Elet daniaban

Dánia Arhus

Ott-tartózkodás ideje: 2006. nov. 22.  (1 nap)

3 hozzászólás I 8 218 látogató olvasta. Rögzítve: 2007. nov. 22. küldd el ismerősödnek
avatar csoma69 Beszámolója

Cimkék: Arhus

Most latom h tartozkodasom idejere 1napot irtak, a veg idopontot azert hagytam szabadon mert meg mindig itt vagyok... bocsi

Bar dania nem egy olcso orszag a skandinav orszagok kozott megis a legolcsobb. Rengeteg latnivalo van amihez nem eleg 3vagy 4 nap. Ha okosan vasarol az ember az elelmiszerek ara nem nagyon haladja meg egy budapesti elelmiszeruzlet arait.

Az emberek nagyon kedvesek, es meg az utcasepro bacsi is folyekonyan beszel angolul, nemetul beszelnek de nem szeretnek. Az emberekre itt nem jellemzo az a kapkodas mint otthon, mikor nem eleg a nap 24oraja, itt van idejuk kocogni, biciklizni, kirandulni. Az idovel nekem meg nem sikerul kibekulnom, nagyon valtozekony.

Elso leptek Daniaban:

Elso pillantasra ilyeszto volt egy uj varos, orszag mas kultura. Mikor szombat hajnalban 27oras buszozas utan 3orakor beert a vonatom Arhusba, ismerosoknek kellett volna elem jonniuk de sehol nem talaltam oket, a telefonomon nem volt penz ugyh kerestem egy taxi allomast... tudni kell h akkor voltak a cegeknel az elore hozott karacsonyi bulik es mindenki totalkaron temfergett a varosban es mindenki taxit akart. En is bealltam a sorba ami kb 30fobol allt. Aki tolakodni probalt azt eleg gyorsan elrendeztek a hatrebb allok ugyh nem aggodtam. Mikor beszalltam a taxiba es atadtam a cetlit a szallasom cimevel a taxis komor arccal ravagta h ilyen nincs itt.... szerencsere a gps kihuzott a bajbol es megtalaltuk.

Az arhusi Harlem

Egyik nap volt idom es energiam kicsit korbe jarni a varost. Mikor egy olyan reszre ertem ahol vhogy elfogytak a feher emberek. Ahogy haladtam egyre beljebb a negyedben, kezdtek szuros tekintetek figyelni arcom, es cseppet sem feltuno vilagoskek fiat pandam lattan (ceges auto). Hirtelen lattam egy tablat h bazar vest. Nah gondoltam ez biztos hasonlo mint ukrajnaban a bazar es nem is csalodtam. A parkoloban amerikai filmekbe illoen tomegekben alltak az emberek es ment az uzlet. Amint beleptem az ajton egy masik vilag tarult elem. Mintha Torokorszagban vagy Pakisztanban Irakban lennek. Es bar a kozhiedelem itt ugy tarja h ok veszelyes emberek nekem megis rengeteg afgan ismerosom van. Ok tudjak milyen egy idegen orszagban a sajat hazadtol tavol lenni es kicsit kirekesztve elni. Szoval a bazarban mindent lehet kapni, a leggicsesebb dolgoktol kezdve a friss gyumolcsokon at a muszaki cikkekig. Az emberek nagyon kedvesek voltak velem, es a mai napig szivesen jarok oda. Azt azert hozza kell tenni h braband
ahol a legtobb kulfoldi lakik 2x akkora rendorseggel rendelkezik mint az egesz varos mivel a buncselekmenyek 90%a a varosban itt tortenik. En ebbol a mai napig nem vettem eszre semmit, csak amit az ismerosok meselnek.

