Veszélyforrások az édenben.-Bali

Indonézia

Ott-tartózkodás ideje: 2007. márc. 01.  - 2007. jún. 06. (97 nap)

4 hozzászólás I 18 883 látogató olvasta. Rögzítve: 2019. aug. 07. küldd el ismerősödnek
avatar szuknorbert Beszámolója

Cimkék: Aids  Aids  Baleset  Baleset  Bali  Bali  Bali  Éden  Éden  Éden  Robogó  Robogó  Robogó  Szörf  Szörf  Szörf  Veszély  Veszély  Veszély  Vírus  Vírus  Vírus

Veszélyforrások az édenben.-Bali

Tapasztalatból tudom:maga a paradicsom is tartogathat súlyos baleseteket.Amikor Balira Indonéziába megérkeztem az első dolgom volt,hogy robogót béreljek,mert a szigeten így a legegyszerűbb és legolcsóbb a közlekedés.
Itt szinte mindenki motorral jár,még a 10 éves gyerekek is.Őrültebben és merészebben közlekednek a helyiek,mint Európában.Rengeteg motoros száguldozik és cikcakkozik összevissza az utakon.Ezért hát nem csoda ha baleset történik az utakon.A legnagyobb veszélyforrás motorozás közben a szél ereje lehet ami feldöntheti motorunkat.Emellett ha nem nézünk bele másodpercenként a visszapillantó tükörbe veszélynek vagyunk kitéve a kanyarban.Szinte minden oldalról előznek és legtöbbször egyszerre, ezért résen kell lennünk az utakon.Nekem is volt személyes motorbalesetem:egy körforgalomnál nem lassítottam,s a kiömlött salakon-kavicson elcsúsztam.Ez jó tanulólecke volt a számomra és már tudom,hogy a kanyar előtt lassítani kell.Van egy régi mondás inkább érjünk oda a célhoz később-mint soha.Ennek ellenére a Balinéz vezetők egyáltalán nem féltik az életüket és mintha nem tanulnának semmiből.A másik balesetemnél kivágódtam egy mezőre,mivel szemből előzött egy autó és nem volt más választásom,mint kivágtatni a mezőre.Ha baleset történik sokan jönnek a segítségünkre és rengeteg érdeklődő és nézelődő is.Messziről lehet tudni,hogy baleset történt ,mert egy stadionnyi ember veszi körbe a motorbalesetben szenvedő alanyokat.A baleseteknél mindenki megáll nézelődik és érdeklődik.Sehová nem sietnek az emberek szinte mindenki a végletekig ott marad az akció ideje alatt.Végre történt valami izgalmas és véres, a lassú és meditatív életük alatt.Úgy írhatnám emiatt le a motorbaleseteket,mint egy fakultatív programlehetőséget.Sok okot és tényezőt tapasztaltam ,hogy mik az okai a baleseteknek.Első ok az,hogy a helyieknél nem kell jogosítvány és vezetői engedély és a vezetést korhoz se kötik!A 6 évestől a 100 évesig mindenki motorra szállhat.Szinte a motoron születnek meg,de a kressz szabályokat vagy színes közlekedési táblákat nem is ismerik.Sokan még a piros-zöld lámpát sem fogadják el-így kaotikus a vezetés.A körforgalomban és semmiben nincs szabály.A legvakmerőbbeké az elsőbbség.Szinte egy cirkuszi mutatvány kint a vezetés-csak egy baj van ezzel,hogy mi vagyunk benne a kötéltáncosok.Ha esik az eső Balin-decembertől-márciusig vigyázzunk a csúszós talajra és az eső okozta kellemetlenségekre.Esőben mindenki esődzsekit hord,de olyan skrizofén megoldással,hogy azt fantáziánk sem tudja feldolgozni.Az esődzsekik nagyobbak és hosszabbak,mint Batmen köpenye volt és emiatt leng a szélben.Emiatt könnyedén felkapja a dzsekit a szél és sokszor látni ebből eredő baleseteket,.mivel vagy bekapja a kerék a dzsekit vagy az arcába fújja az illetőnek.Az eső miatt gyakran nem látunk,mivel nagyon sűrűn esik és az arcunkba tódul a zuhatag.Az erős esőzés miatt a bőrünkön úgy érezzük a kemény esőcseppeket,mintha akupunktúráznának rajtunk.Mivel az emberek legtöbbjének motorkerékpárja van és dolgoznia kell,ezért még esős időben is használják a járművüket.Autóban minden szárazabb és kényelmesebb lenne.A motorosok általában ha elkezdődik az eső-behúzódnak egy eresz,tető alá és rágyújtanak egy cigire.Robogóval csak a hegyekben lehet könnyedén közlekedni a főutakon nem.Mivel a legtöbb embernek motorkerékpárja van ezért ők határozzák meg kint a közlekedést.Autóval csak a gazdagabb indonézek rendelkeznek,a szegényebbek inkább az olcsóbb mopedot veszik meg akár egy egész családnak.Ezért minden motoron négyen és öten ülnek ami szintén veszélyes.A legdurvább balesetet amit láttam kint az volt,hogy egy anya kiejtette csecsemőjét a kezéből vezetés közben és a többi részletet nem kommentálom.Bali és Indonéziában a bátraké és az őrülteké a szerencse a vezetésben.Aki nem szereti a szabályokat ,annak a közlekedés itt az édenkert és az extrém sportok netovábbja.A közlekedésben Indonéziában a nagy veszélyforrást még a repülés jelentheti.Indonéziában mindenhol vannak belföldi repterek-így útlevél nélkül kényelmesen repülgethetünk a különböző indonéz szigetekre a helyi járatokkal.Csak az a baj,hogy a helyi járatok sokszor lezuhannak,mert a régi gépeket nem újítják fel,ezért számos Indonéz légitársaság bezárt az elmúlt 3 év alatt.

