Cinque Terre, szerelem első látásra

Olaszország Cinque Terre

Ott-tartózkodás ideje: 2010. máj. 16.  - 2010. máj. 20. (4 nap)

4 hozzászólás I 5 683 látogató olvasta. Rögzítve: 2012. ápr. 12. küldd el ismerősödnek
avatar vamosy Beszámolója
Corniglia, a mi kis falunk
Körülbelül 3 éve olvastam egy osztrák újság utazási mellékletében a Cinque Terréről. Szép volt, tetszett, ennyi. Azóta sem hallottam róla. Ahogy volt elfelejtettem. Páromnak volt az idén egy kerek születésnapja. Már együtt is sokat utaztunk, nagyon szeretünk ismeretlen vidékeket megismerni, úgy Magyarországon (bejártuk már nagy részét), mint külföldön. Elhatároztam, hogy meglepem egy 7 napos toszkánai utazással. Januárban már elintéztem mindent (repülőjegyet, szállást Firenzében, programokat, stb., kivéve az autóbérlést.) Három héttel az utazás előtt az autóbérléssel foglalkozó cégnél mondta a hölgy, ha Toszkánába megyünk, szánjunk rá 2-3 napot a Cinque Terrére. Mutatott képeket és az Ön honlapját, és ekkor döntöttem el. Ezt látni, érezni kell, meg kell élni!! Így jutottam el Önhöz. Ezúton szeretnék ismét köszönetet mondani a segítségéért a szállás megszervezésében.
Innen kezdődik a beszámolóm.
Cornigliában kaptunk szállást. A legjobb döntés volt (nem volt más választásom, hiszen a kért időpontban csak itt volt hely, óriási szerencsére), mert nem volt a turistáktól ellepve, nyugis, "érintetlen" szépségű falucska a maga elragadóan kedves környezetével. És ahogy a voucher szólt: "...ha megérkezik, menjen el a Matteo kávéházba és érdeklődjön Signora Marilena után...". Amikor ezt olvastam, nem akartam hinni a szememnek. Persze, hogy azonnal megtaláltuk, és még természetesebb, hogy egy kukkot nem beszélt az olaszon kívül. Mi meg ugyanígy voltunk az olasz nyelvvel. De megértettük egymást, hogy hogyan, ne kérdezze, mert én sem tudom.
Az Appartamento Elsa!! A "belvárosban" (egy szűk utcácskából állt, egy térrel, ahol a Cafe Matteo is található) volt, szinte a legjobban lerobbant, öreg, vakolatlan házban. Ez volt az első sokk, aztán jött a második. Az emeleten volt, nem lehetett meghatározni, hogy az elsőn vagy másodikon. A feljárat. Úhhhhh! A lépcsőfokok kb. másfél-kétszer olyan magasak voltak, mint egy normál lépcsőfok. 28 lépcső a sötét lépcsőházban (Budapesten félnék bemenni), míg felértünk, mindketten arra gondoltunk, hogy a csomagokat nem is hozzuk fel, és "világgá megyünk". Plusz hozzá, páromat 1 hónapja műtötték a szívével. Szóval, felküzdöttük magunkat az első vagy második emeletre, ahol Signora Marilena kinyitotta az ajtót és...megnyugodtunk. Egy teljesen frissen felújított 40 m2-es, két szinten nagyszerűen berendezett kis lakás. Gázfűtéssel, mert reggel-este jól esett a fűtött szoba. Igaz, a berendezés eléggé "eklektikus" volt, de megvolt minden és tiszta volt. És balkon volt hozzá, és milyen kilátással! Az egész kis falu tárult elénk! A templommal, a házakkal, a tipikusan teraszosan megművelt szőlőkkel és olajfákkal. Egyszerűen elfelejtettük az operációt, a 28 lépcsőfokot (ami legalább 40 normális fokot jelentett), a szörnyű feljáratot. De mindezek eltörpültek a sok szépség láttán és amellett, hogy már lelki szemeink előtt lebegett, hogy mik várnak még ránk.
Amikor leszálltunk a repülőről, és a bérautóba ültünk, még nem tudtuk hova megyünk és milyen csodákat fogunk megélni. Az az út Firenzéből Cornigliába sok meglepetést hozott. A jellegzetes toszkánai táj után szinte észrevétlenül - La Spezián keresztül - elkezdődött a számtalan "hegyre fel-hegyre le" menet az egy autó szélességű szerpentinen. Félelmetes és egyidejűleg gyönyörű volt. Akármerre jártunk, mindig csak szépet és még szebbet láttunk, ami a természetet és a tájat illeti. A végére bizony annak ellenére, hogy legalább 1,5 millió km-t autóztam már életemben, elfáradtam.
Cornigliából jártunk kirándulni, mielőtt az utolsó kőig megismertük "kisfalunkat". Minden egyes négyzetcentiméter maga volt a csoda. A virágok, a növények, a madarak éneke. Az épületek, az egész környék. És a tenger!! Te jó Isten!! A fő utca végén volt egy kis plató, kilátás a tengerre. Lenyűgöző volt.
Aztán voltunk vonattal Manarolában, Vernazzában. Mindkettő tündéri kis falu, jobb állapotban lévő házakkal, gyönyörű környezettel, sok turistával. De a "mi" kis falunk verte az egészet. A maga bájával, egyszerűségével, kevés turistájával, mindent felülmúlt.
A szállás, mint említettem, kitűnő volt. Ami a lakást illeti. Vettünk élelmiszert, amit tudtunk olasz specialitásokat. Reggeli a teraszon a napsütésben, lábunk alatt a falu. Prosciutto, mozarella, milánói szalámi, igazi olasz fehér kenyér. Királyi reggeli! És a kávé! Akárhova mentünk, a legkisebb faluban, a legegyszerűbb vendéglőben, a kávé mindenütt osztályon felüli. Napközben séta, kirándulás. Kávéval, süteménnyel. Este vagy otthon, vagy kisvendéglőben vacsora borral, igazi helyi specialitással. Gasztronómia is szuper. És az emberek. Kedvesek, barátságosak, előzékenyek. És nem csapnak be sehol!!
Sajnos párom operációja miatt nem tudtunk igazi túrákat csinálni, csak sétáltunk nagyon sokat. Hiszen az idővel is szerencsénk volt. De így is sokat láttunk és csak szépet.
Visszafelé Firenze felé - La Spezián keresztül - amit láttunk, az felejthetetlenül gyönyörűséges volt. Amikor fent voltunk az egyik hegy tetején és elénk tárult az öt falu, a "Cinque Terre", a tengerbe nyúló, égbe nyúló sziklákon. Ez a látvány olyan élmény volt, hogy szinte leírhatatlan. Életemben bejártam a fél világot, sok szépet láttam, de ehhez hasonló lélegzetelállító látványt még sohasem. Igaza volt annak, aki azt írta az egyik élménybeszámolóban, hogy amikor azt mondod, hogy ennél szebbet nem látsz, elmész 500 métert, és tessék, még szebb jön. Ez igaz.
Röviden összefoglalva, minden nagyon jól sikerült. Minden nagyon szép és jó volt. A szállás (Signora Marilenával), a kulináris különlegességek, a vidék, a táj, a tenger és az emberek. És egyben biztos vagyok. Abban, hogy ismét megyünk, már jövőre. Adósok maradtunk, nem láttuk Monterossót, Riomaggiorét, Levantót és a többit. Nem 3 napra megyünk, hanem minimum egy hétre. És csak Cornigliában ("Ő" marad a szerelmünk) fogunk lakni, de most olyan szobában, ahol a tengerre néz az ablakunk.
Még egyszer - ki tudja hányadszor - köszönöm Önnek ezt az életre szóló élményt. Hogy is mondja az egyszerű ember? "Jövőre ugyanekkor, ugyanitt".
vamosy kapcsolódó élménybeszámolói:
vamosy - 2013.07.25. 11:31

