Macedóniai 2019

Macedónia

Ott-tartózkodás ideje: 2019. aug. 19.  - 2019. aug. 23. (4 nap)

0 hozzászólás I 85 látogató olvasta. Rögzítve: 2019. aug. 24. küldd el ismerősödnek
avatar lochner Beszámolója

Cimkék: Ohrid Skopje Matka-canyon Vodno-mountain Millinium-Cross

A tavalyi évben meglátogattuk Boszniát, bár a környezetemben senki nem értette, miért megyünk oda. A kellemes emlékek miatt úgy döntöttünk, hogy idén folytatjuk a balkáni régió felfedezését, hiszen Skopjébe is fillérekért lehet repülni. Megint megkaptam a szokásos kérdéseket: mi van Macedoniában, mit lehet ott csinálni, minek mész oda? Természetesen azért, mert kíváncsi vagyok: a természeti csodákra, a több százéves kolostorokra, ortodox templomokra, az emberekre és nem utolsó sorban a tradicionális konyhájukra. Nem is kellett csalódnom, mert egy hét alatt mindent megkaptam, amiért mentem - és mindezt olyan áron, hogy szinte el sem akartuk hinni, hogy minden milyen olcsó.
Azt azonban el kell fogadnunk, amikor ebbe a régióba megyünk - akár Boszniáról, akár Macedóniáról beszélünk -, hogy a közlekedés, a szolgáltatások, az éttermek "balkáni típusúak", ami nem feltétlenül negatív felhangot jelent, hanem azt, hogy más, mint amihez az ember Európa közepén hozzászokott. Ha ezt a másságot a helyén tudjuk kezelni, akkor nagyon jól tudjuk érezni magunkat és élvezzük a filléres nyaralást.
Skopje repülőtere nem fogad túl sok légitársaságot, többnyire pár fapados jár egyenlőre oda. A kormány kívánja növelni a turizmust, ezért működtetnek Airport buszt, amivel pár dénárért a fővárosba be lehetne jutni, de a napi 5-6 járat egyáltalán nem alkalmazkodik az érkező és induló repülőkhöz, ezért mindenki taxival közlekedik (20 EUR garantált ár). A távolsági buszokat különböző magántársaságok biztosítják, ezért online vásárlásra nincs lehetőség, a menetrendekben sem lehet megbízni, csak tájékoztató jellegűek, pontos információt csak a helyszínen, a buszpályaudvaron lehet kapni. Szerencsére az érkezésünk napján pont ment az a busz Ohridba, amit kinéztem, de a visszafelé utat már egy órával előbbre kellett hoznunk, mert a kiírás szerint nem létezik az a járat, amit az interneten láttam. Ha retúr jegyet vásárlunk (750 dénár = 3750 Ft) , akkor egy ún. open ticket-et kapunk, ami a valóságban a következőt jelenti: az odaútra meg kell adnunk a járatot, amivel menni akarunk - nincs helyjegy, de más buszra nem szállhatunk. Visszafelé azonban helyjegy vásárlással kell biztosítanunk a helyünket, amit természetesen senki nem közölt velünk. Már készültünk a peronhoz kimenni, amikor a peronőr visszazavart az ablakhoz, ahol gyorsan legomboltak rólunk még 30 dénárt - erre mondtam, hogy vannak helyi sajátosságok. Skopjéból Ohridba 3,5 óra alatt lehet eljutni, miközben a busz megmássza a Dinári Alpok hegyeit. Útközben csak néhány házból álló falvakat láttunk, ezért óriási meglepetés volt, amikor megérkeztünk a kivilágított, nyüzsgő városba. Az utcákon hömpölygött a tömeg, minden bolt este 11-ig nyitva, mólóról folyamatosan indulnak a hajók. Szállásunk a House Cun-ban volt, ami az óvárosban, közvetlenül a tóparti sétányon van és olyan mint egy hagyományos fogadó: a földszinten egy autentikus étterem, fölötte a szobák. Sajnos csak két éjszakát töltöttünk ebben a csodálatos városban: a tó gyönyörű, az éttermek fantasztikusak, a hangulat különleges. Minden nap a strandon kezdtünk: kis öblök, mindegyikben egy-egy beach bar jó kiszolgálással és napozóágyakkal (300 dénár = 1500 Ft két ágy és egy ernyő). A víz nagyon kellemes, kristálytiszta, mert a part teljesen köves, ezért egy vizicipő feltétlenül szükséges. Délutánonként jött a kultur program: egyik nap megnéztük az ohridi látnivalókat - St. Jovan Kaneo kápolna, St. Sophia Basilika, Samuel Fortress, másik nap pedig elbuszoztunk az albán határhoz a St. Naum kolostorhoz. Este pedig sétáltunk a tóparti sétányon vagy az óvárosban. Sajnáltuk, hogy nem szántunk több napot erre a városra. A helyi közlekedés sem Ohridban, sem Skopjéban nem egyszerű, de szerencsére taxival lehet pótolni ezt a hiányosságot, mert rendkívül olcsó (egy út a buszpályaudvar és a szállás között 150 dénár = 600 Ft volt). Skopjéban a szállásunk az Old Bazaar-ban volt, ami telitalálatnak bizonyult. Minden látványosság 10 perc sétával elérhető, a bazárban vannak a legjobb tradicionális kifőzdék, baklavás és burekes boltok. Délelőttönként a bazárban és környékén sétálgattunk(dzsámi, minaret,hammam), vacsora után pedig átsétáltunk a Stone bridge-n a Vardar túloldalára, Skopje futurisztikus belvárosába. Ez a városrész olyan, mintha több film kellékét itt felejtették volna: egy Akropoliszra hasonlító épület, mellette a párizsi diadalív másolata, közben a rengeteg szobor és szökőkút, annyi világítással, hogy szinte nappali fényben ragyog a Macedonia Square. A három gyalogos hídon folyamatosan hömpölyögnek az emberek valamelyik irányba, közben egymást érik a fagyit, a hűtőmágnest vagy sült kukoricát árusítók. Sajnos az esti órákban megjelennek a koldusok is pici gyerekekkel.
Skopje környékén három látványosság van, amit feltétlenül meg kell nézni: Matka canyon, St. Panteleimon bizánci templom, Millenium Cross. Elvileg mind a három helyre el lehet jutni tömegközlekedéssel, de időigényes és bizonytalan, mint már említettem. A Getyourguide társaságnál találtam olyan lehetőséget, ahol mindezt minibusszal megmutatják egy délután alatt (25 EUR). A Matka canyonban smaragdzöld folyó fogadott minket, 1 órás hajótúrákat szerveznek (400 dénár = 2000 Ft), amit nem szabad kihagyni. A St. Panteleimon templomban ezer éves freskókat láttunk és a végén lanovkával felmentünk a Vodno hegyre, a Millinium Cross-hoz. Lenyügöző látványban volt részünk: nemcsak a város feküdt a lábunk alatt, de az Alpok hegyeit is láthattuk.