Magyaro.-Szerbia-Macedonia-Görögo.-Törökország(Rodosto-Isztambul

Törökország Isztambul

Ott-tartózkodás ideje: 2011. szept. 15.  - 2011. szept. 25. (10 nap)

0 hozzászólás I 6 718 látogató olvasta. Rögzítve: 2011. okt. 10. küldd el ismerősödnek
avatar dioka Beszámolója

Cimkék: görög  isztambul  rodostó  Sarti  szaloniki  tekirdag  thesszaloniki  török

Sziasztok! Próbálok hosszú leírások helyett hasznos infókat megírni, olyanokat amiket én is kerestem és nem találtam így egyben utazás előtt.
Az autópálya minősége kifogásolható mégis a 120km/óra tartható volt, és a forgalom kicsi így hétköznap.
Célszerű még a határ előtt tankolni, de ha mégis utána tervezzük oda kell figyelni, mert Szerbiában még van ólmozott benzin, ami tönkreteszi a modern katalizátoros autókat.
Útdíj, Novisad fizetőkapu: 330 DIN,vagy 3.50.-EUR, de lehet kártyával is fizetni. Következő útdíj: Stara Pazova,240.-DIN vagy 2.50-EUR. Belgrádnál az elkerülőút, útépítés miatt(2011szept)lassú majdnem 50perc kikerülni a várost, nem ajánlom. Megbántuk, hogy nem mentünk át Belgrádon.
Belgrád-Nis útdíj: Belgrádnál kártyát kell húzni majd Nis-nél fizetni: 730 DIN vagy 7.50.-EUR.
Ezután Doljevac-nál: 190 Din, ? EUR vagy kártya
Macedón határon könnyű átjutás, még a csomitartót sem nyittatták ki sehol. Itt a határőr azt mondta, hogy csak helyi pénzzel lehet majd a kapuknál fizetni..tanakodtunk de végül nem váltottunk, mert nem hittük, hogy ne lehetne kártyával pl. és igazunk lett. Itteni 1. kapu 60 maki(macedón dínár:), de elfogadnak kártyát is, jó hogy rizikóztunk.2. kapu: 50 maki. Benzinár: 80 dínár/ liter Gevgelijánál tankoltunk.
A görög határ szívás,2 működő kapu van 2 sor, de a pofátlanok próbálnak beférkőzni, így alakul 3. 4. sor is ami a bekéredzkedőkből áll.
Görögországi benzinár: 1.71.-EUR!/liter tehát a határ előtt érdemesebb tankolni. Maestro, Mastercard, Visat szinte mindenhol elfogadnak.
Theszalonikibe este értünk, nagyon nagy az élet, nagy a forgalom az utakon. Szállásunk a Minerva hotel volt központi részen, jó lett volna csak bedöglött a légkondi és még szept.15.is 30 fok körüli hőmérséklet volt:)
Nagyon finom görög söröket ittunk: Alpha-t és Vergina-t:)Este hangulatos a parton sétálni a Fehér torony felé, végig bárok, tele emberekkel. Szaloniki nevezetességeit nem sorolom, a gugli segít ebben.
Mi a Negroponte étteremben vacsoráztunk nagyon finom 2 személyes steaktálat sült burgonyával és isteni tzatzikivel:) Nyami!
A 2. napon Sarti felé indultunk, Chalkidiki félsziget GPS-sel leggyorsabb úton Nikitiig, és onnan körbe Sithoniai félszigeten(nem a legrövidebb úton Sartiig) ami max. félórás kitérő: megéri!Gyönyörű!Az út szerpentines, sok kiállóval, a látvány lélegzetelállító.
