Szlovákia, Selmecbánya, SzG3

Szlovákia Selmecbánya

Ott-tartózkodás ideje: 2016. márc. 17.  (1 nap)

0 hozzászólás I 600 látogató olvasta. Rögzítve: 2016. márc. 22. küldd el ismerősödnek

Cimkék: leányvár  óvár  selmecbánya  szlovákia  templom  újvár

Néha ellátogatok Selmecbányára ha van időm, aminek meg van az oka. Az nem titok, hogy Sopronban végeztem, mint erdőmérnök, ez az első diplomám. Az anya Egyetem (Akadémia) Selmecbányán volt, ahonnan ok miatt (Trianon) el kellett jönni. Az erdőmérnöki kar Sopronban, a bányamérnöki kar végül is Miskolcon kötött ki.
A várossal kapcsolatban kissé ambivalensek az érzéseim. Amikor legutóbb erre jártam, éppen felújították a belvárost (ami elég kicsi az egész városhoz képest). Mostanra többé kevésbé elkészültek, de továbbra is vannak lepukkadt épületek (főleg a mellékutcákban) és valahogy nem áll nekem össze a városkép sehogyan sem. Sok hasonló városban sétáltam már, de itt nem éreztem azt, hogy ez igen, nagyon szép. Persze az a pár látványosság, ami itt található, azokat szépen megcsinálták. Ezeket azért sorra vesszük.
Az első probléma a parkolás, amibe belebotlunk. A szűk völgy miatt sok helyen tilos megállni, ahol viszont lehet, az kevés. Az ár nem drága, 0,50 Euró/óra. Vagy fel kell hajtani egy megüresedő parkolót, vagy jó messze le kell parkolni és besétálni a városba.
Kezdjük a Leányvárnál (Újvár):
ez egy dombtetőn van a város fölött, a temető mellett. A kilátás pazar, a várban egy helytörténeti múzeum van. Parkolási díjat itt is fizetni kell.
Ha ezzel végeztünk, akkor be lehet menni a belvárosba, itt egy kocsi leállással mindent meg tudunk nézni. A legszebb az Óvár, könnyű megtalálni, kimagaslik a város fölé. Itt is múzeum működik, többek között pipamúzeum. A legkülönfélébb variációkban lehet kombijegyet kapni. Ha visszamegyünk a főútra, elhaladunk a Városháza és több szép templom mellett. A városházától kb 300 m-re található balra az az utca, amelyik a volt Akadémiához vezet. Az eredeti épületek állnak, viszonylag jó állapotban és látogatható a pici arborétum is. Az épületekben jelenleg elemi iskola működik. Visszafelé menet felmehetünk a Szentháromság térre, itt található egy múzeum, ahol ásványkiállítás van. Valahol a városon kívül van még egy bányászati múzeum is, de ezt nem találtam meg.
Nagyjából ennyit lehet látni Selmecbányán.