Bibione 7nap- friss információk, hasznos tippek, ötletek

Olaszország Bibione

Ott-tartózkodás ideje: 2015. jún. 20.  - 2015. jún. 28. (8 nap)

0 hozzászólás I 25 468 látogató olvasta. Rögzítve: 2015. júl. 13. küldd el ismerősödnek
avatar nulladikvaltozat Beszámolója

Cimkék: Adria  Bibione  Olaszország  Velence

Kedves Felfedezőtársaim!

Egy szuper hetet töltöttem családommal az olasz tengerparton, mely utazás tapasztalatait szeretném megosztani veletek. Évek óta nagyon sok ismerőstől hallottuk, hogy Bibione milyen klassz hely, így mi is kipróbáltuk, nem csalódtunk. Ezzel az írással egyrészt dokumentálni szeretném a látottakat saját magam számára, másrészt segíteni szeretnék hasznos információkkal azoknak a társaimnak, akik még nem jártak arra, de már a tervezés fázisáig eljutottak.

Előkészület: mindenképp töltsetek le olasz és szlovén térképet GPS-re, mi Windows Phone-ra és Androidra is a könnyen megjegyezhető nevű Nokia Here  alkalmazást választottuk. A GPS alap persze, de én mindig azt mondom legyen papírtérkép is mellette, a biztos a tuti. Tőlem szokatlan módon most nem volt nálam olasz térkép, meg is szívtuk párszor, mert a telefon mindig akkor fagy le amikor nagyon nem kellene.
Biztosítást én mindig kötök mióta kipakolták a kocsinkat Pozsonyban, az Allianznál tettem 3 felnőtt + 2 gyerek részére 8 napra (mert tudtam, hogy utolsó nap későn indulunk és átcsúszik) fizettem 18 rugót. És persze váltsatok pénzt is és ne bankban, hanem utcai pénzváltóban ahol kedvezőbb az árfolyam mindig. Mi 314-ért vettük, ezzel is számolok a továbbiakban, hogy egyszerűbb és gyorsabb legyen a viszonyítás forintban is megadom az összegeket.

Utazás: a gugli map szerinti útvonalat követtük Szlovénián keresztül Triesztet elkerülve (672 km -6 óra 21 perc lett volna, nem mintha ez mérvadó lenne, de azért mellőztük elsősorban ezt az opciót mert több autópályadíjat kellett volna fizetni) Gorizia felé, 6 óra 15 percet ír a 659 km Pest – Bibione távolságra. Szombat 6.15 kor indultunk és 14 körül értünk oda 2 10 perces megállással. A forgalom intenzív volt de nem vészes, a gond a Maribor és Ljubljana közti szakaszon lévő balesetek, sávlezárások és felújítások okozta dugók sorozata volt. A visszaút pörgősebb volt, 20.10 –kor indultunk haza Bibioneból és 1.45 kor már beálltunk a garázsba itthon, 1x álltunk meg 4 percre tankolni és átlag 119km/órával jöttünk.

Autópálya: szlovén matrica egy hónapra 9000 Ft, de muszáj havit venni, mert amit szombaton az odaút során vennél hetit az csak következő péntek éjfélig jó….. Olaszországban kapus rendszer van. Beállsz a zölden világító nyíl alá, rosszabb esetben kocsisor mögé, megnyomod a fekete/piros gombot és kapod a jegyed mint a plázák parkolójában lévő automatából és ha lejössz a pályáról újabb kapu de ott már ember a bódéban, odadod , lehúzza, látod a kijelzőn is mennyit kell fizetni és fizetsz. Goriziatol menve Bibioneig 3,70E ~ 1162 Ft.

Üzemanyag: a dízel a szlovén autópályán, piros kutakon mint nálunk, Olaszország 15-20%-kal drágább: autópálya 1.49 E , falvak Shell kút 1.4 E, IP kutak 1.41 E. A benzint nem néztük.

