Ismerkedés Madriddal

Spanyolország Madrid

Ott-tartózkodás ideje: 2013. okt. 23.  - 2013. okt. 26. (3 nap)

0 hozzászólás I 848 látogató olvasta. Rögzítve: 2016. aug. 22. küldd el ismerősödnek
avatar Mikeve Beszámolója

Cimkék: atocha  madrid  prado  retiropark

Ismét Madridban voltunk, de most már nem csak a reptéren őgyelegtünk, hanem bevetettük magunkat a városba. A tömegközlekedés hihetetlenül jó, igaz, mi csak a metrót használtuk, de abból is van vagy 14(!) vonal. Szinte minden elérhető metróval, sok helyen keresztezik egymást, így egy jeggyel A-ból B pontba simán el lehet jutni, még ha az a két pont a város ellentétes oldalán is van . A reptérhez is kijön a metró, de a sima jegy mellé még 3 eurót kell fizetni pluszba a kijáratnál. De még így is megéri, mert gyors és egyszerű a városba jutás. Este értünk oda, már sötét volt, és a szállásunk kulcsáért egy másik kerületbe kellett elmenni. Mire megtaláltuk a kulcsot és a szállást, bizony este 11 is elmúlt. A Sol-hoz közeli kis utcában találtam egy apartmant (amiről majd külön írok) ami a város szívében van. Olyan élet volt az utcákon (és az elkövetkező napokban is) mintha nappal lenne. Szinte át kellett verekedni magunkat a téren, hogy tovább tudjunk menni. Egy gyors szusszanás után visszamerészkedtünk valami harapnivalót nézni. Már elmúlt éjfél, amikor beültünk egy helyre és kicsit megszeppenve 2 paellát kértem. Nem tudtam, hogy mi lesz a reakció, nem néznek-e ránk ferde szemmel, hogy éjjel még főzniük is kell. De nem történt semmi, aztán meg láttam, hogy éjjel 2-ig nyitva vannak és amúgy is jövés-menés volt, úgyhogy megnyugodtam. A paella isteni volt, viszont az rögtön szemet szúrt, hogy az árak a Tenerife-i árakhoz képest majdnem a duplái voltak. És nem csak itt, hanem mindenhol. A finom vacsora (vagy hogy is hívjam) után visszatértünk a szállásra és próbáltunk aludni. Ami nem igazán ment, mert kiderült, hogy egy olyan utcában vagyunk, ahol egyik bár éri a másikat, jönnek-mennek az emberek, zsibonganak, hangoskodnak. Még éjjel 4 órakor is hallottam, hogy valaki gitározik és énekel jó hangosan. Hiába csuktam be az egyetlen nagy ablakot, a zaj csak mérséklődött. Na, de ezen már nem lehetett változtatni, egyébként meg az apartman nagyon rendben volt. Reggel mi sem keltünk korán, olyan spanyolosra vettük a figurát. Visszasétáltunk a Sol-ra, fotózkodtunk a macival (ami a város jelképe) majd a Gran Via felé fordultunk. Madrid ezen része a belvároshoz tartozik, úgyhogy a márkás divatüzletek egymás után jöttek és persze a El Corte Inglés nagy áruháza. A Gran Via egy széles sugárút, magas, szépséges házakkal szegélyezve. Elsétáltunk a végére, ahol rábukkantunk Don Quijote és hű lovagja hatalmas szobrára, mely fölött maga a mű szerzője Cervantes található egy székben megpihenve a Plaza de Espania téren. Ha szembe állunk a szoborral, akkor a háttérben egy hatalmas épületet látunk, ami nem más, mint az Edifico Espana. Böszme nagy, tekintélyt parancsoló épület, nem a megszokott formában tör az ég felé, hanem fokozatosan magasodik. Nekem olyan elhagyatottnak tűnt, és amikor utána olvastam, igazam is lett. Fénykorában szálloda volt, üzletek sora kapott itt helyet, aztán átköltöztek ezek a létesítmények egy másik, nagyobb, magasabb épületbe, ez pedig felújításra szorult, de a gazdasági válság Madridot is utolérte, így most téli álmát alussza az épület. Innen már csak egy ugrásra volt a királyi palota, aminek először az egyik oldalkertjébe tértünk be, kicsit megpihentünk, körüljártuk, majd a palota felé vettük az irányt. 10 euróba került a belépőjegy, ami igazán megérte, mert nagyon nagy rész látogatható és tényleg gyönyörű. A négyzet alakú, kövezett belső udvar egyik oldalán egy árkádsort láthattunk, onnan nyílt a hátsó kert, ami sajnos nem volt látogatható. Az egyik udvarról nyíló épületben található a hadi kiállítás, ahol páncélok, kardok, fegyverek, lovak teljes harci felszerelésben, régi harci tárgyak tömkelege volt kiállítva. A palota bejáratánál le kellett adni a nagyobb táskát, hátizsákot, és lehetett kölcsönözni audioguide-ot is akár. Egy széles lépcsősor vezetett föl a termekbe, ahol végighaladva mindenféle színben, minőségben jöttek egymás után a szobák. Volt őrszoba, dohányzószoba, fogadószoba, játékszoba, hálószoba, természetesen trónszoba és még számtalan szoba. Nekem az ebédlő tetszett a legjobban, ami egy hatalmas teremben van, egy ovális asztal uralja az egészet, és nem kevesebb, mint 114 teríték található rajta. El tudom képzelni egy vacsora milyen lehetett itt!Szintén említést érdemel a Stradivaldi terem, ahol több, a mester által készített hangszer volt kiállítva. Sajnos fotózni nem lehetett, pedig szívesen kattogtattam volna ezekben a gyönyörű termekben. Tényleg csodálatos ez a barokk kastély. A nap további részében visszatértünk a Gran Via-ra, most a másik vége felé sétáltunk el, ahol egy hatalmas körforgalom van, szemben a főposta épületével. Kicsit tovább sétálva a Retiro Park egyik csücskéhez értünk, ami egy igen közkedvelt park az itt élők számára (is). Körbekerített, nyitvatartási idővel rendelkezik. Biciklizők, görkorisok, sportolók, családosok tömkelege volt most is a parkban. Van egy nagy tó, ahol bérelni lehet csónakot. Szerintem az összes ki volt bérelve, mert rengeteg hajó volt a kicsinyke tavon. Gondozott sétányok, kiállítóterem, pálmaház, büfék, rózsakertek mellett sétáltunk el, és a túloldalon jöttünk ki egy másik kijáraton, ami majdnem az Atocha pályaudvarnál volt. Még mindig maradt időnk, így Madrid utcáin, mondhatni céltalanul bolyongtunk, megfordultunk a Plaza Mayoron is, de még mielőtt hazamentünk volna, beültünk egy (már az előző nap kinézett) bisztróba, ahol iszonyatos hangzavar volt. Komolyan, még egymás hangját sem hallottunk. Úgy pörögtek a pincérek, mint a ringlispil. Én kagylót ettem nagyon finom hagymás szószban, párom pacalt, amit teljesen máshogy készítenek, mint nálunk. Nagyon érdekes egy hely volt, rengeteg asztallal, folyamatosan változó emberekkel, iszonyatos hangzavarral. Jó is volt egy idő után továbbindulni. Még sétáltunk egy kicsit, lejártuk a vacsorát, majd megpróbálkoztunk az alvással, de a helyzet nem változott tegnap óta, zaj, kiabálás, zene, meg amit akarsz.