Lengyelország, Walim, Sztolnie Walimskie RIESE, SzG3

Lengyelország Walim

Ott-tartózkodás ideje: 2018. júl. 30.  - 2018. júl. 30. (1 nap)

0 hozzászólás I 580 látogató olvasta. Rögzítve: 2018. aug. 19. küldd el ismerősödnek

Cimkék: al_riese földalatti_gyár földalatti_város gross_rosen kompleks_rzeczka Lengyelország  riese  riese_project  sztolnie_walimskie tárna v1 v2 walim  wüstewaltersdorf

Most egy érdekes programot fogunk áttanulmányozni: az a terület, ahol most Lengyelországban kirándultunk, az 1945-ig Németország szerves része volt, ezen belül Poroszország Alsó-Szilézia tartománya. Ez azért lényeges, mivel ezek a területek nem elfoglalt területek voltak, a tevékenységeiket a saját területeiken végezték. A lengyelek is a honlapjaikon konkrétan kijelentették, hogy semmilyen ideológiát nem támogatnak, egyszerűen bemutatják, hogy mi van itt. És érdekes dolgok vannak itt, amiket eddig csak a National Geographic-on (továbbiakban NG) lehetett látni. Nekem legalábbis nagy élmény volt, hogy végre olyan dolgokat is láthattam, amit eddig csak a NG-on.
A németek a II. VH alatt a háborus termelésükkel nagy bajba kerültek, amikor a szövetségesek elkezdték bombázni az anyaország területét. Logikusan azt találták ki, hogy földalá viszik azt. Az itteni talajviszonyok ezt lehetővé tették, bányászásra igen alkalmas sziklából álltak az itteni hegyek. A vasúti ellátottság és a közúti hálózat is kitünő volt (német terület volt).
Ekkor - 1943-ban - döntöttek arról, hogy itt rendezkednek be a hadi termelésre. Érdekes módon nem az egyébként erre szakosodott Todt Szervezet végezte, hanem a Silesia Ipari Közösség (Industriegemeinschaft Schlesien Aktien-Gesellschaft) által létrehozott konzorcium.
Az egyik lépés az volt, hogy a közeli Fürstenstein-kastélyban (Ksi±ż) akarták kialakítani H----r főhadiszálását. Ez végül is nem valósult meg, mivel a főhadiszállás az akkor német, most lengyel területen épült Farkasveremben valósult meg. Az NG-n láttam, hogy a Ksi±ż-i katélytól kb 7 km-re keresnek egy arany-vonatot egy használaton kívüli és berobbantott vasúti alagútban, amit állítólag talaj-radarral meg is találtak, viszont a továbbiakról nem tudni semmit.
Az egyik hely, amit meglátogattam az a Walim, Sztolnie Walimskie RIESE hely. Ez a Kompleks Rzeczka. Az látszik, hogy ezeken a helyeken nagy az érdeklődés, ha már a történelem egy részét lehet itt megtekinteni, félóránként indul a vezetés és azt látom, 30-50 ember mindig összejön. És csak du 7-kor zárnak be. Az az igazság, hogy több hely közül lehetett volna választani, de ezt két ok miatt választottam. Itt lehetett látni a V1 és V2 rakétákat (ha jól hallottam lengyelül, az egyik másolat, a mási eredeti, de hogy melyik, azt már nem sikerült kisilabizálni). Valamint innen a szállás felé útba eset a következő helyszín, ami más miatt volt érdekes. Amúgy meg a többi hely a képek alapján eléggé hasonló (már ami a föld alatti részeket illeti) és főleg az egyéb, szabadtéren kiállított anyagokban különböznek. Itt az 1-es és a 3-as tárnát néztük meg. Az látszik, hogy hatalmas energiákat öltek a project-be, persze a fizikai munkákat a kl. lakók végezték. A leírások szerint kb. 4.500-an haltak meg az építkezések közben. Ide most csak néhány képet teszek fel, az összes itt készített fotó a Fotóalbumon keresztül érhető el: http://lengyelorszagphotos1234.blogspot.com/2018/08/lengyelorszag.html