Mi a booking.com-on foglaltunk a Hotel Stefani-ba, ami kb. szept.10-től 38.-EUR/ éj/2fő reggelivel. A szállás légkondis, free wifivel,erkéllyel(mién az Athos-ra nézett!),redőnnyel, a szállodának saját medencéje is van és tiszta. Nagyon jó kis hely, visszavágyunk! Semmiképp se 1-2 napra menjetek, nekünk nagyon kevés volt 1 nap, dehát Isztambulba "siettünk".A tengerpart a szállásról sétányi távolságra van(partja finom homokos), de az éttermek, bárok is. Sok minden magyarul kiírva, meglepő h a pincérek is 1-2 mondatot tudnak magyarul.Étel: kb 11-15.-EUR/2fő. Robogót béreltünk Angelo-tól aki egy nagyon kedves helyi, és 10.-EUR-ért ad ki robogókat. Nekünk 5+3.-EUR volt benzinnel úgy h kb du. 2-től este 9-ig nálunk volt a robogó:)ja és amikor visszavittük nagyon finom vörösborral vendégelt meg minket:)
Blogon olvastunk a Narancspartról, azt kerestük meg robogóval, nos, ajánlom én is, látni kell: Sarti vége táblától figyeljünk, kb. pár km-re É-ra, van jobboldalt PALAMITSI BEACH tábla és onnan kb. 1km még 73-as kilóméterjelző után be jobbra egy kis úton, az autók beljebb parkolnak. Megérkeztünk,picit sétálni kell.
Innen még valamennyi É-ra utazván, jobboldalt parkoló autókat látunk, ez egy újabb strand, gyönyörű, le kell mászni növények, fák gyökerein egy kis öbölbe, de ezt is érdemes megnézni, a víz kristálytiszta. Sartin minden megfizethető, mindenki megtalálja a maga igénye szerint valót. Este picit kirúgtunk a hámból, 7.-EUR/ fő ittunk este koktélt egy part menti bárban, nagyon megérte, kezdésnek kaptunk 1 palack vizet, 2 db pohárral, 1 tál chipset, és 1 tál mogyorót, és bőven volt alkohol mind2 koktélban, amit nagyon igényesen készítettek el.
Másnap tovább Rodostó felé. Az út meglehetősen kanyargós, szerpentines, megviselheti a gyomrot, de a látvány lenyűgöző, Kavala felé mentünk, szép fotók készültek. Ahogy közeledünk a török határ felé egyre kietlenebb már a görög oldal is. Alig van benzinkút.
Görög-török határ érdekes...fegyveresek mindkét oldalon.
Török határ 1.kapu: útlevél,áthajtás egyirányú útból kiálló fogakon,2.kapu: VISA bódé 15.-EUR/fő csak készpénz!, 3.kapu: POLICE bódé, bepecsételnek,4.CUSTOM bódé: kocsipapírok, 5.Car inspector(út mellett ült egy asztallal) bepecsétel,6.Full control: mindent papírt megnéznek, és érdeklődnek hová tartasz és miért
Török benzinár: 4.45 TL/liter NAGYON DRÁGA!
A határ után egymást érik a benzinkutak.(Shell, Lukoil, BP stb).
Rodostó felé vettük az irányt. Ott a Rodosto Hotelben szálltunk meg, központban, minden közel, finomak az ételek, közel volt a Rákóczi múzeum.
A végcél Isztambul volt, ahol 6 éjszakát és 5 teljes napot töltöttünk. Rodostótól Isztambul felé ki van írva mikor elérjük az autópályát, hogy OGS vagy KGS kapu, itt így lehet csak fizetni az OGS-nél van egy szerkezet a kocsiban amit érzékel és levonja a megfelelő összeget a bankszámláról, a KGS egy kártya és jelzi a kapu előtt hogy hol lehet lehajtani megvásárolni. Ez a kártya 5TL+45TL-t kell rátölteni, szóval a legkevesebb összeg az 50TL amiért egy ilyenhez jutunk, NEKÜNK VAN ELADÓ!! ha bárkit érdekel, jelenleg 32TL maradt rajta( a kártya díját nem kérjük), hihetetlen de nem váltják vissza, viszont megnézettük mennyi van rajta.