Szállás: A Bookingon foglaltuk az apartmant, előleg nem kellett - és ezért már nagyon szimpatikus volt a Residence Brionetta eleve. A másik fontos tényező az árán kívül a tenger közelsége volt 300m, 5 perc séta. Egy hétre így szezon előtt 420 E~131.880 Ft volt + idegenforgalmi adó + illeték a bérleti szerződésre amit ott nyalnak rá + ernyőbérlés (mert ugye hazait csak kietlen partszakaszokon használhatsz, amúgy tilos, viszont enélkül meg nem lehet, pláne gyerekekkel) lett a végösszeg…….
Az apartman szuperjó volt- persze ezt ár-érték arányban értem, 2 háló + konyha, ebédlő és még két erkélyünk is volt. És a legjobb helyen, tulajdonképpen a hotelek utáni soron mindenhez közel, olyannyira, hogy a Piazza Fontanan van – ez Bibione Spiaggia szíve. Ugyanakkor nem volt zajos. A booking véleményeit olvasva felszerelkeztem elektromos szúnyogriasztóval, mert szúnyogháló tényleg nem volt – de szúnyog sem nagyon. A kocsival a belső udvarba parkolhattunk (minden apartmanhoz tartozott egy számozott beálló) plussz díjat nem kellett érte fizetni. A lakás felszereltsége hagyott némi kívánni valót maga után: pl nem volt mikró, kevés volt a pohár és a csésze … de én amúgy is vittem ezt-azt, szóval nekem semmi problémám nem volt vele. Aki nem járt volna ilyen helyen annak mondom, hogy ágyneműhuzatot és lepedőt vinni kell. Megjegyzem ha hajszárítózni akarsz, akkor kapcsold le a bojlert mert lecsapja az áramot. Bár nekünk szerencsére nem okoz gondot angolul bejelentkezni, mégis inkább kivártuk és a magyarul beszélő hölgynél töltöttük ki a papírokat, ez olyan otthonos volt. Katerina kedves és nagyon segítőkész. Tehát ha kérdésetek van a foglalással kapcsolatban telefonon is lehet magyarul érdeklődni, csak Katerinát kell kérni.

Időjárás: június utolsó hetére azt hittem több ember elmondása alapján, hogy majd minden frankó lesz, de annyira nem. Megérkezésünkkor vízszintesen esett az eső – sok jót nem réméltünk, kezdtem rosszul érezni magam, de pár óra múlva elállt. Meglepett, hogy esténként melegítőfelsőben és hosszú gatyában kellett sétálni. Hűvös volt nagyon esténként. A hét napból csak 1 délután volt pocsék az idő, de akkor hatalmas vihar tombolt. Amúgy minden nap lehetett fürödni.

Kaja: mi indulás előtt jól bevásároltunk az Auchanban. Sőt egy adag pörköltet is vittem lefagyasztva gulyásnak, amit mindjárt meg is csináltam. Olaszország – gulyás… nagyon gáz, de imádjuk és a költségek optimalizálása is fontos szempont volt, tekintettel arra, hogy rengeteg tervünk van még a nyárra. Szóval csináltam még paradicsomlevest meg krumplit hússal. A hozzávalókat és hazára szánt cuccokat a Via Cellina és a Via Natisone sarkán található Winner nevezetű nagy élelmiszerboltban tudjátok megvásárolni. Széles a választék, és olcsóbb sokkal mint bent a parthoz közel. Pl 1 kg Barilla tészta (ami itthon a Sparban 600 Ft, ugyanaz ott) 1 E körül mozog. Rengeteg tészta, finom olasz keksz, húsáru, szalámik, sonkák – na jó ez már csillagászati volt, de friss halakat, rákokat, sokféle sajtot lehet kapni. Olyan isteni sárgadinnyét lehet kapni, de abból is vagy 5 félét. Érdemes nem szombat estére – a hazaút előtti órára hagyni a bevásárlást, mert a turnusváltás miatt mindenki ezt teszi, de ekkor már kissé le voltak rabolva a polcok és lapjával fértünk el a hatalmas üzletben. Az egyik zöldségesnél a Via Pegaso végén a vidámparknál meg olyan sárgabarackot vettem, hogy hmmm itthon évek óta nem ettem olyan lédús édes aromást és azok az érett hatalmas fügék!- itt sose kapsz olyat. Mondjuk egy zöldségesbe mindenképp érdemes bemenni.

Ami a vendéglátást illeti egy pizza átlag 7-8 E~2198-2512 Ft extra feltét esetében 10-12 E~3140 Ft körül mozog. Fagyi minden sarkon átlag 1-1.5 E egy malteroskanál. Illetve van a kimért, ahol te töltöd poharakba jajj! látom 1.8 E ~565 Ft na jó, próbáljuk ki, azt nem láttam, hogy hány g 1.8 E, azt gondoltam amennyit töltesz a pohárba, amennyi belefér, este volt, fáradt voltam, gyerekek csak töltötték, mondom ebből is nyomjunk még rá, meg abból is, ilyen cukorszórat, meg még ezt is azt is – én lúzer –és akkor odaértünk a mérleghez……… Amúgy számtalan fagyit kipróbálva nekünk a Via Pegaso és a Viale Aurora sarkán lévő ízlett a legjobban és meglepő mód ott volt egy adag csak 1 E~314 Ft. Amikor megúntuk a sok pizzát, fish and chipset ettünk kis adag 4 E~1256 Ft + 0.5 E az öntet. Én imádtam a pizzatésztába göngyölt olívát tonhallal 3 E. Vettünk a parton kókuszdarabkákat 5 E~1570 Ft. Mindenképp ki akartuk próbálni hogy az állandóan száguldva ordító (bello, bello, bello cocobello, coconaaaaat  srác mit árul. Amúgy fini volt de nagyon kevés 5 E-ért. Egyszer beültünk vacsorázni, ajánlom az Atmosphera nevezetű pizzériát, nagy, nagyon hangulatos, gyerekmászóka is van a sarokban, a kaja finom, gyors a kiszolgálás annak ellenére h esténként tele van és még árban is jó. Aki szintén nem gyakran jár Olaszországba annak új lehet, mint ahogy nekünk is, hogy ott nincs borravaló – mi adtunk, csodálkozott is a pincér – először azt hittük kevesli, de utána szóba elegyedtünk egy olasz fagyissal és ő mondta, h ott nem szokás. Amúgy 3 felnőtt 2 gyerek jóllakott 52 E-ból~16.328 Ft, itallal együtt. Amúgy alig bírtuk elfogyasztani a kihozott ételt. Ettünk bolognais pennét, meg lasagnet, meg marhahúsos gnoccit meg füstölt lazacos spagettit…..

