Bali változik

Indonézia Bali

Ott-tartózkodás ideje: 2009. dec. 20.  - 2019. jún. 20. (3469 nap)

0 hozzászólás I 439 látogató olvasta. Rögzítve: 2020. ápr. 01. küldd el ismerősödnek
avatar szuknorbert Beszámolója

Cimkék: bali indonézia turizmus

Indonézia/Bali szigete talán a világon az utolsó mohikán sziget lehetett ahol béke és nyugalom volt.
A legszebb és legspirituálisabb sziget ahol a lelkünk megnyugszik és otthonra talál.
Beutaztam szinte a földet és minden ország és táj megfogott valahol.
Azonban Bali szigete volt az ami nem engedett el és magához láncolt.
Mindig és mindenütt arra gondoltam,hogy jó lenne ott élni valamilyen hotelt vagy éttermet nyitni és nyugisan élni a halálomig.
Az emberek kedvessége,a nyugalom ,sport,napsütés,tenger,tengerpartok,a táj változatossága,a művészetek és sorolhatnám a végtelenig,hogy mennyi minden volt az ami megbabonázott.
Első látogatásomkor turista voltam és szinte ízelítőt kaptam a szigetből,de az is megfogott.
Tehát visszatértem Balira és alig volt ruhám viszont a bankkártyámon volt elég pénz ahhoz,hogy kibéreljek évekre egy házat és elkezdjek itt újjáéledni és felfedezni a szigetet.
A ház fillérekbe került és mellette a motor is amivel közlekedtem a szigeten.
Alig volt kapcsolatom.
A Balinézek közeledtek kedvesen hozzám és ajánlották ,hogy elvisznek ide- oda.
Sok tengerparttal és szórakozóhellyel ismertettek meg.
Sok turisztikai könyvet olvastam el,hogy mi hol van,de leginkább ezek a könyvek a fontosabb turisztikai pontokat mutatják be.
A rejtett tengerpartokat és szertartásokat nem taglalták.
Ezeket saját magam próbáltam felfedezni.
Amúgy Bali szigetén kb 10 év kinttartózkodás kell ahhoz ,hogy nagyjából majdnem mindent megismerjünk.
Ehhez nagy kapcsolat kell és a kapcsolatokhoz nagy szerencse.
Én 10 évig éltem kint.
Bali az Istenek szigete és engem befogadott.
Első nagy ajándékom ,hogy kint ismertem meg Magyar feleségemet Dorottyát és kint fogant meg kisfiam Szimon.
A sziget megajándékozott szerelemmel és egy kisfiúval.
Ezen kívül mint festőművészt és művészeti fesztiválszervezőt inspirált a sziget és több száz festményt festettem kint.A képeim pozitívabbak és színesebbek lettek.
A személyiségemnek köszönhetően megismertem Bali nagy és híres művészeit-festőit,szobrászait fotósait akik befogattak.
Testvéri kapcsolatot ápoltam Mario Blanco spanyol-balinéz festő és fotóművészével akivel közösen szerveztünk művésztelepeket és fotós programokat.
Több száz Balinéz és Indonéz művészt ismertem meg kint.
Nekik köszönhetem azt,hogy Balin megismertem a titkos helyszíneket és a titkos szertartásokat amiről senki nem tudhahott.
Rengeteg hely és eseményen voltam egyedül fehér emberként.
Úgy gondoltam,hogy ezek a kapcsolatok és helyszínek és titkos szertartások nekem az aranybányáim lehetnek és extrém túrákat szervezhetek.
Viszont sok turisztikai szervező az embereket és turistákat eteti,hogy ő a legjobb és a legolcsóbb.
Ők specialisták mondják akik mindent ismernek Bali szigetén.
Bali titokzatos és nagyon nehéz megismerni ,mert a Hindu emberek nem szeretik a titkaikat feltárni.
A legtöbb titkos helyre és szertartásra csak engedélyekkel és kapcsolatokkal lehet bejutni.
Nagyon szeretem Balit és azt a varázslatot ami a szigeten volt.
Elösször 2004 ben voltam a szigeten majd 2007 től éltem kint egyhuzamban 10 évet.
Még a 2009 év is varázslat volt.
Minden tengerpart és minden más tiszta és természetes volt.A turisták is lazák voltak.
Hangulatos trópusi bároktól és helyektől hemzsegett a sziget.
Átjárta szigetet a Balinéz hindu kultúra.
Úgy éreztem ,hogy egy egyedülálló és misztikus helyen vagyok.