Hetkoznapok

A reggeli cigi es kave utan termeszetesen irany a munka. 3 honpig delutanos muszakban dolgoztam ami eleg jo potlekot jelentett a delelottos muszakhoz kepest. Ha mar penz akkor ugorjunk egy kicsit az alapveto dolgok arara es az eletre. Az itteni minimalberbol tudsz lakast berelni sajat konyhaval, furdo, es nappali mindezt akar a belvarosban is. Konkret arakat ide nem irnek de kerdesre szivesen irok. Szoval a boltokkal nagyon kell vigyazni. Itt arhusban az alta, netto, fakta, spar, bilka, fotex kombinacio kozott lehet lavirozni (termeszetesen meg sokfajta bolt van de azokat nem ismerem). A boltokban az aranykozeputat kell megtalalni mivel alapveto elelmiszerek hol az egyikben hol a masikban olcsok, de mivel otthon is fontos az ar ezert nem jelenthet gondot a sajtot a nettoban, a felvagottat pedig a faktaban venni. A nagy bevasarlo kozpontok azert jok mert, hiaba dragabb a darabar mint a kis boltokban, olyan akciokkal csabitanak h ha veszel 8at 12ot kapsz vagy hasonlo igy annyit sporolsz tulkepp h megveszed meg ha nincs is ra szukseged. Hasonlo a benzin arakkal. Itt kepes a benzin egy nap alatt akar atszamitva 70ft ot is dragulni vagy csokkeni literenkent. Amit erdemes figyelni ha 9dkk alatt latsz 95ost akkor azonnal tankolj, mivel az eleg ritka es a benzinkutak eleg surun valtogatjak az araikat. A szolgaltatasok rendkivuli modon dragak. Csak h egy peldat mondjak a belvarosban egy pohar! nem korso sor 50dkk koruli osszegert olthatja szomjunkat. A bevasarlokozpontokban ugyanolyan akciok vannak meg mindig mintha karacsony elott lennenk. Markas jo minosegu ruhakat, cipoket teljesen korrekt aron lehet beszerezni. Az autoberlest itt el kell felejteni. Horribilis osszegbe kerul, egyszerubb Nemetorszagbol athozni. Ha vki itt akar internetezni akkor ne menjen egy netcaffe ba mert az 30dkk fel ora, inkabb a varosi, nem egyetemi, varosi konyvtarban ahol teljesen ingyenesen lehet. Visszakanyarodva a hetkoznapok ritmusara, a faraszto munka utan hazafele tartva nem siet senki, mindenki nyugodtan kozlekedik. Hazaerven mindenki lemegy a boltba, elbeszelget az ismerosokkel, megfozi az ebedet/vacsorat es elteszik magukat masnapra. A hetvegeken nagy divat itt h eloveszik az 50es/60as/70es evekbol maradt veteran kocsijaikat, lenyitjak a tetot, beultetik az asszonyt es irany a *vegtelen* orszagut. Ha mar az utaknal tartunk. Kozlekedes hihetetlen egyszeru. Mindenhol rengeteg tabla segiti a kozlekedesunket, mivel dania nem egy nagy orszag ezert egyik szeglete sem erofeszito tavolsagra van a masik vegetol. A vonat nagyon draga, de azert minosegi szolgaltatasban van reszunk. A parkolas rengeteg helyen ingyenes, de a benzinkutakon lehet kapni egy orat amit fel kell ragasztani elore es az erkezes idejet be kell allitani, mivel ezek idokorlatosan ingyenesek.

Nyaralasbol visszaterve

Visszautam Svedorszagba Malmobe esett, mivel ugyis jol ismerem mar a kornyeket es az utazasi felteteleket.
A repterrol a taxi Malmo vasutallomasra 500sek aron vitt be 3unkat ami eleg korrektnek mondhato. A vonat at az Oresund hidon 90sek, majd a masik vonatjegy Arhusba 322dkk ba. Nem olcso dolog, de minosegi szolgaltatasban van reszem. Este fel 11korul erkeztem meg, es mivel eddigi szallasom mar a multe a City Slepp In nevu motel vagy nem is tudom minek nevezzem szalloban volt foglalasom. Hat 300dkk egy ejszakara egy agyert sztem kicsit sok de nezopont kerdese. En szemely szerint mikor meglattam a szobat azt mondtam h en itt nem toltok el egy ejszakanal tobbet...es szerencsere nem is kellett:) Sikerult egy ceges szallashoz hozzajutnom ugyh most talan rnem lesz gond egy darabig.

Internet

Mivel uj szallasomon nincs internet ezert ugy dontottem h elmegyek vasarolni az ujsagban latott usbs internetet. Bementem a Fona nevu uzletbe h vegyek. Az elado azt mondta h nem vehetek ha meg nem vagyok itt egy eve, de a 3shopban talan meg tudjak csinalni. Atballagtam oda ahol azt mondtak h 1,5ev... okke gondoltam. Beszeltem egy dan ismerosommel h jojjon mar el velem es gyozze meg oket. Bementunk egy masik Fona uzletbe ahol erdekes modon meg tudtak csinalni baratom hathatos kozbenjarasanak koszonhetoen. 24ora az aktivalas. 2nap utan sem mukodott... Felhivtuk oket. Azt mondta a diszpecser h a bejelntett lakcimemen mar van internet amit nem fizettek ezert nem aktivaljak csak ha leteszek 3000dkk letetet (fel eves szerzodest kotottem ami fel ev alatt 2100dkk osszesen...). Mondtak h menjunk be a 3shopba. Bementunk munka utan ahol elkuldtek minket a bilkaban levo shopba. Ott mint utobb kiderult ennek a cegnek a vezetojevel sikerult beszelni es o elintezte h kapunk egy ujat, aminek csak a havidijat kell fizetni es kezdo reszletet elengedte. Talan o volt az egyik legsegitokeszebb dan ember akivel talakoztam. Telefonalt koppenhagaba es 5perc mulva mar aktivalva volt a kartya. Hihetetlen h mennyire ki tudnak baszni az emberrel ha nem idevalosi es csak ezeknek a segitokesz embereknek koszonheto h sikerul olyan dolgokat elintezni amik nem egyszeruek.

