Szlovákia, Gúta (Kolárovo), hajómalom múzeum, SzG3

Szlovákia Kolárovo

Ott-tartózkodás ideje: 2016. ápr. 06.  (1 nap)

0 hozzászólás I 458 látogató olvasta. Rögzítve: 2016. ápr. 10. küldd el ismerősödnek

Cimkék: словакия  gúta  hajómalom_múzeum  kolárovo  landscape  museum  river  slovakia  szlovákia

Nemrég ismét fotószafárin voltam Szlovákiában. Azon a környéken, ahol ilyankor járkálni szoktam, már elég nehéz új helyeket találni. Most azért leltem néhányat, ezek közül az egyik ez a hajómalom múzeum. Néhány szó a község elhelyezkedéséről. A Csallóközben található, ami azért érdekes, mert ez Európa legnagyobb folyami szigete (1615 km2!). Akkora, hogy igazából nem is látszik a sziget volta. Pozsonynál ágazik le a Kis-Duna, majd pont itt Gútánál csatlakozik be a Vágba, ami kb 90 km-re van Pozsonytól. Itt csupán azt tudjuk, hogy átmegyünk a Kis-Dunán és akkor a szigeten vagyunk (vagy fordítva). A térképen látszik, hogy ahol az elöntéseket fényképeztem, a mögött csatlakozik be a Vágba a Kis-Duna.
A hajómalom múzeumot viszonylag nehéz megtalálni, mivel (legalább is én) nem láttam útbairányító táblákat. Ha elyen nincs, akkor a falun átvezető főútról úgy a falu közepénél (itt látható egy kisebb panelházas terület) le kell észak felé menni, majd a gátra felhajtva meg kell nézni, merre is van a malom. A holtág másik oldalára, ahol a múzeum található, egy új és szép fahíd visz át. A hajómalmokról azt kell tudni, hogy egy bizonyos időszakban rengeteg volt belőlük a Dunán és a nagyobb folyókon, amelyek szó szerint eltüntek. Ez sem eredeti, hanem másolat. A volt Komáromi Járási Építkezési Vállalat 1980-ban felkérte a Pozsonyi Szlovák Műszaki Főiskola Építészmérnöki Karának az építészet elméletével és történetével foglalkozó tanszékét egy hajómalom tervének a kidolgozására. A hajómalmok eredeti méretében nem tudták azt kivitelezni, mivel itt nem a tényleges örlés volt a cél, hanem az "iparág" bemutatása. Ezért egy kicsit nagyobb méretben készült el, mintha eredeti lenn. Ez a bemutatás miatti hely miatt kellett. Amúgy igyekeztek eredeti anygokat használni. A parti részen egy kis skanzen szerűség található. Azért írok skanzen szerűséget, mivel eléggé eklektikus a kialakítása, kissé rendezetlen, nem igazán lehet tudni, ez skanzennnek készült volna, vagy egy hétvégi bulihely, ahol lehet kondérozni és a sok asztalnál és padnál egy jót piknikezni. Az azért jó, hogy az egészért nem kérnek pénzt, csak magáért a hajó múzeumért (felnőtt: 2 Euró, gyerek: 1 Euró). Most viszont az nem volt nyitva, viszont ki volt írva egy telefonszám, valószínűleg azt felhívva kijön valaki és meg lehet nézni a hajómalmot. A hely megtekintése után lehet egy jót sétálni a kiöntések mentén (van jó út) és jó fotókat is lehet készíteni.
Egy kiegészítés: nem tudom, hogy kinek mond valamit az a "motor" név, hogy Babetta, na azt itt gyártják!