben is, ugyhogy nem tudom, mikor kerulunk netkozelbe ujra.