Németország, Goslar, a régi császári város, SzG3

Németország Goslar

Ott-tartózkodás ideje: 2015. márc. 25.  (1 nap)

0 hozzászólás I 758 látogató olvasta. Rögzítve: 2015. ápr. 14. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Goslar  Németország

Goslar a Harz hegység északi lábánál fekszik. Amikor a '70-es - '80-as években erre jártam (ez alatt a Harz hegység keleti, NDK-s oldalát kell érteni), soha nem gondoltam, hogy egyszer még elvetődök erre a vidékre. Goslarnak az volt a szerencséje, hogy kb. 15 kn-el a nyugati oldalra esett, így az NSZK része lett. A keleti oldalon láttam Quedlinburgot, Wernigerodét és Thalét. Ezek már akkor is nagyon tetszettek, különös tekintettel az ún. favázas (németül Fachwerkhaus) építési módra. Nekem ez jelenti az igazán német építészeti stílust. A goslariak részére az is egy érdekes dolog lehetett, hogy hirtelen egy határ menti városból majdnem az ország közepe lett. Ezekből a favázas házakból közel 1800 található meg itt, ilyen tekintetben egész Németországban itt található az legtöbb egy helyen ebből a típusból. Pedig elég sok alkalom lett volna arra, hogy ezek eltűnjenek.
Magát a várost még 1000 előtt alapították. Mint azt a császári palotánál írtam, a városra az ezüstbányái miatt korán szemet vetettek a császárok, sokáig itt is volt az udvartartásuk (lásd: Kaiserpfalz). Jöttek mentek errefelé a seregek, köztük a svédek, Napóleon is járt erre, a várost csatolták ide, csatolták oda, a II. világháborúban pedig Wehrmacht egyik fontos helyőrsége volt itt, de itt volt az SS egyik tiszti iskolája is. A bombázásokat szerencsésen megúszták, majd az angol megszállási zónába kerülve később az NSZK része lett. Manapság mint az egyik legszebb német város, turisztikai célpont.
Akkor lássuk a várost. Ha a Kaiserpfalznál (a Császári palota) végeztünk, akkor innen igen könnyen bejuthatunk a város közepét jelentő Piactérre (Marktplatz). Ehhez a Hoher weg-en kell két sarkot befelé menni a városba és a Piactemplomhoz jutunk ki. Itt jobbra fordulva jutunk ki a tényleges Piactérre. Itt található a Régi városháza, a Kaiserworth nevű szálloda, amely korábban a céhek háza volt. A tér közepén egy kis kút, aminek a tetején a híres goslari sas egy másolata található. Ettől kezdve már tényleg csak az érdeklődés és az idő függvénye, hogy mit nézünk meg a városból, hivatkozva a korábban közölt adatra, hogy kb. 1800 favázas ház található a városban. Ráadásul egy patak is átfut rajta, mellette igen festői részek alakultak ki. A városban több, igen szép és nagy templom is található. Az is érdekes, hogy a favázas házak egy jó része fekete palával van borítva (a tetők egy jó része is), ebből igen sok van a környéken. A tetőkön alkalmazva igen szép tetőzeteket alakítottak ki, nagyon értettek hozzá.