Sok fiatal szereti az extrém sportokat és az életüket kockáztatva ki is próbálják a lehetőségeket.A szörfözés az első számú kedvence a fiataloknak,ami szintén könnyen életveszélybe csaphat át.Sokan úgy vélik a szörfözés érzése és életstílusa adja meg a legnagyobb nyugalmat és szabadságot és ezért kockáztatják nap mint nap az életüket a hullámokon.Sok veszély fenyegeti őket.Az apályban lévő borotvaéles és kiemelkedő sziklák a legveszélyesebbek,szinte felnyársalják az embert.A horrorfilmek kedvelőinek nagy élményt nyújtana ha a parton várakoznának,mert sok véres jelenet tanúi lehetnének.Mivel egymás mellett csoportokban siklanak a hullámlovasok,sok szörföst láttam,akinek a deszka vagy a deszkaél felhasította a fejét és hátát.Volt példa rá ,hogy a deszkának a hegyes vége őrült siklás közben egy másik szörfös szeméhez vagy fejéhez ütközött.Vannak kemény szörfösök ,akik saját maguk varják be a sebeiket és a felgyógyulás után,mintha mi sem történt volna újra mennek be a hullámokhoz.Az adrenalinfüggőség vagy a szabadságvágy vezérli őket,de veszély ide vagy oda mennek és nem félnek.A robogózás és a szörfözés nem engedhet meg félelmet.Minden ami extrém vagy vakmerő a félelmünk leküzdésére szolgál.Az adrenalinfüggőség egyfajta bátorságpróba is egyben.Vannak olyan emberek akik bizonyos dolgokban gyámoltalanok és gyávák ,de az extrém sportok területén vakmerőek.Kint megismerkedtem egy visszafogott sráccal aki egy perc alatt megmászott egy 50 méteres nedves sziklát a saját kezével segítség nélkül.Mondta,hogy ő jobban fél az embertársaitól mint a hihetetlen veszélyes sportoktól.Itt éli ki az életben elfojtott bátorságát.A mai napig nem tudom átélni és átérezni ezt az erőt amit az extrém sportolók vagy a szörfösök éreznek,azonban kívülről nézve őket a partról az embernek megnyugszik és kitisztul a lelke.Megbirkóznak az óceán és a természet erejével,de mégis gyönyörű ahogy siklanak .Csodálatos az is ,hogy a természet öleli körbe őket,a halak,óceán és az égbolt és csak erre koncentrálnak.Mintha nem érdekelné őket az a félelmetes erő amivel a hullámok rendelkeznek.A hullámok és az óceán ereje felfoghatatlan a számunkra,csak akkor kezdi megérteni az ember,ha egyszer elkapja egy négyméteres hullám,s körbe-körbe forgatja a víz alatt,mint a centrifuga..A természethez képest mi homokszemek vagyunk-erre akkor jön rá az ember amikor a repülőgépről lenéz a tájra.Mégis mindig dacolunk a természet erejével,mert kihívásokra vágyunk.A legnagyobb természeti katasztrófa a Tsunami volt ami Indonéziát,Szumátra partjait is elérte és sok százezer embert megölt.A hullámok ereje félelmetes és gyilkoló.Az örvények a legveszélyesebbek az óceánban amikor ide-oda húzza az áramlat az embert vagy beszippantja az óceán.A szörfösök tehát azért tömörülnek csoportokba,hogy veszély estén tudják segíteni egymást.

