Ausztria, Stainz, kastély és kolostor, SzG3

Ausztria Stainz

Ott-tartózkodás ideje: 2013. jún. 02.  (1 nap)

0 hozzászólás I 1 575 látogató olvasta. Rögzítve: 2013. jún. 06. küldd el ismerősödnek

Cimkék: ausztria  kastély  kolostor  stainz

Már erősen Grác felé haladtam az ahogy esik úgy puffan túrámon, amikor egy dombon hirtelen feltünt egy hatalmas épületegyüttes tömbje. Na akkor most puffant egy jó nagyoz gondoltam és igazam is lett (egyet leszámítva, a kiállításokat nem tudtam megnézni, mert már későn érkeztem ide). Érdekes, hogy ezt a helyet szokták kastélyként is és kolostorként (apátságként) is emlegetni. Ennek meg van az oka. Stainz földesura 1299-ben kolostort és templomot alapított ezen a helyen. Az apátság, a amely az Ágostonos rendhez tartozott, szépen fejlődött (úgy anyagilag, mint építészetileg), mivel a Stainz piacjoggal bíró település volt. Aztán jött II. József császár, aki feloszlatta a szerzetesrendeket (néhol megmenekültek, de itt tényleg feloszlatás volt). Ez 1785-ben történt. 1840-ben II. Leopold császár fia, János főherceg, megszerezte a birtokot, ettől fogva kastélyként működött. Egy megjegyzés: János főherceg nagy műpártoló volt, a Gráci Joanneumot is róla nevezték el, de ez itt most csak egy mellékszál. A leszármazottai Meran grófjai néven még most is birtokolják a kastélyt. Jelenleg két kiállítás is található itt: egy vadászati és egy mezőgazdasági, mindkettő a gráci Joanneumhoz tarozik. Nagyon szép a kastélyhoz tartozó templom is, a melynek az egyik érdekessége, hogy csak a kastély felől lehet megözelíteni, a fő udvar előtt van egy kisebb előudvar, onnan van a bejárata. Ez persze logikus, mivel amig apátságként működött, a szerzetesek a templomot így az apátság elhagyása nélkül tudták megközelíteni.
Építészetileg mindenképpen nagyon látványos a kastély és a templom is, tehát aki erre jár az nézze meg szerintem, ha valaki még a mezőgazdasági jellegű múzeumok is érdekelnek, annak kettő is van belőlük.