Szlovákia, tutajozás a Dunajecen, SzG3

Szlovákia

Ott-tartózkodás ideje: 2009. jún. 01.  (1 nap)

0 hozzászólás I 4 829 látogató olvasta. Rögzítve: 2012. dec. 12. küldd el ismerősödnek

Cimkék: szlovákia dunajec folyó tutajozás

Most azt szeretném bemutatni, hogy nem túl messzire is milyen szép helyek találhatóak. Több alkalommal voltunk már itt és soha sem csalódtunk a tájban. A Dunajec ezen a helyen határfolyó Szlovákia és Lengyelország között (anno magyar lengyel határ volt). Mind a két ország indít tutajokat, a lengyel kb. 14 km hosszan, a szlovák kb. 10 km hosszan megy lefelé. A tutaj igazából 5 összekötözött keskeny csónak, melyet 1-2 tutajos irányít. Az elején fenyőágak vannak a felfreccsenő víz ellen. Mi mindig a szlovák oldalon voltunk, ennek két oka van: a lengyel oldalon "csak" hegy és erdő van, a szlovákon kitűnő gyalog és kerékpár út van (tanösvény), ezen vissza lehet sétálni a kiinduló ponthoz (vagy busszal visszamenni, de szerintem az első megoldás jobb). A szlovákok csak a tényleges szorosban közlekednek, a lengyeleknek ennél hosszabb utat kell megtenniük (meg a visszaút is komplikáltabb azon az oldalon). A szlovák oldalon a Vöröstorony kolostornál kezdődik a tutajozás. A jegy megvétele után a kikötőnél kell beszállni tutajokba (a lengyel oldalon két hullámban igen nagyszámú tutajt indítanak el, a szlovák oldalon inkább kevesebbet, de folyamatosan. Ma már kajakkal, kenuval, gumi tutajjal is le lehet menni). Maga a tutajozás abszolúte ne veszélyes, a tényleges raftingolástól távol áll, csak csorog lefelé. Néha a tutajos beugrik a vízbe és otthagyja a tutajt egy jó kis úszásért. Maga az út kb. 1 és negyed óra, a táj csodálatos ahogy kanyarog a hegyek között folyó. Ha a végére értünk és kikötöttünk, akkor vagy visszasétálunk a folyó mellett (erősen ajánlott), vagy visszabuszozunk. Miután a határ csak néhány méterre van, egy gyalogos határátkelőn átmehetünk a lengyel oldalon lévő nagyon szép fürdő (kúra) helyre: ez Szczawnicza.
Aki a Tátrában nyaral, ne hagyja ezt a helyet ki, egynapos túrára érdemes ide jönni (kb. 70 km). Zakopánéból is érdemes idejönni, a lengyel oldalról már egy gyalogos és kerékpáros hídon át lehet jönni a szlovák oldalra (a lengyel oldalon még érdemes megnézni Nedec várát (lásd OTT).