Magyarország, magyar - osztrák - szlovén hármashatár, SzG3

Magyarország Felsőszölnök

Ott-tartózkodás ideje: 2012. jún. 05.  (1 nap)

0 hozzászólás I 10 640 látogató olvasta. Rögzítve: 2012. nov. 07. küldd el ismerősödnek

Cimkék: ausztria magyarország szlovénia hármashatár

Most egy olyan helyen voltam, amellyel kapcsolatban némileg zavarban vagyok, hogy melyik országba is helyezzem, mert a végcél végül is három ország területén található. Azért döntöttem az osztrák beszámolókhoz való csapódást, mert onnan mentem fel. Ennek persze gyakorlatias okai is voltak, innen volt a legrövidebb a megközelíthetőség (beleértve az autóutat is). A magyar oldal felől túl hosszú lett volna az út (csak munkaidő után tudok nézelődni), kb 4,5 - 5 km, míg az osztrák oldalról csak kb. 1 - 1,5 km volt az út. A szlovénok felé elég hosszú lett volna az autóút, csak nagyobb kerülővel lehetett volna eljutni a kiinduló ponthoz. Na de vissza ide. Szentgotthárd felől érdemes Alsószölnökig eljönni, majd ott átmenni Ausztriába. Itt többszörös balkanyar után (nem nagyon jelölik a hármashatár irányát) a Oberdrosen-i utat kell megtalálni. Bár sokad rangú mellékútnak jelölik, kitűnő állapotban van (jön a szokásos sóhajtás: bárcsak a mi harmadrendű útjaink is ilyen állapotban lennének!). Itt túl kell menni a falun és olyan 500 m után egy tábla fogja jelezni az utat a hármas határhoz (Dreiländerecke). Eleinte egy viszonylag erős emelkedőjű út visz felfelé, de ez 200 m után átvált gyenge emelkedésbe, ill. néhol közel vízszintes. Ekkor ugyebár osztrák területen gyalogolunk. 1 km után beletorkollik a szlovén parkolóból jövő gyalogútba, itt balra kell fordulni. Ekkor már szlovén területen gyaloglunk, az osztrák határ tőlünk balra van kb 10 - 15 m-re. A hármas határt jelző hármas határkő előtt lesz még egy rövidebb emelkedő, de néhány perc után már ott is vagyunk. A szlovén út a vége felé rátér a tényleges határ nyomvonalára. Annak pontos kijelölését úgy oldották meg, hogy konkrétan itt balra az osztrák, jobbra a szlovén határkövek vannak és mindegyikre rá van vésve, hogy tőle a másik kő irányába milyen messze van a tényleges határ. Ugyanez van a másik irányból is. A két szám összegének pontosan egyeznie kell a két kő közötti távolsággal. Fent a hármas határkőnek értelemszerűen három oldala van, mindegyiken rajta van az adott ország címere és arra felé néz az az oldal, amerre az adott ország van. Na erről ennyit. Még röviden: a táj szép, az erdőt fényképezni nem túl lelkesítő feladat, a legtöbb erdő feltűnő hasonlatosságot mutat egy másik erdővel. Mindenesetre érdekes volt, mivel eddig még egyetlen hármas határnál sem voltam.