Ausztria, Neuhaus am Klausental, SzG3

Ausztria

Ott-tartózkodás ideje: 2012. okt. 16.  (1 nap)

0 hozzászólás I 2 041 látogató olvasta. Rögzítve: 2012. okt. 17. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Ausztria neuhaus várrom

Schloß Tabor-hoz képest egy ugrás ez a várrom, bár eléggé későn értem oda (sajnos a munkaidő után egyre kevesebb a nappali idő, a közelebbi helyek meg már fel vannak derítve). Így nem túl ideális körülmények között tudtam fényképezni. Talán az alkonyi kép a romokon keresztül a legjobb.
Na de vissza a várromhoz. A környék egyik legrégebbi vára, középkori eredetű (nem véletlen a címben szereplő két név, ezeken volt ismert). Szerepe a Mura és a Rába vidékének védelme volt. Végzetét az okozta, hogy II. József császár (MO-on ismertebb nevén: a kalapos király) egy rendeletében sarcot vetett ki a dombokon álló várakra és kastélyokra, melynek fejében adókedvezmény ígért. Valószínűleg ezt az adót a vár urai nem tudták kifizetni és a vár romlásnak indult. Sajnos a rendeletnek nem nagyon tudtam utána nézni, mivel a Wikipedia szerint II. József uralkodása alatt (kb 10 év) közel 6000 rendeletet adott ki (ez állítólag olyan sok volt, hogy még a saját hivatalai apparátusa is kezelhetetlennek tartotta ezt a mennyiséget). egy adalék még a császárhoz (nem tartozik ehhez a várromhoz): halála előtt 3 kivételével az összes, Magyarországra vonatkozó rendeletét visszavonta. Ez a három: a türelmi rendelet, a jobbágyrendelet és az alsó papságot támogató rendelet. Állítólag ezt monda halála előtt: Szivemből kívánom, hogy Magyarország az intézkedések által annyit nyerjen boldogságban és jó rendben, mennyit rendeleteim által akartam neki megszerezni.