Magyarország, Cegléd, SzG3

Magyarország Cegléd

Ott-tartózkodás ideje: 2015. feb. 19.  (1 nap)

0 hozzászólás I 3 091 látogató olvasta. Rögzítve: 2015. feb. 20. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Cegléd  Magyarország  templom

Most egy olyan helyre jutottam el, ahol talán még soha sem voltam (esetleg átutazóban, de az sem biztos, mert a 4-es út elkerüli a várost). Most is hivatalos ügyben voltam itt, a Városházán.
Tipikus alföldi mezőváros, igazából olyan látnivaló, ami miatt ide kellene jönni direkt, nincs. A Wiki szerint is csak helyi jelentőségű épületek találhatóak itt. Ezek viszont zömmel a belvárosban találhatóak, könnyen bejárhatóak.
Történelmileg eléggé zaklatott város volt, átvonult rajta a Dózsa féle parasztfelkelés, a Rákóczi szabadságharc, a 48-as szabadságharc, az I. és II. világháború és a Tanácsköztársaság. Kossuth itt mondta el híres ceglédi beszédét. Sokáig katonaváros volt, az utolsó honvédségi alakulatok 2001-ben távoztak a városból.
Látnivalók:
Református Nagytemplom
Újvárosi Református Templom
Felszegi Református Templom
Szent Kereszt Felmagasztalása Templom (klasszicista)
Katolikus Óplébánia (18.század)
Evangélikus Templom(neogótikus)
Magyarok Nagyasszonya Kápolna
Szent Klára Kápolna
Szent Margit Kápolna
Városháza (eklektikus)
A Városháza kissé túlméretezett (szerintem), bár Cegléd Pest megye 3. legnépesebb városa.
Viszont szépen karbantartják és belülről is eléggé látványos.
Szerintem a város legszebb műemléke a Református nagytemplom, ezzel viszont az a baj, hogy zömmel csak kívülről lehet megtekinteni, mivel a református templomok istentiszteleti időn kívül zárva tartanak. Több szép templom található itt kis területen. Van még egy szép, szecessziós kinézetű múzeum is, erre most nem volt időm.