Egy kis Europa a Csendes ocean kozepen

Új Kaledónia Noumea

Ott-tartózkodás ideje: 2012. jan. 10.  - 2012. márc. 10. (60 nap)

0 hozzászólás I 1 400 látogató olvasta. Rögzítve: 2012. ápr. 06. küldd el ismerősödnek
avatar mojoking Beszámolója
Nem is tudom igazan, hogy vagjak bele.
Nagyjabol a vilag masik felen, kozel 20 000 kilometerre Budapesttol, van egy, magyarok szamara eddig joforman ismeretlen orszag, mely valojaban az Europai Unio resze.
Nem vicc, Uj Kaledonia, Franciaorszag tengeren tuli teruleteinek egyikekent szinten EU-s terulet. Ennek egyetlen lathato elonye a belepeskor volt, amikor nem kellett a 36 oras repulout utan vegigallni a Foreign Countries sort a masik 150 japan turistaval, hanem mehettem rogton, egy gyors utlevelellenorzes utan a csomagjaimert. Ahol is ert az elso kellemetlen meglepetes, miszerint, pont mint Ausztraliaba, ide sem lehet semmilyen organikus anyagot (ertsd etelt) bevinni.
Az orszag a nagyjabol 300 kilometer hosszu, 30 szeles fo szigetbol, illetve az 5 nagyobb szigetbol allo Loyality Islands-bol all.
Klimajat tekintve tropusi, hosszu, meleg,bar nedves nyarral (Novembertol Aprilis vegeig), es rovid, huvos (16-20 fok) szaraz telbol all.
A helyiek malinezek, akik az 1700 evekben foglaltak el a fo szigetet. A lakossag cca. 260 000 fo, melynek a nagyja a sziget deli reszen talalhato Noumeaban el. 2014 ev vegere nepszavazast irtak ki a Franciaorszagtol torteno vegleges elszakadas kerdeseben, melynek oromere azota a francia allam boldogan telepiti be a franciakat, es ad nekik allampolgarsagot, a fent irtakat "demokratikusan" megakadalyozando...:)
Mindezt meg veletlenul sem a sziget eszaki felen talalhato nikkel es kobalt banyak miatt, szimplan barati szeretetbol.
Gyakorlatilag elmondhato, hogy egy erosen kozpontositott orszagrol van szo, egy fovarossal, es egy ket kissebb varossal (Kone eszakon kb 15 000 fos lakossaggal a masodik legnagyobb).
Mint irtam a cimben, es a helyiek is igy emlegetik, Uj Kaledonia egy kis darab Europa, Oceania nyugati szelen. Kulonos elegye a malinez kulturanak, es a francia behatasoknak. Nehol hofeher homokos tengerpart, nem messze tole pedig hangulatos, tipikus kis parizsi kavehazak ettermek. A hivatalos nyelv francia, a helyiek allitolag beszelik meg az "osi" kanak nyelvet, de nekem nem sikerult megismerkednem vele. A minimalis franciatudasomat az angollal keverve mindenhol tokeletesen megertettem magam, sot, kifejezetten tetszett nekik, hogy probalkoztam par mondatot franciaul, mielott feladtam volna..
Az uthalozat pocsek, gyakorlatilag a 250 km-re levo Kone megkozelitese atlagosan 6 orat vesz igenybe, cserebe ket legitarsasaguk is van (egy International, illetve egy kizarolag Domestic), plusz a legtobb helyre hajoval is eljuthat, aki jobban raer es turistaskodni van kint.
A mindennapi megelhetes nagyon nehez, az arak meg szamomra is horrorisztikusak voltak (nagyjabol a duplaja minden a francia araknak, amik szinten legalabb masfelszeresei az otthoniaknak).
Ezt azzal magyarazzak, hogy mindent importalniuk kell kulfoldrol (bar, nagy csend volt a valasz arra a kerdesemre, hogy akkor miert ugyanolyan draga peldaul a hal, mint barmelyik hus- na mindegy)
A sziget fokent a turistakbol el, ezt nem is titkoljak, tonnaszamra erkeznek a (foleg naszutas) japan turistak, allitolag volt valami film Japanban harminc eve, ami foldi paradicsomkent jellemezte Uj Kaledoniat, azota az osszes oda akar menni naszutra. (Miutan elmentek meghazasodni Parizsba.. Hulye egy nep)
A szigetek kozul egyet latogattunk meg, de arrol majd legkozelebb kicsit bovebben..

Udv: