Indiában járunk 7. - Agra, Taj Mahal

India Agra

Ott-tartózkodás ideje: 2009. okt. 22.  - 2009. nov. 19. (28 nap)

0 hozzászólás I 5 409 látogató olvasta. Rögzítve: 2009. nov. 28. küldd el ismerősödnek
avatar zebrina Beszámolója

Cimkék: Agra  Ajay  Delhi  erod  fort  hagymaleves  India  Mahal  pakora  paneer  posta  Saniya  Shatabdi  szallas  szmog  Taj

(Ez a beszamolo indiai online blogom masolata, folyt.)

november 9.

Agraban vagyunk, a tetoteraszrol ralatunk a Taj Mahalra, minden klassz, sokkal nyugisabb, mint Varanasi. Sajnos csak egy ejszakat maradunk, mert mar megvan a jegyunk tovabb.

Ezt meg reggel jegyeztem be, most inkabb kezdem az elejen.

Ma az ejszakat a vonaton toltottuk, nagyon koran keltunk, de bar a vonat egesz ejszaka szaguldott, megis 2 oras kesessel erkeztunk meg Agraba (nyugodtan aludhattunk volna...). A palyaudvaron kifogtunk egy eleg eroszakos autoriksast, aki hablatyolt osszevissza, mindenhova el akart vinni, de vegul koppant, amikor a bemondott szallas elott elkoszontunk es nyilegyenesen elmasiroztunk ellenkezo iranyba. Sajnos az ellenkezo iranyban levo guesthouseban egy darab hely nem volt, igy csak leultunk a szaletli ala egy kavera. A tuktukos meg ide is utanunk kuldte az emberet, hogy meggyozodjon rola, valoban kicsusztunk a markabol, de aztan a pasas eloldalgott, amikor latta, hogy letelepszunk. Nem tudta, hogy utana par perccel visszamegyunk ahhoz a szallashoz, ahol kiraktak minket. Itt volt szoba, de nem valami bizalomgerjeszto, ezert E otthagyott engem a csomagokkal es elment felfedezokorutra. Kozben egy hosszuinges, sapis oreg (ilyenek vezetik azt a szallast) buszken elkezdte nekem mutogatni a kulfoldi penzgyujtemenyet, kozte egy osztrak-magyar papirpenzt, amire ra volt nyomtatva egy ezerhatszazvalahanyas szam. Magyarazta, hogy neki ilyen regi penze is van! Eppen elkezdtem volna neki ecsetelni, hogy felejtse el, az nem evszam a papirpenzen, amikor elhivtak, kozben E is befutott, igy az oreg tovabbra is abban a hitben lesz, hogy egy rendkivul ertekes 17 szazadi papirpenzzel rendelkezik. :) Mi viszont tovabballtunk a Saniya Palace Hotelbe, egy egeszen jol karbantartott kis szallasra, ahol kaptunk szobat. Vicces a szoba, a recepcio folott a lepcsoforduloban lett kialakitva, nagyon apro, gipszkarton falain besuvitene a szel, ha lenne szel. Hogy monszunban mi tortenik vele, az nem derult ki, nincsenek viz- vagy peneszfoltok a falakon (mint mas szallashelyeken), pedig a festes nem uj mar. Ez a szoba egy kis toldas, de maga az egesz epulet jobb allapotban van, mint sok masik, amiket eddig lattunk.

Az mar rogton feltunt, amikor beszalltunk a tuktukba a palyaudvaron, hogy Agraban mennyivel tobb a zold terulet es milyen osszehasonlithatatlanul kisebb a forgalom mindenhol, mint Varanasiban. Utkozben mar meglattuk a Taj Mahalt, teljesen kodbe volt burkolozva! A szallasnak van egy tetoterasza, onnan viszont telibe kapjuk.

Majd folytatom, most elkuldtek aramszunet miatt...