Van sok természeti katasztrófa a világban és Balin is ,de a legnagyobb katasztrófa a vulkánkitörések ereje.A vulkánkitöréseknél elpusztulnak a tájak,tengerpartok,falvak,városok és emberek.Mindenhol ott hagyja a bélyegét a fekete láva és fekete homokot képez a tengerpartoknál.Bali szigetén az északi és a középső tengerparti részen a homok fekete-ez a vulkánkitörésre emlékeztet.Indonéziában rengeteg Vulkán működik és aktív ezért vannak a földcsuszamlások és a tsunamik is.A vulkánok olyanok mint a bombák,bármelyik nap felrobbanhatnak. 2010 márciusában Lombokon tört ki a vulkán.A másik nagy robbanó veszélyt Indonéziában és a világban a terrorizmus jelenti.Ez riasztja el talán a legjobban a turistákat.Balin a világ legharmónikusabb szigetén 3 terrorista robbantás is történt,főleg szórakozóhelyeken és vendéglőben, ahol több mint 200- an haltak meg.A Terroristáknak az volt a célja ezekkel a robbantásokkal ,hogy rájöjjünk arra,hogy sehol se vagyunk biztonságban,még a paradicsomban sem.A szigetet megviselte ez a terroristatámadás,mert Bali a turizmusból él.Mára már újra virágkorát éli a sziget,de a luftballon bármikor kidurranhat.Jelenleg a szomszédos szigeteken vannak robbantások(Jáva) és vallásháborúk(Sulawesi,Szumátra).Ezek ellenére Bali a legbiztonságosabb és legcivilizáltabb szigete Indonéziának-ahol a színes nemzetközi kultúrák és vallások békében megvannak egymással.

Szintén veszélyesek tudnak lenni a szúnyog csípések amik maláriát okozhatnak.Az Aidsre fel kell hívnunk a figyelmet és tudnunk kell,hogy Indonézia 250 000 000 lakosából már 8000 000 an elkapták a halálos kórt.Thaiföldön,Balin és Távol keleten még mindig virágzik a szexturizmus,de egyre veszélyesebb és ragályosabb kórokat lehet elkapni egy-egy örömforrás alatt.Komoly problémát és megpróbáltatást jelent a nappali és az éjszakai hőingadozás is.Nappal 30 fok az átlag,mindennapos emiatt a napszúrás,míg éjszaka 13-15 fokra is lehűl az idő.Nappal a szupermarketek és az irodák mínusz fokos légkondicionálói után ha kimegyünk a forróságba megfázhatunk könnyen.A hideg meleg folyamatos váltogatásai,hasmenéseket,légzési problémákat,gyengeséget okozhatnak.Ha nem iszunk elég folyadékot a melegben 3-4 liter vizet, könnyen megőszülhetünk a vesefunkció problémák miatt és sok más panaszra is fény derülhet.Indonéziában és Távol keleten ismeretlen eredetű vírusok és baktériumok vannak,amiket a legyengült és az európai szervezet nem tud megemészteni. Emiatt sokkal jobban kivagyunk téve a betegségeknek ,mint a megedzett helyieknek,akik gondolom az európai vírusoktól kapnának frászt!A kinti fűszeres és chilis ételektől gyomorpuffadást és savasodást kaphatunk az utcai étel árusoktól-ezért óvatosan kóstolgassuk meg a helyi specialitásokat-inkább javaslom a higénikusabb nemzetközi éttermeket.Sok embernek bél és gyomorproblémái lehetnek a sok csípős és fűszeres ételtől.Óriási probléma kint az alkoholfogyasztás,mivel a legtöbb szórakozóhelyen metilalkohollal színesítik a koktélokat.A kinti pálma és rizspálinkának az araknak mára már halálos áldozatai is lettek és betiltották az elmúlt fél évben ezt az italt.

