Csehország, Zlín, Lesná - az állatkert 2., SzG3

Csehország Zlin

Ott-tartózkodás ideje: 2015. júl. 23.  - 2015. júl. 24. (1 nap)

0 hozzászólás I 931 látogató olvasta. Rögzítve: 2015. szept. 27. küldd el ismerősödnek

Cimkék: állat  állatkert  csehország  elefánt  fóka  japánkert  kastély  lesná  madár    yucatan  zlín

Most érkeztünk el ahhoz a helyhez, ami miatt az ezévi cseh nyaralás ezen a környéken zajlott le. Ez a lesnai állatkert!!!!!!! Igen, ilyen sok felkiálltójellel. Ha valaki emlékszik a korábbi beszámolómra, akkor abban olvashatta, hogy ide csak véletlenül kerültünk, mivel az a kastély, amit meg akartunk nézni, az az állatkert területén volt. Igazából majdnem el is mentünk, mivel a feleségem zsigerből gyűlöli az állatkerteket (és ebben van is némi realitás, megnézve egyiket-másikat). Végül az döntött, hogy ha már itt vagyunk, akkor nézzük meg. Ráadásul dupla összegbe is került, mivel meg kellett váltani az állatkerti belépőt és bent külön a kastélyét. Utóbb kiderült, hogy azon a túrán a legjobb beruházás volt. Pedig akkor még nem is tudtuk, hogy hová fog fejlődni az állatkert. Annyira tetszett a feleségemnek, hogy csak este 5-kor, holt fáradtan tudtam kihajkurászni az állatkertből (október végén voltunk itt, akkor már korán sötétedett). Annyira belekesedett, hogy kijelentette: ezt mindenkinek látnia kell!!!!!!! Na itt megint előjön a régi problémám, miért nem tudunk rávenni senkit, hogy eljöjjön ide (beleértve egész Csehországot). Ugyanis azóta sem tudtuk rávenni egyetlen iserősőmet sem, hogy nézze meg, pedig soknak éppen megfelelő korú gyereke is volt. Végül is arra jutottam, hogy akkor ez legyen az Ő problémájuk, én megtettem mindent. Pedig Újpesttől, ahol lakom, pontosan 298 km-re van az állatkert, ami azért manapság már nem olyan nagy táv (igaz, ez azért nem olyan nagyon gyors változat, mivel átvág Szlovákián és csak kb 80 km van autópályán, de szért elég jól lehet haladni, valamint átmegy ez az út Luhacovicén is, ami szintén nagyon szép és ott lehet ajándékba venni oplatky-t. Akit érdekel, hogy mi ez, nézzen utánna az interneten, az egyik legjobb cseh ajándék szuvenír- Ehető!!).
Na de vissza az állatkerthez!
Én viszont elhoztam az unokámat ide, mert neki ezt tényleg látnia kellett. Pont a legjobb korban van (6 éves), amúgy is nagyon szereti az állatokat (nevelés!!!!). Miután a terület igen nagy, ezért és azért is mert az első nap már megnéztünk néhány dolgot (a helfstyni vár, az aragonit barlang), két részre osztottuk a látogatást. Az első nap délután Amazóniát és Dél-Amerikát néztük meg. A két bejárat közül a nyugatin mentünk be. A bejáratok előtt hatalmas parkolók, viszont meglepően itt nem volt parkolási díj. Azt már most elárulom, hogy a belépő díj nem túl magas és az utolsó hallerjét is megéri!!!! Itt az első útunk a Yucatan-házba vezetett. Ez már az első útunk alatt is látogatható volt, éppen akkor készült el, de érződőtt rajta, hogy nem sokkal korábban készült el. Mostanra viszont a növények már teljesen belakták az üvegházat, teljesen olyen, mint egy yucatan-i őserdő, romokkal, vízesésekkel, dzsungel hidakkal, stb...Az állatok meg körülöttünk. Madarak, majmok, lajhár (egy centit sem ment odébb a korábbi látogatásunk óta). Itt majdnem meg is csúsztunk az idővel, mert az unokámat alig bírtam tovább vinni, mivel annyira tetszett a dolog neki. meg még volt itt két pici majom, azokat próbálta bekeríteni. Egyszer már fél méterre jutott hozzájuk, de nem sikerült megsímogatni azokat. De menjünk tovább. Az állatkert koncepciója (legalább is szerintem) az az, hogy ha már bezárom az állatokat, akkor érezzék jól magukat, a látogatók is érezzék jól magukat és érezzék azt, hogy az állatok is jól érzik magukat, kölcsönösen minimálisan zavarjuk egymást és az állat és az ember között ne legyen vizuális akadály (drót, rács), lehetőleg