Aztán évről évre változott a helyzet.
Fejlődött a technika és a technológia.
Egyre több internetező nyílt és extra pénzes szórakozó hely és egyre jobbak voltak a mobiltelefonok.
Egyre több és több motoros és autó lepte el az utakat szinte alig lehetett közlekedni.
A tengerparton a természetes trópusi bungalókat leváltották a puccos szállodák és villák.
A turisták is változtak.
Először fehér emberek voltak a turisták főleg ausztrálok,mára már dél-koreaiak,kínaiak,indonézek nyaralnak leginkább itt.
A hippis gondolkodású fehér turistákat leváltotta a gazdag sznob réteg.
10 év alatt megváltozott a sziget hangulata és atmoszférája.
A legtöbb tengerpartra ahova lazán lelehetett menni most jegypénztár van.
A fehér szörfösök és strandolók helyett csadoros nők nézik az 1-2 fehér turistát és pokrócon ülve etetik kézből a gyerekeiket.
A szórakozóhelyek amik reggelig nyitva voltak mára már 10 kor zárnak.
Az éjszakai élet veszélyes,már nem lehet a sötét utcákon sétálgatni nyugodtan.
A tengerpartok tisztasága megromlott,mára már úgy néz ki sok minden mint a szeméttelep.
A hindu szertartások helyett muszlim ima szól leginkább a hangszórókból.
Az utakon lehetetlen eljutni bárhová ,mert 10 év alatt 3 millió más szigetekről bevándorolt Indonéz nehezíti meg a tömegközlekedést.
A többi szigeten más a vallás főleg muszlim és ezért a bevándorlók Bali arculatát átváltoztatják .
A tengerpartokon kívül a többi helyszíneken is mára már jegypénztár van.
A természetes erdőket,vízeséseket,rizsteraszokat is bemocskolták azzal,hogy mindenhova installációkat(hintákat,fészket) raktak.Ezt én irom aki több mint 100 installációs fesztivált szervezett Magyarországon és külföldön.
A legtöbb helyen fotózásra alkalmas izgalmas játszótereket-installációkat építettek ahol az embereket fotózzák pénzért.Az installciók jók és szépek csak ezer ember áll sorba,hogy fotózkodjon a hintákon.Ezek mellett nem a rizsteraszt nézi az ember hanem a hintázókat.
Egyre kevesebb hely van ahová el tudsz vonulni és látsz természetes környezetet.A spiritualizmus eltűnt a pénzéhesség miatt.
Lassan a sziget bolhapiaccá változik teljesen.
A természetes tájak eltűntek,a szertartások kevesebbek lettek és a szép tengerpartok beszennyeződtek.Az utcák is koszosak. Az utcai ételeik legtöbbje tele van bakteriummal és vírussal. Sokaknak bél és gyomorproblemájuk lett az utcai ételekből. Sok kinti fehérembernek vastagbél vagy gyomor daganata lett.Sokak a kinti gerjesztett-illegális alkohol tartalmú italok miatt is meghaltak.
Távol keletből közel kelet lett és egyre kevesebb a fehér turista.
Elveszítette 10 év alatt az egzotikumát.
Maximum úgy lehet ott nyaralni ha bezárkózunk egy egzotikus hotelbe 1 hétre.
Persze sokaknak még hangulatos Bali a sok motorral és az emberek sokszor mű kedvességével,de azt a hangulatot ami 2009 ig volt azt már nem érezhetik át.
A természetes Balit látni mára már nem lehet,amit én láttam 10 évvel ezelőtt. A sziget elvesztette mágikus varázsát azt, hogy az ember itt szabadnak erezheti magát.

Az Istenek is dühösek ezekért a változásokért és sok földrengés és vulkán kitörés van manapság.
Kár ezért a szigetért,mert az egyik legcsodálatosabb helyszín volt a bolygónkon.