Magyarország, Tapolca, Tavasbarlang, SzG3

Magyarország Tapolca

Ott-tartózkodás ideje: 2013. ápr. 22.  (1 nap)

0 hozzászólás I 3 261 látogató olvasta. Rögzítve: 2013. ápr. 26. küldd el ismerősödnek

Cimkék: magyarország tapolca tavas barlang karsztvíz

A múlt hétvégén Tapolcára is ellátogattam és két szép helyet is találtam. Ezek közül az egyik a Tavas barlang.
Könnyű megtalálni (bár az irányítás csak viszonylag kisméretű táblákkal történik), a fő utcától - Kossuth Lajos utca - csak kb. 100 m-re van a bejárata. A belépő jegy felnőttnek 1200 Ft (2013). A rendezett bejárattól 73 lépcsőfokon kell lemenni a tó szintjére. Itt található a csónakkikötő. A barlangot véletlenül találták meg kútásás közben. Viszonylag gyorsan elkészült a barlang világítása és meg is nyitották a nagyközönség előtt. Azonban a közelben folyó bauxit bányászat miatt a vize elapadt, ezért sokáig le is volt zárva a barlang. A bányászat befejezése után a karsztvíz visszatért. Miután a karsztvíz nem hideg (20 oC hőmérsékletű) a barlangban sincs hideg, szintén 20 oC van. A barlang tavas része kőrbe csónakázható, egy csónakban hárman helyezkedhetnek el. Mivel én elég magas vagyok, bizony sok helyen alig fértem át. Lehet evezni, de sokszor a csónak lökdösése a megfelelő módszer. Mivel a barlang nem cseppkőbarlang, hozzá lehet nyúlni a falához. A karsztvíz tényleg csodálatosan tiszta. A szomszédos Malom tóhoz is innen folyik a víz, ami ezért szintén nagyon tiszta vizű.
Maga a barlangrendszer (a többi tapolcai barlanggal összefüggésben áll) Magyarország negyedik legnagyobb összefüggő rendszerét alkotja. Maga a Tavas barlang is 3280 m hosszú, de ebből csak 250 m látogatható, a többi teljesen víz alatt van. Ha az igazat akarjuk látni, maga a barlang önmagában nem túl szép (ez a száraz szakaszon látszik jól), de a tiszta vízzel, a csónakázással legalább egyszer meg kell nézni!