a természetes közegében mutassuk be. Na, ezek maradéktalanul teljesültek. Az állatokat kontinensek szerint mutatják be. az utakkal szinte vezetik az embereket, hogy mindent lássanak. Az utak sokszor magasles szerű kilátó pontokban végződnek, hogy az állatokra rá lehessen látni. Az utak oldalról sokszor sövénnyel, rőzsefonattal vannak elválasztva az állatoktól, hogy a mozgásunk ne zavarja azokat. sok állat közé be is lehet menni, ez bizony nagy élmény. Itt is csak úgy kezdtük észrevenni, hogy közeleg a záróra, hogy egyszer csak a csehek szó szerint eltüntek körülöttünk. Azért időben kiértünk, de szerintem akkor sem lett volna probléma, ha később érünk a kapukhoz, mert nem hiszem, hogy bent hagytak volna bárkit is.
Másnap majdnem az egész napot rászántuk a "maradék"-ra. Most a keleti bejáraton mentünk be és rögtön jobbra fordulva az Etióp, afrikai részre mentünk, ez korábban még csak nyomokban volt kész. Most viszont teljes pompájában volt található. Erről sokat nem írok, ezt tényleg látni kell. Amiről viszont írok, az az, hogy még az olyan dolgokra is figyeltek, mint a szemetes láda, ill a WC-k. Ezek dekorációja, ill kialakítása mindig beleillik az adott földrész formavilágába. Itt is afrikai motívumok díszítették a szemeteseket és egy afrikai kunyhó formája volt a vécének. De!! És itt most visszatérek a szomorú magyar valósághoz. Sehol egy szemét eldobva, csend, nyugalom, egyetlen ordító vagy verekedő gyerek sincs sehol. A WC amely úgy néz ki, mintha a Hiltonból hozták volna ide, nincs szétverve, összefirkálva. Tényleg nem értem, hogy ha ott ez megvalósítható, akkor nálunk miért nem? Biztosak vagyunk abban, hogy nem mi, hanem a csehek csinálnak egy csomó dolgot jobban nálunk (többek között bele értve az oktatást és a NEVELÉS-t is)? Ezért is szeretném elérni, hogy sokan nézzék meg ezt a helyet, hátha változtat a hozzáállásukon. Na de ismét vissza az állatkerthez! A további nézni valók közül kiemelném a most elkészült japán kertet, ez még olyan állapotban van, hogy kell néhány év ahhoz, hogy a végleges állapota kialakuljon, de már most is nagyon szép. Ha valki megéhezett, akkor az ausztrál terület mellett találhat egy étterem komplexumot, kitűnő ételekkel és árakkal (újabb régi probléma, de most itt nem térek ki rá). A büfék felett van egy kis gyerek kalandpark, ezt is végig csinálta az unokám. Itt szintén megemlítek egy igen szimpatikus cseh megoldást: az italokat három féle műanyag pohárban lehet megkapni (és itt most nem egy itthoni, egyszer használatos poharat értek ez alatt!!!!). Ennek van egy akasztója és a pohárba bel lehet tenni a dobozos sört vagy üdítőt és az övre akasztva lehet vele sétálni. Majd kiöntve meginni. Eddig ez persze nem lenne egy nagy szám. A használatukért kérnek 30 korona zálogot. Viszont a használó eldöntheti, hogy visszadja-e vagy sem. Hogy miért? Mer az állatkert három ikonja található rajtuk: a ráják, a vörös panda és a kék óriás papagáj. Ha visszaviszi, akkor vissza kapja a 30 koronáját, ha nem, akkor elviszi szuvenírnek. Egyébként ezek a poharak kaphatóak a szuvenír boltokban is. Ezek (és az összes többi létesítmény) viszont szintén koncepció mentén vannak elhelyezve, nem össze-vissza, bazári hangulatot árasztva. A kastélyt most nem említem meg külön, azt multkor már megnéztük, az időnket most inkább az állatkertre fordítottuk. A kastély alatt van egy nagyon szép terrárium, a kastély mellett meg egy rája simogató (ezek a ráják vannak rajta az egyik poháron). Újabb cseh hozzáállás: a rája simogatóban (ami egy kölün épület) ki van írva, hogy aki a rájákat meg akarja símogatni, az a kezét mossa meg egy speciália kézmosóban. És mindenki megmosta!! Ezt néhány percig néztem, mindenki kivétel nélkül megmosta a kezét!!!! Maga a rája simogatás pedig egy hatalmas élmény!!!!
Tényleg mindenkinek látnia kell!!!!!!