Ausztria, Hartberg, Maria Lebing kegytemplom, SzG3

Ausztria Hartberg

Ott-tartózkodás ideje: 2013. feb. 08.  (1 nap)

0 hozzászólás I 1 191 látogató olvasta. Rögzítve: 2013. nov. 14. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Ausztria  Hartberg  kegytemplom  Maria Lebing  templom

Hartbergben található egy kegytemplom, aminek a története eléggé érdekes (szokás szerint Mi is erre jártunk és dúltunk-fúltunk).
Maga a templom nem a városban található, hanem annak egy később hozzácsatolt településrészén, Maria Lebing-ben.
Igen régi múltra tekint vissza, 1409-ben alapították. Kezdetben gótikus stílus jellemezte, ezt később barokkra alakították át. A templomban található csodatévő Mária szobor kétszer avatkozott be az eseményekbe:
1. 1532-ben a törökök támadták meg a templomot. Mária annyira megharagudott, hogy különféle szörnyeket uszított a támadókra és megfutamította azokat.
2. 1704-ben kurucok támadtak a templomra, ekkor is igen haragra gerjedt Mária és rádőlt a templomba behatolókra és megállította őket, akik csöndben elsomfordáltak.
Itt ismét meg szeretném jegyezni, hogy az osztrákoknál a kurucok egy külön népcsoportnak tűnnek és nem magyaroknak.
Az egészben az az érdekes, hogy akárhány helyre, ahová be tudtam menni (ezen a környéken), mindenhol felhozták a kurucokat, de megnézve a Wikipédiát, nem nagyon láttam erre vonatkozóan semmit leírva. Most Mi vagy a sógorok tudunk rosszul valamit? Persze azt is tudni kell, hogy a kurucság fogalma nem csak a Rákóczi szabadságharc idejére vonatkozik, hanem az már jóval korábban megjelent, elsősorban az osztrák )labanc) ellenességhez csatolható.
Na de vissza a templomhoz. A csodatévő Mária szobor miatt kedvelt búcsújáró hely lett a templom, arra pedig tényleg kár szót vesztegetni, hogy nagyon szépen karbantartott templomról van szó.
Ha valaki Hartberg-ben jár, nézze meg.