Magyarország, Budapest, a Jókai kert, SzG3

Magyarország Budapest

Ott-tartózkodás ideje: 2014. máj. 23.  (1 nap)

0 hozzászólás I 3 469 látogató olvasta. Rögzítve: 2014. máj. 28. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Budapest  Jókai kert  Magyarország

Budapest egyik kevésbé ismert helyét mutatom be. Én is csak úgy bukkantam rá, hogy a Duna-Ipoly Nemzeti Park honlapját böngésztem a Sas-hegyi természetvédelmi terület miatt és ott láttam meg, hogy van egy ilyen terület is, ami az Ő kezelésükben van. Talán önmagában nem érdemes meglátogatni (erre később kitérek), de ha valaki a Szabadság-hegy, Normafa felé megy, egyszer érdemes megállni itt. Ott kell egyenesen tovább menni, ahol az Istenhegyi út derékszögben elkanyarodik jobbra a fogas állomása felé, majd keresztezi azt (nem kell jobbra kanyarodni, hanem egyenesen kell menni). Az Istenhegyi úttól egy saroknyira van. Rögtön a bejárathoz jutunk, de ott nem lehet parkolni, balra fordulva találunk egy zsebkendőnyi helyet, ott ez kb 1 kocsi részére megoldható.
Azt elmondhatom, hogy Jókai igen jó helyre tette a villáját. 1853-ban vásárolta meg a volt kőbánya területét (2 ha), később különféle fákat telepített ide, hogy a hegyi szelet azok lefogják. A bányát feltöltötte termőfölddel, gyümölcsfákat, szőlőt, rózsát telepített ide. Épült egy présház is. Sajnos a villa a későbbiekben elpusztult, csak a présház maradt meg. Az idilli képet az rondítja el (de nagyon), hogy a kertbe több, igaz természetvédelmi cég, telepedett be (pld a Madártani Egyesület, a Madártani könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum (Jókai emlékszoba)), amivel önmagában nem lenne baj, de valódi szocreál barakkokkal szórták tele a területet. A terület fele viszonylag jól karbantartott, különösen a présház környéke (a présházban madártani kiállítás van), de a felső út feletti másik fél eléggé elvadult állapotban van. Ezen út mentén egy kőzettani bemutató található, szerencsére a követ becsületesen fel vannak címkézve. Ennyi.