Part: klassz homok, napernyősor, tiszta, rendezett, sok wc, amit takarítanak. A víz elsőre hűvösnek tűnt, de kellemes volt, a gyerekek egy hétig benne voltak. A problémát a sok árus okozta, rengetegen voltak, pedig még június utolsó hete nem is főszezon. Árulnak órát, szemüveget, láncot, hajat fonnak, masszíroznak…..és amikor már 1 percenként lép oda valaki hozzád és mondod h no thx, iszonyatosan frusztráló-szerencsére még a vízbe nem mennek utánad . Amúgy ki van írva, h az illegális árusítás tilos és nem csak az árus hanem a vevő is bűncselekményt követ el és 500 E-ra bűntethető….. sajna nem ellenőrzik.

Piac: keddenként van a vidámpark előtt. Hát ott minden van, kínai piac de azért egy fokkal magasabb kvaliti mint itthon. Tényleg láttam klassz dolgokat is: ruhákat, kiegészítőket, sálakat, gyerekholmikat…. Jó minőségben és kb magyar áron, de olyan dolgokat amiket itt nem árulnak. Amit viszont érdemes az egyértelműen a bőráru. Csodás kabátok, dzsekik, övek, kesztyűk, pénztárcák…. egy térdig érő finom barna bőr kabát pl 99 E ~ 31.086 Ft és tuti még lehet alkudni is. Különféle színekben fazonokban…. Ami itt a Westendben van az bóvli ahhoz képest.

Vidámpark: csalódás volt számomra, kevés érdekes dolog van és drága. Az ügynökségeknél mindenhol vannak kitéve szórólapok, kuponok, hogy szerdán, hétfőn és pénteken vagy 50%os kedvezmény van vagy 1-et fizetsz kettőt kapsz akció, de nem nyerő, sőt olyan zajos és idegesítő az egész.

Posta: képeslap 1-2 E körül mozog, bélyeg rá 0.95 E volt. A Tabacchiban mindenhol van bélyeg és! gyufát is csak ott kaptok….. ha esetleg kellene.

Velence: Ha nem is akartok mászkálni/autózni Velencére akkor is érdemes egy napot szánni. Cirka 100 km, de nem vészes. Vannak akik esküsznek arra, hogy a kocsit Punta Sabbioniban kell hagyni és vaporettóra szállni. Mi úgy döntöttünk, hogy jobban megéri számunkra ha az SS14es úton beautózunk Velencébe, így láthattuk a környékbeli településeket is. Az autót egy őrzött parkolóházban hagytuk a Piazzale Roman, 24 órára volt 30 E. És indulhatott is a séta. Ha Punta Sabbioniban hagyod a kocsit, a parkolási költség kevesebb ugyan, de akkor meg kell fizetned a vaporettót ami elvisz Velencéig. Mi kiszámoltuk, nekünk így jobban megérte.
A gondolát kihagytuk, 80-100 E ~ 25.120-31.400 Ft között mozgott az ára egy útnak. Inkább ettünk egy jó lasagnet a Rialto híd lábánál. Azt gondoltam Velence egy elhasználódott, leöntött, koszos, szamárfüles képesújság, de nem! Nagyon tetszett, főleg a turisták fősodrásán kívül eső kisebb terek, sikátorok, hangulatos teraszok.

Ajándékok: hűtőmágnes 1-2 E körül van, de az igazi kincsesbánya a már elmlített Winner élelmiszerbolt. A tészták tömkelege, 1000 féle forma, színesek, gluténmentesek is, különböző márkák guszta csomagolásban. De sajtokat is megéri megnézni, pl.: parmezán és társai többféle kiszerelés és olcsóbb mint itthon. Paradicsomlé, olasz limoncellos, kávés kekszek krémes töltelékkel. ( A szalámi, sonkafélék és húsok azért elég húzós árban voltak. ) Ó igen, és a keddi piacon is sok jó cucc van –ruhák, edények, apróságok, de emellett zöldséges, kézműves élelmiszer része is van, sajtokkal, szalámikkal, gyümölcsökkel, halakkal…….

Nekem bejött Bibione! Nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek, látogassatok el ide ti is!

Arrivederci!
Eszti