Trogír-Közép Dalmácia gyöngyszeme

Horvátország Trogir

Ott-tartózkodás ideje: 2004. szept. 30.  - 2004. okt. 05. (5 nap)

0 hozzászólás I 9 333 látogató olvasta. Rögzítve: 2010. márc. 02. küldd el ismerősödnek
avatar Mikeve Beszámolója

Cimkék: dalmácia  horvátország  óváros  trogír

Utoljára 3 éves koromban jártam Horvátországban, vagyis az akkor még Jugoszláviában, így gondolhatjátok, hogy mennyire emlékszem rá! Csak néhány fekete-fehér felkunkorodott sarkú fénykép őrzi az emléket, hogy ülök a tengerparton nagykarimájú kalapban nyakig naptejjel bekenve. Aztán eltelt pár év, Horvátország lett belőle, helyreállt a rend és ismét felfedezték a turisták. Egy kedves munkatársam ajánlotta Trogírt, aki szintén ott nyaralt a nyáron. Magyarok tulajdonában lévő és üzemeltett panzióban szálltunk meg a Ciovo félszigeten Okrug Donji-ban. (www.trogir.hu Hippocampus panzió) A szállásról igazán nem tudok nyilatkozni, mert nagyon új volt. Még be sem volt színezve a ház, a kert sem volt rendezve. A szoba, amit kaptunk egyszerű berendezésű volt, a konyhában rezsó, hűtő, semmi extra. Csak mi voltunk az egész házban meg persze a tulaj, mivel mi szeptember végén mentünk, így a szezon már rég lement. Trogír közép-dalmáciában van, így szerencsére jó idő fogadott. Igaz, nem volt fürdésre alkalmas az időjárás, de mi minden nap megmártóztunk egy kicsit, aztán gyorsan felöltöztünk. Inkább jöttünk-mentünk, felfedeztük a környéket. Az egyik nap például béreltünk két robogót és azzal jártuk be a félszigetet és a 7 kastély öblét. (Split, Krka Nemzeti park: egy másik beszámolóban majd jön hamarosan) Trogírra visszakanyarodva, kedvenc horvát városom, olyan volt, mint a filmeken: meglátni és megszeretni. (ez csak az óvárosi részről mondom, mert a többi olyan, mint a többi város, semmi extra) Az óvárosi rész egy kis szigeten helyezkedik el, autók nem járnak rajta, csak az egyik végén halad az út, onnan még egy kis hídon keresztül (amit néha fel is nyitnak) a Ciovo-félszigetre. Az egész régi rész fényesre koptatott macskaköves sikátor, sejtelmes, izgalmas, girbe-gurba utcákkal, vendéglőkkel, kis boltokkal, hatalmas palettás ablakokkal. Az egyik végén a Radovan kapun keresztül lépünk be a „múltba”, majd a kanyargós utcákon keresztül több kapun is kijuthatunk a tengerparti pálmafás sétányra, ahol sorban állnak a kiránduló hajók, amik elvisznek a közeli szigetekre vagy 1 napos túrákra. A sétány rendezett, tiszta, széles, melynek végén magasodik a Kamerlengo erőd. Belépődíj ellenében be lehet menni, fel lehet menni a bástyákra. Belső részén nagy üres tér van, ahol koncerteket szoktak rendezni. Fentről a bástyából szép kilátás nyílik a városra, és Split felé a 7 kastély öblére. Az erőd mellett van a focipályájuk is. Az óvárosi részben található a templom, a városháza, az óratorony, rengeteg étterem, fagyizó, szuvenír bolt. Trogírnak a Ciovo-félszigeten van egy nagy hajógyára, mi minden reggel a kalapálásra, kopácsolásra ébredtünk. (jó volt) Mindent összevetve az első (vagyis nekem második) felfedező nyaralásunk Horvátországba nagyon jól sikerült, sok élménnyel tértünk haza. (olyannyira, hogy már ötször voltunk eddig, Trogírban kétszer is.)