Lengyelország, Wambierzyce, SzG3

Lengyelország Wambierzyce

Ott-tartózkodás ideje: 2018. aug. 01.  - 2018. aug. 01. (1 nap)

0 hozzászólás I 579 látogató olvasta. Rögzítve: 2018. aug. 24. küldd el ismerősödnek

Cimkék: Lengyelorszá  Ruchoma_Szopka templom Wambierzyce

Bár látszólag a templom a legnagyobb látványosság itt, mi azért találtunk más, érdekes dolgot is (erről később). A helyet hívják még "Sziléziai Jeruzsálem"-nek is, talán nem véletlenül. A templom körüli területen van "Olajfák hegye", "Sinai hegye", stb, tiszta bibliai, jeruzsálemi terület-nevek. Azonban a templom (ill. a környéke) elsősorban az itt található 74 kápolnáról nevezetes, amelyek a XVIII-XIX. század között épültek. Maga a templom leglátványosabb része a feljárat, nagyon impozáns. A templom területe nem túl nagy, ovális lakú, a hely nagy méretét a templomi rész köré épített folyosórendszer adja.
Na de vissza a korábban jelzett érdekességhez: az a Ruchoma Szopka. A templomtól 10 perc sétával elérhető (egy kis kaptató árán). A bejárat a ház túlsó oldalán található. A kicsi házban (ha jól láttam) 5 mechanikus betlehem található. Fantasztikus, hogy a régi mesterek mit meg tudtak oldani pusztán mechanikával. A szerkezetek felhúzhatóak és rugóval működnek, tehát majdnem egy óraműre hasonlítanak. A legnagyobbal kezdtük és mire észrevettem, hogy nem szabad fényképezni, már egy képet készítettem, így látható, nem hordozható jó nagy betlehemről van szó, bár az lehetséges, hogy tolókocsiként azért el tudták tolni az egyik helyról a másikra. Gyakorlatilag minden mozog rajta és nem csak az előtérben látható szereplők, hanem a háttér összes (mozgatható) eleme. Egy másik, kisebb betlehemnél még a mechanikát is meg lehet nézni, tényleg figyelemre méltó a mesterek találékonysága és mesterségbeli tudása, hogy ezeket így meg tudták alkotni. Az összes betlehem megtekintése a bevezetéssel kb 15-20 perc, de szerintem kiemelten javasolt!!
A községben, a főtém mellett van egy kifejezetten pirogot áruló étterem (hátha valakit érdekel).