Útdíjak: 2,75 TL Isztambulig, aztán Boszporusz híd is fizetős(Európából Ázsiába): 3,75 TL(hazafelé Edirne felé még -6.50TL a kártyáról)
Isztambulban megfogadtuk a törökök mondását, hogy Európában kell dolgozni és szórakozni de Ázsiában kell lakni, így a Harem Otel-ben szálltunk meg, csodás Boszporusz kilátással. 5 perc sétára van a Harem kompkikötő ahol 2TL-ért/fő/út lehetett jetont venni, amivel bejutunk a kapun a komphoz, Eminönübe megy át kb 20 perc alatt és a kompok kb. negyedóránként járnak reggel 7től este 22.30-ig.(Ha Európai részen száll meg valaki akkor is ajánlom kipróbálni a kompozást, rajta 1TL -ért finom török tea kapható, szép látvány..mi kell még?:))
Eminönüből szinte minden fontos látnivaló megközelíthető. Átsétálva a zebrán a komptól már látni a Sirkeci pályaudvart onnan még picit felfelé sétálva van egy Turist office vagy mi és ott ingyen lehet Isztambul city map-ot kapni ami nagyon hasznos. Itt felfelé sétálva, követve az embertömeget jutunk el a Gülhane Parkhoz(egy sétára érdemes betérni), majd a Topkapi 1. udvarhoz, ahol meg lehet venni a jegyet 20TL a palotába és ha így a 2. kapun bejutottunk ott a parban bal oldalon a Hárem előtt lehet megvenni a belőpőt a hárembe, ami még 15TL, nagyon ajánlom, csodaszép, nem szabad úgy eljönni Isztambulból,h ne lássuk, nekem a Dolmabahcét ajánlották, de azt kihagytam, mert arra sétáva amúgy is hömpölygő sort kellett volna kivárni, de engem a Topkapi jobban vonzott: nem csalódtam! Szánjunk az egészre min.3-4 órát!!
A túrák tervezéséhez fontos info mi mikor van zárva!:
Vasárnap: Fűszerpiac és Nagy bazár; Hétfő: Hagia Sophia/Aja Szofia, Dolmabahce;Kedd: Topkapi Palota; Szerda: Yedikule és Rumeli Hisari, Csütörtök: Dolmabahce.
Ha a Topkapitól feljebb sétálunk bele"botlunk" az Aja Szófiába, és a Kék Mecsetbe. A Kék mecset ingyenes, de mégsem volt tömeg vasárnap, sorban állás csak a cipőlevétel miatt volt. Bent enyhe lábszagra kell számítani, ezt megszokva már lehet is élvezni a csempedíszítést, kupolákat, boltíveket:)
Innen a Szultanahmet téren(vagy Hippodrome tér) keresztül sétálva lehet eljutni a Yerebetanhoz, víz alatti víztározó, nem hagytuk ki:) 10TL/fő, mindennap nyitva 9-18.30-ig.Itt közel megy a T1 villamos, amivel 2TL/fő lejuthatunk vissza Eminönű kompkikötőhöz, de ha ott nem szállunk le elvisz a Galáta hídon át (onnan hegymenetbe gyalog érdemes felmenni a Galáta toronyba: csodás panoráma, 11TL)egészen a Dolmabahce-ig.
