A csodálatos Hallstatt

Ausztria Hallstatt

Ott-tartózkodás ideje: 2011. ápr. 24.  (1 nap)

0 hozzászólás I 3 410 látogató olvasta. Rögzítve: 2012. szept. 14. küldd el ismerősödnek
avatar kalled Beszámolója

Cimkék: Ausztria Hallstatt templom tó hegy világörökség UNESCO

Hallstatt... Szerelem első látásra...

Amikor megálltam és megpillantottam a hegyekkel körülölelt tó partján ezt a parányi városkát, a szinte egymás tetejére épült házaival, azonnal és végérvényesen beleszerettem.
A város a hegy és a tó közé épült, régen a bejutás sem volt egyszerű, mert szinte teljesen el volt vágva a külvilágtól. Vezetett hozzá néhány gyalogösvény, de leginkább mégis vízi úton közelítették meg a Hallstatti tavon keresztül.
Ma már nincs ilyen gond a hegyben épített kb. 1 km-es alagútnak köszönhetően.

A tó partján szinte a sziklafalba épült a város. Egyetlen főutcája van, mely a tó mellett vezet végig. Elcsodálkoztam, hogy hogyan is jutnak fel az egymás fölé, mögé épült házak lakói otthonukba. A hely szűke miatt a városlakók a gyümölcsfákat közvetlenül a házak mellé ültették és felfuttatták azokat a falon. Így csak ki kell nyúlni az ablakon egy finom gyümölcsért.
A város főtere hangulatos, szinte mesebeli. Régen itt volt a piac, és a téren a kereskedők laktak. Az ő adományaikból emelték a tér közepén a Szentháromság szobrot.
A tér tó felőli részén áll a római katolikus plébániatemplom, azon túlhaladva pedig a kikötőhöz jutunk, ahol hajóra szállva a vízről is megcsodálhatjuk a várost és a környéket.

Hallstatt legfőbb nevezetessége a Mária mennybemenetele templom. A sziklafalba vájva épült templomhoz hosszú lépcsősor vezet. A mellette lévő terület a város halottainak átmeneti nyughelye. Igen, átmeneti, mivel a temetkezésre kevés a hely, ezért a sírokat kb. 10 évente feltárják, a csontokat megtisztítják, kifestik, ellátják az egykori „tulajdonos” nevével és a templom melletti kis kápolnába, a Csontházba helyezik őket.
Ha már felsétáltunk ilyen magasra, érdemes fentről is megtekinteni a várost. Páratlan panoráma tárul elénk.

A város egész történelmét és arculatát a só határozta meg. Még a neve is azt jelenti kelta nyelven, hogy a „ só helye”. (hall = só, statt = állomás, helység)
Ne csak úgy gondoljunk a sóra, mint ételízesítőre, régen a város lakói ezzel fizettek. Igen fontos cserekereskedelmi cikknek számított, mert akkoriban ez volt az egyetlen tartósítószer. A són kívül a tó is nagyban hozzájárult Ha város fejlődéséhez. Pontosabban a tó segítette elő a sóipart, ugyanis a szállítás vízi úton történt.
Hallstattban található a világ legrégebbi ismert sóbányája, melyet 2002-ben múzeummá alakítottak át. Mi ezt már nem tekintettük meg, de akinek van ideje, ne hagyja ki.

Hallstatt csodás város, és méltón foglal helyet az UNESCO Világörökség listáján.