Krakkó és környéke

Lengyelország Krakkó

Ott-tartózkodás ideje: 2018. szept. 07.  - 2018. szept. 09. (2 nap)

0 hozzászólás I 112 látogató olvasta. Rögzítve: 2018. szept. 12. küldd el ismerősödnek
avatar szajci Beszámolója

Cimkék: Krakkó

Pécsi baráti társasággal mentünk Krakkóba pár napra. Reggel 8-kor indultunk, és este 8-ra értünk a lengyel szállásunkra.
Nagy busszal mentünk, és sokszor kellett megállnunk. A nagybuszos társaságoknak mindig probléma, hogy milyen benzinkúton tudunk megállni, ahol
több wc is található. Rétságon a MOL-benzinkúton kevés wc van, de a közelben nincs más benzinkút, így muszáj volt megállni.
Ezután Erdőbádonyon (Zólyom és Besztercebánya között) az E77-es főúton található OMW kúton álltunk meg,
ami szerintem kulturált több wc-s benzinkút (OMV Čerpacie stanice). A következő megálló Nižna településen a Slovnaft
benzinkúton álltunk meg, kevés wc volt itt is.

Az útvonal, főleg Szlovákiában nagyon gyönyörű volt, a kis faházakkal, fatemplomokkal. Besztercebányán keresztül halad az autópálya, így
az egész belvárost megtekinthetjük. Lengyelországban Rabka-Zdrój településnél már a Zakopane-Krakkó közt futó
autópálya építését is láthattuk, ez a jövőben meggyorsítja az utat. Szállásunk egyébként nem Krakkóban, hanem Korzkiewben volt egy diákszálláson.
Ez a szállás közvetlenül a helyi vár alatt található, faházas, erdővel körülvett létesítmény. A faházakban volt wc és zuhanyzó is, így nem kellett
a közös helyiséget használni.

Másnap, szombaton megnéztük a szállásunk melletti korzkiewi várat. A várban hotel működik, ahol lakodalmakat is sokszor tartanak. Délután
Krakkót is megtekintettük helyi magyar idegenvezetővel. Rengeteg templomot építettek, nem is gondoltam elsőre. Korábban ez volt a királyi
főváros, így szükség volt az uralkodóknak egy rezidenciára, amelyet a Wawel-dombon hoztak létre. Itt számíthatunk a legtöbb turistára is egyébként.
A vár alatt van a híres krakkói sárkány barlangja és szobra, amely 5 percenként tüzet lövel ki a száján.
A buszparkoló a vár tövében volt a Pomisle utcában. A tulsó oldalon viszont megakadt a szemem egy Grill báron, ahol zapiekankát lehetett venni
10 złotyért. Ezt a melegszendvicset mindenkinek ajánlom, aki szereti a gombát, hiszen ez a fő alapanyaga.

A szállásunk felé betértünk egy Biedronkába és Lidl-be vásárolni. A legtöbben természetesen sört és vodkát vett, de azért más helyi étel is
a kosarakba került, mint a tejkaramel, vagyis a krówka. A Lidl-ben ráadásul helyi túró rudi is volt, a Batonik, amely málnás és mogyorós kiszerelésben
kapható. Ismerősömmel bankkártyával fizettünk mindkét helyen, az OTP-s bankkártyával 76,9 forintos árfolyamon, míg az én takarékszövetkezetes
bankkártyámmal 80,5 forintos árfolyamon vásároltam. Sajnos én rosszul jártam ezzel, mert a lengyel valuta középárfolyama 75 forint.

Vasárnap szabadprogramunk volt Krakkóban, majd éjszaka utaztunk haza. Rabka-Zdrójban a benzinkúton hazafelé vettünk még egy birsalmás Soplica vodkát,
ami a hölgyeknek nagyon ízlett. Egyébként több ízben is kapható ez a vodkafajta.