Magyarország, Somló Tájvédelmi Körzet, Szg3

Magyarország Somló-hegy

Ott-tartózkodás ideje: 2012. aug. 23.  (1 nap)

0 hozzászólás I 1 637 látogató olvasta. Rögzítve: 2012. dec. 29. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Magyarország somló vulkán hegy bor szőlő templom

Ahogy autóval a 8-as úton közlekedek, óhatatlanul is szembeötlik a Somló jellegzetes hegye. Akár Badacsony is lehetne, ha a Balaton északi partján lenne. De nem ott van, viszont ez hazánk legkisebb történelmi borvidéke. Az egyből látszik, hogy itt minden a borért van. A hegyhez több úton is be lehet menni a 8-as útról. Arra figyelni kell, hogy a már egészen jól kiépített beton utak zömmel egynyomúak, meg száguldozni sem lehet (nem is ez a cél). Amerre csak megy az ember, szőlő-szőlő hátán, meg présházak. A dolog nem véletlen, az egyik legjobb bor vulkáni talajon terem. Szinte mindenütt lehet kimérve és palackozva is bort kapni, az viszont kérdéses, hogy az itt alkalmazott reduktív borkészítés nem mindenki ízlését találja el. Felmentem a Szent Margit kápolnáig, itt található egy 300 éves védett hársfa, amelyet villámcsapás tört ketté, most a sarjaiban él tovább. Mostanában sajnos nem volt időm a tetejére felmenni (régebben, kb. 1995-ben voltam ott, de akkor a digitális fényképezés még a Holdban volt), ha ez sikerül, akkor majd kiegészítem a beszámolómat. Oda úgy lehet egyébként eljutni, hogy a (-as úthoz viszonyítva a hegy mögé kell menni, ott lehet egy jelzett úton felmenni a tetőre (sorompó zárja le ezt az utat az autóforgalom elől, nagyon helyesen).