Ausztria, Bécs, a Szecessziós ház és a Károly templom, SzG3

Ausztria Bécs

Ott-tartózkodás ideje: 2017. feb. 09.  (1 nap)

0 hozzászólás I 157 látogató olvasta. Rögzítve: 2017. máj. 07. küldd el ismerősödnek

Cimkék: ausztria  bécs  károly_templom  szecessziós_ház  templom szecesszó

A Belvedere után felkerestem a közelben található két nevezetességet:
1. a Szecessziós ház:
a többi kiállító helyhez képest ez egy kicsiny múzeum, de a bécsi szecesszió kiemelkedő bemutató helye. A köznyelv egyszerűen csak Secession-nak nevezi. A XIX század végén készült el, az épület költségét a Secession Művészegyesület tagjai teremtették elő, Bécs városa ingyen biztosította a telket az építkezéshez. A bejárat feletti szecessziós kupola alatt olvasható a mottójuk: Der Zeit ihre Kunst, der Kunst ihre Freiheit ([Legyen meg minden] korszaknak a művészete, a művészetnek a szabadsága). A szöveg a magyar származású Hevesi Lajostól származik. Belül egyetlen állandó dolog található, ez Klimt Beethoven fríze. A megrendezett kiállításokat római számmal jelzik, pld: a XIV. kiállítást 1902-ben 60.000-en látták, ez volt a Beethoven kiállítás.
2. a Szecessziós házzal többé kevésbé szemben (a tér túloldalán) található a Károly templom (Karlskirche). Ez a templom Bécs 4. kerületében található. Nekem egy kicsit furcsa volt (nem tetszett), aminek meg is volt az oka. 1714-1737 között épült, IV. Károly német-római császár építtette. A historizmus jegyében több korszak építészeti elemeit is beépítették a templomba, pld a két hatalmas oszlop a római Trainus oszlop mintáját követi, a toronypavilonok a római barokk, stb. E miatt nekem egy kicsit (nagyon) giccsesnek tűnik az egész, de kinek mi az ízlése! Jelenleg nagyon magas szintű koncerteket is tartanak benne.