Kedves Éva! Nyélbe ütöttétek a tervezett Cornigliai kirándulást. Mi májusban voltunk ismét 10 napra ott. Isteni volt, maga a gyönyör! Írtam uti beszámolót.

vamosy - 2012.12.14. 23:14

Kedves Éva, szia. Örülök, hogy felkeltettem érdeklődésedet. Corniglia egy tündéri hely. De ne feledd el, 69 éves vagyok és rühellem az u.n. "action"-t. Egy nyugis hely, kevés turistával. Mindenhová el lehet jutni innen. Autóval, vonattal. A vonat még magyar szemszögből is elfogadható. A szoba ára (csak privát szobák- appatmanok- vannak) 65 Euro volt, 2 személy számára. Minden volt az appartmanban, cca. 40 m2 volt. Semmi luxus, de szuper volt. Hol tudod "bucholni" ? Vagy az interneten, direkt, vagy a magyar képviselőn keresztül. Az ár ugyanaz, sőt.... A címe : www.cinqueterre.hu Pálinkás Tímea a hölgy, aki mindenben segít. Nem utazási iroda, de megbízható, nem link. Tőle mindent megtudsz és segít szívesen. Ha sikerül elintézni, kérem jelentkezz! Óriási élmény a Cinque Terre. Szerelem első látásra, tényleg. Kellemes nyaralást, bár mi májusban voltunk. Csodálatos volt. Baráti üdvözlettel: András.

vamosy - 2012.12.14. 23:13

Mikeve - 2012.12.13. 13:35

Szia! Nagyszerű a beszámolód, és annyira megtetszett Corniglia, hogy a tavaszra tervezett pár napos Cinque Terre-i pihenésünk alatt itt szállnánk meg. Tudsz-e esetleg elérhetőséget a szálláshoz? Ez szoba vagy apartman volt? Emlékszel-e rá, hogy körülbelül mennyibe került? Segítségedet előre is köszönöm.Üdv: Éva