Ausztria, Zeltweg, Airpower 2013, SzG3

Ausztria Zeltweg

Ott-tartózkodás ideje: 2013. jún. 29.  (1 nap)

0 hozzászólás I 1 499 látogató olvasta. Rögzítve: 2013. júl. 19. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Airpower 2013  Ausztria  DC-6  Eurofighter Typhoon  F-16  gripen  Tornado  Zeltweg

A múlt hétvégén az elsődleges célom Zeltweg volt, megnézni a két évente megrendezendő (elsősorban) katonai repülő show-t, értelemszerűen az idei neve Airpower 2013 volt.
Rögtön az elején le kell szögeznem, hogy a kecskeméti katonai repülő show szinte minden tekintetben jobb volt ennél, végre valami jót is tudok mondani magunkról!
Kezdem az elején: jó 150 km-t kellett mennem még Szentgotthárdtól, így éppen 9-re, a nyitásra estem be a repülőtér területére. Ahogy autóval közeledtem a célomhoz, láttam, hogy a tömeg vastag sorokban özönlik a repülőtér felé. Felsejlett bennem, hogy ezek azért nem mind gyalog jöttek, a kocsijukat le is kellett tenni valahol. Abból kiindulva, hogy ezek szerint a repülőtér környékén nem igazán lehet parkolni, a vasút után lekanyarodtam balra és egy lakótelep szerűségnél leparkoltam (volt egy csomó szabad hely). Mint utóbb kiderült, a legjobb döntést hoztam, mivel innen a repülőtérre menő utat kb. 100 m-es szántóföldi gyaloglással elértem, onnan meg kb. 600 m-re volt a bejárat. Ennél közelebb még nagyobb szerencsével sem lehetett volna menni. A repülőtérrel párhuzamos úton egymástól néhány méterre álltak a buszok (fogalmam sincs, hogy mennyi, mivel mindkét irányban sem lehetett látni a végüket, fogalmam sincs arról, hogy innen hogyan tudtak a végén kikeveredni?). Ez után jött a kevés jó egyike, ingyenes volt a belépés. ennek egyik hozadék az volt, hogy olyan mennyiségű nép volt itt, hogy mozogni szinte alig lehetett. A pálya melletti kerítés megközelíthetetlen volt az ott 7:00 óra ott várakozók hatalmas tömege miatt. Én végül egy szerb An 26-os mögé álltam be, aminek két előnye volt. A szárnya alatt láttam a felszálló gépeket, a program meg a gép felett volt látható. Némi kívánnivalót hagyott a hely maga után, de ez volt a legjobb, amit meg tudtam csípni. A következő problémám az volt, hogy igazán nagyvas, ami repesztette a levegőt nem volt sok, pedig szerintem a tömeg egy része a hanghatásokért jön ki ilyen helyre. Persze érthető, hogy katonailag a kis hang jól jön, mivel nehezebben lehet észrevenni a közelgő gépet, de akkor is. Egy show-n repedjen a levegő! Szerintem de. túl sok volt a helikopter, meg a kis gép. Igazából csak a magyar Gripen, az osztrák Eurofighter Typhoon (ez kétszer is), a belga F16-os meg a románok MIG-je repesztette a levegőt megfelelően. Szerintem az sem volt teljesen jó, hogy a 5 sokgépes köteléket mind du-ra tették, legalább egyet délelőttre kellett volna tenni, egy kicsit feldobni a show-t. A statikus sorral semmi baj nem volt, ott legalább jó képeket tudtam készíteni. Sajnos a sok gyorsan száguldó gépről elég nehéz volt jó képet készíteni, így du. már fel is adtam ezt, a törökök és az olaszok meg már meg is korábbról, csak élveztem a műsorukat (ettől függetlenül lehet, hogy elmegyek Kecskemétre a mostani bemutatóra, ott jobbak a körülmények).
Kellemes meglepetés volt a spanyolok sokgépes köteléke, a Patrulla Águila, őket még nem láttam, de tényleg jók voltak. A svájciak is itt voltak - Patrouille Suisse - az ő programjuk unalmas volt. E kettő között jöttek az osztrákok, a kis Saab gépeikkel elég tisztességes bemutatót nyomtak le. A nagy szám persze a Frecce Tricolori volt, őket elég nehéz bármely területen legyőzni (talán az amerikaiak a tényleg nagyvasakból álló kötelékeikkel). Én a Turkish Starst nem tettem volna a legvégére, szerintem az a hely az olaszokat illette volna. Még egy pozitívum, de erről már más helyen írtam: a büféárak nem szállnak el egy ilyen alkalomkor, gyakorlatilag talán 10 %-al voltak drágábbak, mint kint.
Azért a vége előtt már kezdett a tömeg elfelé szállingózni, nekem a kedvező helyemmel nagyon gyorsan sikerült elhagynom a várost. Persze a tömeg miatt gyakorlatilag semmilyen nevezetes helyet a városban meglátogatni nem tudtam, de hát ez van. Van egy kis hiányérzet bennem a show-al kapcsolatban, de ezzel nem magamat akarom sajnáltatni. Valószínűleg nem fogok ide vágyni többet, de legalább láttam egy külföldi katonai repülő show-t. A tömeg volt a legrosszabb benne.