Ha valakinek kevés az ideje, szerintem a modern rész nem olyan érdekes, mi megnéztük, de ha nem lenne elég időm azt hagynám ki, tehát az Istiklal Caddesi és Taksim teret, mi este voltunk úgy nyüzsgő volt és érdekes, de nekem az óváros jobban tetszik. Este érdemes egy teázóba/kávézóba beülni, ahol vizipipáznak már a hangulat miatt is:)
Még európai oldal: Sirkeci állomásról indul vonat a Yedikule-höz, azt hiszem 6. megálló de ki van írva, 2TL a vonatjegy/fő/út és a belépő ott 10TL, ami meglepett mert neten 5TL volt írva...no komm
Ázsiai részen még voltunk a Camlica Hill-en(blogon találtam h létezik ilyen:)), a legszebb kilátás innen nyílik Európára és a Boszp. hídra, gyönyörű!Ha már itt vagyunk estefelé érdemes lemenni Üsküdarba, és a Pasa Limani Cd.körül leparkoni, szép mecsetek vannak a környéken és a parton sétálva isteni halas szendvicset ehetünk utcai árustól, aki ott süti előttünk a halat és kedvünk szerint tehetünk a szendvicsünkbe salátát, hagymát, paradicsomot. (hasonló halas szendvics árus van a Galata híd környékén is, de talán még több helyen is)
Ha már a kajáknál tartunk próbáljunk ki amit lehet, pl. a Lahmacun-t, ami török pizza darált hússal feltekerve zöldségekkel nagyon finom,vagy pl utcai árusnál mindenképp vegyünk frissen facsart leveleket, narancs 1 TL/pohár a gránátalma drágább 2-4TL között.Utcán árulnak még főtt-sült kukoricát 1TL, simitet(szezámos perec-isteni!)1TL, sült gesztenyét: 100gr/5TL; 0,5l-es vizet 50 kurusért(0,5TL), ami 60Ft kb.:))néhol picit még alkudni is lehet ha van sok aprópénzünk és picit kevesebb, mint amibe a portéka kerül azért odaadják.(pl 2TL helyett 1,50-et..stb)
Nekünk a Nagy bazár csalódás volt, szétnézni Ok de semmi extra,drága, még alkudozással is. Vizipipát vettünk alku után 10TL az jó vétel volt, itthon már ki is próbáltuk:)A Topkapihoz felvezető utcán olcsóbbak a szuvenírek, pl hosszúkás párnahuzat 5TL, Grand Bazar-ban ugyanaz 30TL!!..
Tapasztalat: nem nagyon beszélnek angolul! de azért el lehet boldogulni, de ha bólogat, mosolyog még nem jelenti, hogy megért:)
A vezetés káosz, teljesen más mint itt, jön és dudál, nincs udvariasság, aki gyorsabb az nyer! 3 sávnál 4-ben közlekednek.
A fűszerpiacon nincs alkudozás, de szép árut lehet kapni jó áron, plussz szép mécsesek 3-10TL között. Nagy bazárban drágábbak ezek is.
A szeszesital nagyon drága, még a nagy áruházakban is, berugni ne Isztambulba menjünk:)vagy vigyünk jó sok pénzt.
Almetea csalódás, porból készül,olyan mint egy almalé felforralva, inkább Caykur-t vegyünk, fekete tea, nagyon finom-ilyesmi lehet a "kompos" tea.
Mindenhol sok a rendőr, áruházakban fémdetektoros kapuk, táskaeelenőrzés. Semmi attrocitás nem volt, kultúráltak,segítőkészek, sokan tudnak 1-2 szót magyarul, egyedül mászkáltam, mint lány napközben és semmi probléma nem volt,persze a szőke haj+kék szem érdekes, és tetszik nekik, tehát megnéznek, de nem tolakodóak.
Nagyon szép napokat töltöttünk itt, csodás emlékekkel távoztunk és fájó szívvel.
Hazafelé Edirne felé indultunk (cél Szófia) 1. KGS kapunál kártyaegyenleget mutat ami 38,50TL majd 212km múlva fizettünk 6,50 TL, itt próbálkoztunk a kártya visszaváltásával, de sajna nem veszik vissza és 32TL van rajta, a kártya ELADÓ!!írjon akit érdekel, 5 évig lehet felhasználni.
Török-bolgár határ kb 3-4 kapu, de volt ahol tovább intettek, gyors áthaladás.Bolgár részen kinyitották a csomagtartót. Bolgár díjak(útadó és autópálya díj): 1.ablak: 10leva/5.-EUR; 2.ablak: 6leva/3.-EUR
Benzinárak: kb.2,44.leva/liter, mindenhol rendőr, be kell tartani komolyan a sebességhatárokat!!, pedig sok az indokolatlanul alacsony seb. korlát!! de erre pályáznak!
Bulgária felejthető, nem volt egy nagy élmény Szófia.Bulgária-Szerbia határ gyors áthaladás, útleveleket nézik.Szerb-magyar határ fél-fél óra várakozás, utána finom magyar halászlé az 5-ös út mellett a Fehértói Halászcsárdában.
Fáradtan de élményekkel tele érkeztünk haza.

Jó utat minenkinek:)