Magyarország, Tóalmás, az Andrássy kastély, SzG3

Magyarország Tóalmás

Ott-tartózkodás ideje: 2015. jan. 03.  (1 nap)

0 hozzászólás I 1 831 látogató olvasta. Rögzítve: 2015. márc. 05. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Andrássy kastély  kastély  Magyarország  Prónay  Tóalmás

Most következzen néhány sikertelen kastély látogatás.
Ezek közül az első ez a kastély volt. Itt még bosszankodni is volt okom, mivel direkt utána néztem az interneten, hogy meg lehet-e látogatni Őket, mivel tudtam, hogy egy alapítvány kezelésében van a kastély, így elképzelhető volt az is, hogy esetleg zárva vannak. Az interneten a saját honlapukon az volt kiírva, hogy télen csak szombat - vasárnap látogatható. Miután mi szombaton mentünk oda, így azt hittük, hogy ez tényleg így is van. Sajnos a kapun egy olyan feliratot találtunk, mely szerint pont január 4-ig, a téli szünet végéig vannak zárva. Tehát "jó" magyar szokás szerint megint kitoltak az érdeklődőkkel. Miután Tóalmás erősen kiesik a főbb útirányokból, nem tudom, hogy az a néhány látogató, aki arra tévedne, milyen fennakadást okozna az alapítvány működésében. Pedig az internet szerint mid a park, mid a kastély nagyon szép, ráadásul több filmfelvétel helyszíne is volt, a legismertebb ezek közül a Tizedes meg a többiek.
Igazából a Prónay-Andrássy kastély lenne a megfelelő név, mivel a leghosszabb ideig Prónay terület volt ez a hely (ismerős a név Acsa vonatkozásában!). A Prónayiak már az 1700-as évek elején több kisebb épületet emeltettek a faluban, majd egy 60 holdas területen parkot alakíttattak ki, fürdőházzal, tavakkal. Pest vármegye egyik legszebb parkja volt. A parkban a Millenniumra fényűző barokk stílusú palotát emeltettek, amelynek kétkarú lépcsője a párizsi Operaház lépcsőjének a másolata. Az elhanyagolt parkot angol parkká alakították át. Az Andrássy család a XX. század elejétől birtokolta a kastélyt, pontosan a II. VH. végéig. Ez után átesett standard eljáráson: államosították, kiloptak belőle minden, az állapota leromlott. Később SZOT gyereküdülő lett. 1989 óta a WOL Élet Szava Magyarország Alapítvány tulajdonában van.
Remélem tavasszal vissza tudunk jönni ide és akkor folytatni tudom a beszámolómat a tényleges megtekintéssel.
Ez itt most a reklám helye: Tóalmás kapcsolódik a kedvenc húsvéti és karácsonyi füstölt tarjámhoz, mert szerintem Ők állítják elő a legjobb minőségben. Már az illatáról is meg tudom különböztetni, így azonnal kiszúrom, ha nem tóalmási a füstölt tarja. Nem olcsó, de abszolút csúcs termék. Erről ennyit.

étterem Vegetáriánus ebéd egy steakhouse-ban
A KNRDY az Október 6. utcában az óriás steakek hazája ? most azonban a húsmentes vagy kímélő...
gasztronómia HelloHal - tiszai halbisztró Budapesten
 Amit a magyar konyha képes előállítani csirkéből vagy sertésből, az halból is elkészíthető.  ...