Skanderborg Friehedsmuseum

Ez egy eldugott helyen van Skanderborgban a varos szeli erdoben a Danhostel mellett. Ezen a helyen gyujtottek ossze a II. vilaghaborubol megmaradt osszes ruhat fegyvert, tanyert mentcsonakot szoval mindent.
A belepo 30dkk ami abszolut nem sok foleg ha az ember erdeklodik a tortenelem irant. Szinte hihetetlen h milyen jo allapotban oriztek meg ezeket a dolgokat. A bacsi nagyon kedves es perfekt angol amit mondanom sem kell:) Nagyon hideg van benn kb 10fok ugyh meg nyaron is kell pulover!!! Amikor en ott voltam akkor a kepek fegyverek, ruhak alatt csak dan leiras volt, de a bacsi mondta h lesz angol nyelvu is. Van benne tiszti szoba Hitler kepevel a falon. Nem igazan tudnam felsorolni h mi minden van ott ezt latni kell sztem. Felteszek nehany kepet rola.

A vendegszeretet

Olvastam Joker irasat h: a danok szeretik a kulfoldieket de inkabb maradjanak otthon... Ezzel teljes mertekben egyetertek. Hihetetlen h mennyire ki tudjak mutatni az ellenszenvuket ha nem igazan krakogsz danul. Nekem is megvan egy tortenetem erre. 31.12.2006 ejjel, ejfel utan setaltam a foutcan alkoholos mamoromban. Szembe jott velem ket nagyon ^kemeny^ arc. Lattam h az egyik nem allna felre ezert arrebb leptem mire o is es nekem jott. Nem kulonosebben ertettem ezert utanna szoltam h mit csinalhat kivel... Erre ketten megindultak felem okollel h mar most ok megvernek. Igazabol az incidens megoldott mivel en elmondtam nekik h nem tom mire kemenyek es h nyugodtan usson eloszor. Vegulis ellkotek onnan igy en is inkabb mentem utamra szorakozni. Erdekesseg h egy percre ra hozzacsapodtam egy tarsasaghoz akik nem danokbol alltak. Elmentunk egy diszkoba nagyon jot buliztunk, kesobb fekete tarsasaghoz csapodtam veluk is nagyon jol szorakoztunk. Szereny velemeny h a dan fiatalok nagyon kocsogok es ott kotnek beled ahol tudnak (tisztelet a kivetelnek), az idosebbek viszont nagyon kedvesek. Nyugodtan meg lehet cafolni ezeket az allitasokat de nagyon sok nem dan ismerosom meselt hasonlo eseteket. Errol a temarol ennyit.

A szorakozas

Ferfi tarsaim neveben allithatom: a dan nok gyonyoruek!!! Az egy dolog h mivel magyarorszagot kelet europanak tekintik nagyreszuk nem igazan all le veled, a masik h egyes 14 koruli lanyok ugy ki vannak festve h a bevasarlo kozpontban hirtelen nem tudtam eldonteni h egy babut latok vagy egy igazi embert. A szorakozas rengeteg helyen lehetseges. A kocsmakban sztem itt nem erdemes alapozni, inkabb otthon aztan irany egy dizsi. Kedvenc helyeim a Train es a Broen. A belepo h ha nincs semmi kulonos buli kb 40 vagy 60dkk. Szemely szerint kedvencem a Broen. Ez egy hajo a kikotoben ami ket szintes, 3dj 3 tancter. Egy exkluziv resz ahova csak 21even feluliek mehetnek be. Ami meglepo h egy 0,33 csapolt tuborg annyiba kerul mint egy jack&coke (40dkk). A rovid italok is hasonlo aron vannak. Nagyon nepszeru itt a cultshaker, ami otthon mondjuk a bomba pezsgo. Kis uvegben lehet kapni de boltban 0,7es kivitelben is kaphato.
csoma69 - 2007.08.03. 16:42

koszi, most nyaralni megyek, de majd megprobalok irogatni meg. Udv

albinoblacksheep - 2007.08.02. 14:49

Ja és várjuk a további beszámolókat....

albinoblacksheep - 2007.08.02. 14:49

Szia! A haverjaim tegnap értek ki Arhusba! A következő két évet kint töltik az egyetemen. Elküldtem nekik a beszámolód, ezzel segítesz nekik a kinti beilleszkedésben. Üdv