2018-2019

Bali térségét egy ideje több természeti erő sújtja... 2017 ősztől a sziget legmagasabb vulkánja, az Agung aktivizálta magát, ami többek közt reptérlezárást, hamuesőt és a vulkán közelében földrengéseket okozott. Még mindig mozgolódik, néha-néha gáz- és hamufelhőt kilőve, de egyébként minden megy a megszokott kerékvágásban!

2018 Augusztus 1 étől szomszédos Gili-szigetekre, illetve időszakosan Lembongan-Penidára sem lehet tengeri úton átjutni: többméteres hullámok akadályozzák a közlekedést, amit egy Ausztrália felől érkező időjárási jelenség okoz. augsztus 8.-ig akár 6 méteres hullámokra is voltak!

2018 Július 29.-én(augusztus 5.) pedig 6.4 és 7.0 erősségű földrengések rázták meg Lombokot. Több száz a halálos áldozatok száma.
A Gili-szigeteket evakuálták gumicsónakokkal (Lombok felé), illetve keresik az esetlegesen romok alá szorult sérülteket- akárcsak magán Lombokon.

A földrengésnek természetesen van tudományos magyarázata vélhetően a 7.0-ás erősségű volt a főrengés, míg az azt megelőző 6.4-es egy ún.előrengés volt (közel 600! másikkal együtt). Utórengésekből azóta is volt minimum 132, ezek közül is több 4.3 és 5.4 közötti erősségű.
Az Agung vulkán is bármikor kitörhet újra!

A legnagyobb természeti katasztrófa lett Balin a sok szemetelés és szemét.2006 óta több mint 12 millió más Indonéz szigetekről jött bevándorló lepte el Bali harmonikus szigetét.Mára Bali rezgése,atmoszférája és spiritualizmusa teljesen eltünőben van.A más kulturájú és vallású bevándorlók más mentalitással rendelkeznek és így megváltoztatták a sziget hangulatát.A tiszta és a csendes tengerpartok eltűntek és a mosolygó, segítőkész, önzetlen emberek is.Több a szemét mindenhol és több a forgalom(autó,motor)Az ételek sem higénikusak ha az utcákon eszünk!Ha valaki nyári ruhában mászkál az utcákban számítson arra ,hogy megszólják.Az Ausztrál és más Bali imádó külföldi más harmonikus szigeteket választ.Bali mindöszesen 12 év leforgása alatt változott meg teljesen és sajnos ennek a részesei voltunk,hogy láttuk egy mesés paradicsomi sziget összeomlását és halálát.
Epikurosz - 2013.09.01. 18:52

cunami"ragályosabb kórokat lehet elkapni egy-egy örömforrás alatt"Beállok az örömforrás alá, és elkapom a kórt a kezemmel, vagy mi?A repülgethetés az a röpködés, repkedés.

tito64 - 2010.10.08. 19:57

Klassz beszámoló!Magenta,te most miről beszélsz????

Menta - 2010.10.07. 09:54

Nagyon klassz és őszinte beszámoló! Az ilyeneket szeretem olvasni, nem amikor folyton nyavajognak, hogy nem a tengerre nézett a hotelszoba, vagy elfogyott a desszert a büféasztalról. Ha egyszer az életben eljutok Balira, előtte feltétlen elolvasom újra a jótanácsaidat!Magenta, ha a magyar szálláshelyekre vagy kíváncsi, ne olvass külföldi élménybeszámolókat!

Magenta - 2010.04.12. 09:35

... és mindennek mi köze van a magyarországi szálláshelyekhez?