A Taj megtekinteset holnap kora reggelre tervezzuk, igy ma fent ejtoztunk a tetoteraszon, majd elmentunk korulnezni a varosban. Vegre tudtunk venni koromlakkot, bokalancot mar Varanasiban beszereztunk, igy legkozelebb a vonaton MI rakjuk fel a szep apolt labunkat az indiai nok orra ala es nem forditva. :)

Kicsit kuzdottunk delelott azon is, hogy lehetne az itteni masfel napunkat kicsit meghosszabbitani (fix vonatjegyek lemondasa, ujak valtasa), de vegul lemondtunk rola, mert semelyik vonatra nincs hely, amire szeretnenk, igy marad az eredeti terv ervenyben.

Elmentunk a postara is, ott talalkoztunk az indiai burokracia egyik diszpeldanyaval. Kertunk belyegeket, nem nezett fel, mint aki nem is el, aztan kiderult, hogy megis hallotta, adott belyeget. Fizettunk nagy penzzel, kb. 5 percig tartott, amig visszaadott, termeszetesen nem nezett rank, valoszinuleg csodalkozott, hogy meg mindig ott vagyunk es varjuk a maradek 2 rupiankat, kozben masokat is kiszolgalt. Bar ez nem is annyira burokracia lehetett a reszerol.

Kesobb bekavartunk egy hangszerboltba is, nagyon aranyos es turelmes ember foglalkozott velunk, mindent megmutogatott es nem akart mindenaron rank tukmalni semmit.

A szallason uzsi a tetoteraszon (vagy koravacsi), a harmadik legjobb helyre ultunk le, majd elorekusztunk a masodikra, vegul az elsonel kotottunk ki, ahonnan legjobban latszott a Taj. Ez nem a felenksegunk miatt tortent igy, hanem ilyen sorrendben uresedtek meg az asztalok.

E. kert egy francia hagymalevest, aminek a tetejen felvert tojasfeherje uszkalt, kellokeppen gusztustalanul. Szolt a pincernek, hogy valoban tojas az a tetejen? Magyaraztak, hogy igen, de ha nem izlik, hoznak anelkulit es igy is tettek. Az mar jo volt. En paradicsomlevest ettem es megosztoztunk egy adag sajtos pakoran. A pakora kis falatokbol allo kaja, amiket kisutnek es kulonbozo izesitesueket lehet kerni. A mienkben a paneer nevu nagyon izletes, konnyu itteni sajt volt.

Ja, meg azt akartam irni, hogy van itt egy csomo muezzin es egyszerre rakezdtek, imadom, klassz volt hallani!!

november 11.

Tegnap este mar eleg furcsan neztem a szobankat, mert egyre inkabb olyan erzesem volt, mintha egy tyukolban lennenk. A szoba, mint irtam, a lepcsofordulo folott kialakitott valami volt, de ez meg nem ok az aggodasra, viszont amikor jo keson keszultunk lefekudni, a szomszed hazban elkezdtek valami irtozatos muanyagot egetni es az osszes resen az a fust aramlott befele, valamint a hangjuk is, mert irto jol ereztek magukat ejszaka fel egykor. Ezenfelul a hullampalan elkezdtek a majmok is ugralni, ami korulbelul ugy hangzott, mintha a fejunkon ugraltak volna, majd a nem zarhato ablakot is elkezdtek benyomogatni. Szoval jo ejszakanak neztunk elebe.

Eloszor reklamaltunk a recepciosnal, aki elhallgattatta a szomszedsagot, felraktunk egy pledet az ablakra a szag ellen, a szunyogcsipes-enyhito rudacskammal nagyjabol lezarhatova tettuk az ablakot, majd gyorsan elaludtunk, hogy ne halljuk a fejunk felett a duborgest... Ez egesz gyorsan ment a korulmenyek ellenere.

