Szlovákia, Spiąské Podhradie (Szepesváralja), Sivá Brada, SzG3

Szlovákia Szepesváralja (szlovákul Spiąské Podhradie

Ott-tartózkodás ideje: 2017. aug. 05.  (1 nap)

0 hozzászólás I 49 látogató olvasta. Rögzítve: 2017. aug. 27. küldd el ismerősödnek

Cimkék: forrás  sivá_brada  slovakia  spiąské podhradie  szepesváralja  szlovákia  travertin  tufa

Szepesváralja több kellemes meglepetéssel szolgál a turistáknak. Ez egy kisebb jelentőségű hely, de én minden érdekességért "lehajolok" és ha lehet, akkor meg is nézem. Felsőzúgói kráter esetében már írtam, hogy Szlovákia ezen részén nagyon sok ásványvíz tör a felszínre és igen sok helyen, ahol ez megtörténik, mésztufa (travertin) bevonatot képez a felszínen. A Google Maps felől nézve ezek viszonylag sivár területek, de ha közelről nézzük meg, akkor érdekes felszíni képződményeket kapunk. Itt szó szerint az út mellett volt a téma, vétek lett volna kihagyni. A hely parkolója ismeretlen ok miatt le van zárva, de miután egyszerre csak 3-4 kocsi tartózkodik a helyszínen, a parkolás nem okoz gondot. A forrás majdnem a domb tetején fakad, ahol egy kis kápolna található: Kostol Sivá Brada (Kaplnka Svätého kríľa). Ez a kápolna egyébként része a Szepesi Jeruzsálem nevű képződménynek ( Spiąská Kapitula (Szepesi Káptalan), amely szintén Szepesváralja része, de erről majd később. Igazából sok mindent nem lehet írni, érdekes a hely. A növények már ezen a nem túl kedvező felületen is megtelepedtek már. Megkóstoltam a vizet, erősen gyógyvíz íze van (nagyon sós). Mint természeti érdekességet érdemes megnézni.