Lisszabon minden mennyiségben - 2. nap

Portugália Lisszabon

Ott-tartózkodás ideje: 2012. máj. 26.  - 2013. máj. 29. (368 nap)

0 hozzászólás I 9 628 látogató olvasta. Rögzítve: 2013. júl. 15. küldd el ismerősödnek
avatar Mikeve Beszámolója

Cimkék: belémtorony  felfedezések_emlékműve  jardimtropical  jeromoskolostor  tejo

Frissen, fitten ébredve már alig vártuk, hogy ismét belevessük magunkat ebbe a színes és lüktető városba. A mai nap a város egyik külső kerületét, a Belém negyedet céloztuk meg. Lesétáltunk a Tejo mellett lévő térre, ahol egy nagy pályaudvar található, továbbá innen indulnak a villamosok és buszok is. Egy modern villamos repített minket a folyó mellett végig, áthaladva az Április 25.-e híd alatt, tovább a tenger felé. Miután leszálltunk, azt hittük rózsaszínbe látjuk a világot, de kiderült, hogy csupán több ezer lány, nő, asszony csoportosult valami rendezvényen rózsaszín egyenpólóban. Ugyan már oszlásnak indultak - na a szó jó értelmében :-) - mégis komoly erőfeszítésnek ígérkezett átkelni a több sávos út felett átívelő hídon a rózsaszín nőhegyeken keresztül. De jelentem sikerült és pár méter után már ott is tornyosult előttünk a Torre de Belém a maga gyönyörű valóságában. Szerencsére ide nem kellett beküzdenünk magunkat, csak egy ácsolt hídon besétálni és még csak belépőt sem szedtek. (figyelem, hétfőn zárva!) Na azért az erőd egy bizonyos helyére csak pénzért lehetett bemenni, de mi beértük a felső szinttel is, ahol pazar kilátás nyílt a folyóra és az Április 25 hídra. A távolban már láttuk a Felfedezések emlékművét is, ahová egy rövid, folyó menti sétával hamar közeli kontaktusba is kerültünk. Messziről és a fotókon ami az útikönyvekben van, nem is tűnik nagynak, de bizony olyan magasra nőtt, hogy 6 emelet magasságig lift vitt fölfelé majd még egy emeletet gyalogosan kellett megtenni. Innen még jobb kilátás nyílt a túloldalt lévő Krisztus szoborra és a másik oldalon lévő Jeromos kolostorra. Az emlékmű - mint az nevéből is kiderül - híres portugál hősöknek, hajósoknak, tudósoknak, költőknek állít emléket. A fő helyen Tengerész Henrik szobra áll, aki nevével ellentétben csak ritkán hajózott, csupán csak a tengeri csaták megszervezésében, a hajók megalkotásában játszott fontos szerepet. Miután kigyönyörködtük magunkat, ismét átkeltünk a több sávos autóúton, ezúttal aluljárón és rózsaszínpólósnők mentesen. Egy másik csoda kelleti itt magát, ez pedig az előbb említett Jeromos kolostor. Már az odavezető út is kellemes sétányokon, szökőkút mellett, virágágyások között halad, majd megérkezünk a templom bejáratához, ahol az egyik oldalon egy több emeletes kerengőhöz (fizetős) jutunk, a másik oldalon pedig maga a templom várja látogatóit. Egy kicsit elsétálgattam bent a hűvösbe, majd tovább sétáltunk az épületegyüttes végén található Tengerészeti Múzeumba. Meglepően gazdag és érdekes kiállítás várt minket, még nekem laikus szemlélődőt is megfogott, hát még életem párját, aki ezzel foglalkozik. A kezdetektől a napjainkig bemutatja a kiállítás a hajózás folyamatát, mind makettekkel, mind élethű nagyságú tárgyakkal, sőt, még egy királynői szalon (kabin) is a maga akkori valóságában be volt rendezve. Aztán elértünk egy hatalmas csarnokba, ahol csak ámultunk és bámultunk, annyi hajó volt kiállítva az egészen kicsitől a díszes, csiricsáré királyi evezősig. A hajók mellett még pár repülőmodell és gőzgép is megtekinthető volt. Itt bizony elidőztünk egy darabig, majd miután úgy éreztük, hogy telítődtünk, egy kis pihenésre és sétára vágytunk, a pár percre található Jardim Botanico Tropical-ba sétáltunk. Ez egy fizetős park, hatalmas pálmafás sétautakkal, egy tóval, rengeteg - a világ minden tájáról ajándékba kapott - növényekkel, fákkal, virágokkal. Nekem egy kicsit kopottas és elhanyagolt volt, de azért jól esett a séta a kertben. Visszavillamosoztunk és természetesen egy kis 28-as villamosozás is kellett még a nap zárásához. Ma egy hal és kagylóvacsorával zártuk a napot, majd ismét jött a 4 emelet megmászása, úgyhogy ma sem kellett altató!