Masnap 5:50-kor keles fel, menni megnezni a Taj Mahalt. Teljesen folosleges olyan koran kelni, hiaba ajanlja az LP, mert olyan szmog van, hogy a kelo nap semmi kulonleges latvanyt nem bir elerni az epuletnel. Kesobb, amikor az ido kitisztul, mar nagyon szep latvany! Minden igaz, amit rola irnak, tenyleg legies, konnyed. Iszonyu tomeg volt, nem csak kulfoldiek, hanem belfoldi turistak is. Mindenki, mint az orult, fotozkodik a leheto legkulonbozobb pozokban a Taj-dzsal a hatterben. Jaj, nagyon jo volt a tiszta, gondozott parkban setalgatni, vegre semmi mocsok es buz. Jo sok idot eltoltottunk bent, kicsit felo volt, hogy majd cirkuszolnak a szallason, hogy tulleptuk az idonket, de nem erdekelt, mert a bogyomben voltak a hulye szobajukkal. Nem cirkuszoltak egyebkent, adtak szekrenyt, amibe elzarhattuk egesz estig a cuccunkat, es egyebkent is normalisan viselkedtek, vegulis nem maradt bennem tuske a bena szoba miatt. :)

Delutan toprengtunk, hova menjunk, szoba jott Fatehpur Sikri is, de olyan hoseg volt, hogy nem nagyon akarodzott taxizni orakat, na, meg az ara is eleg huzos lett volna. Igy inkabb az Agra Fortba mentunk el es nem bantuk meg! Elotte azert Agra is megmutatta, hogy van neki csunyabbik arca is, bekavartunk valami piacfelere, uhhh, felvette a versenyt Delhivel. (Utolagos megjegyzes: itt elfelejtettem megemliteni, hogy a piacon ket bode kozott megtalaltuk a nagymecset bejaratat, ahova igazabol igyekeztunk. Szep is lehetett volna akar, de nem volt az, mert rankszallt egy oreg es mindenaron meg akarta nekunk mutatni, amit ugyis lattunk a szemunkkel, ezzel megkeseritve a keveske muelvezetet.) Pedig Agra nagyon kellemes, a szmog is kisebb, mint mashol, az utak szelesek es egesz jarhatoak, sok a zold terulet. Tegnap igazi, tiszta, normalis uzleteket is lattunk, sot, voltunk is bennuk!

Apropo szmog. Irtozatos szmog van mindenhol, egyfolytaban kohogok, melyrol, szarazat. Neha ugy erzem, megfulladok. Az emberek kendovel az arcuk elott kozlekednek, a naplemente szmogba fullad, este sotetben az autok, riksak lampai alig birnak keresztulhatolni a tomeny, budos levegon.

Szoval az erodot neztuk meg. Ezt is szep tisztan tartjak, nem tudom, a sajat kornyezetuket miert nem lehet... Szep nagy teruleten van, edes kis mokusok szaladgalnak benne. Persze majmok is vannak, de csak paran. Szep idoben remek a kilatas a Taj Mahalra. Tobb palota, mecset, egymasba nyilo udvarok kozott maszkaltunk.

Voltak rosszabb pillanataink is, a piocakat nem mindig tudjuk toleralni, van, hogy elfogy a turelem es pokolba kivanunk mindent es mindenkit...

Most egy kicsit rovidebbre fogom, mert nagyon elszaladt az ido es napok ota alig aludtunk valamit.

Most mar Delhiben vagyunk az Ajay Guest Houseban, remek kis szobank van, most tenyleg, meg illata is van es a fala, kovezete tiszta! Jo, az agynemu mar nem annyira, de ez szinte termeszetetes. Nem baj, hoztunk paplanhuzatot magunkkal, azzal sokmindent meg lehet oldani. :)

Az ut Agrabol a leheto legsimabban zajlott a legjobb vonattal (Shatabdi Express), kenyelmesen, ket ora alatt. Meg szerintem mi is kezdunk belejonni a dolgokba. Jo, ez azert is volt igy, mert az agrai fopalyaudvar (Agra CANTT) ritka kulturalt. Es a vonat semmit nem kesett!

A delhi szallast szinte talalomra valasztottuk ki az LP-bol, az autoriksas 3x elhuzott elotte, mire megtalalta a Main Bazaarban. Micsoda elet van itt ejjel is! Most elmult ejszaka fel 1, de meg ezerrel mukodik a szallo (internet, kajalda, biliard), remelem, azert tudunk majd aludni.

Holnap delutan tovabbutazunk Amritsarba, szinten a Shatabdival. Mindenkinek pussz!